שתף קטע נבחר

עורכי הדין לנאמן: אל תתעלם, תפטר את אלשיך

חרף הקביעות החמורות של נציב תלונות השופטים נגד השופטת ורדה אלשיך, המליץ נשיא העליון לשר המשפטים שלא להדיחה ולא להעמידה לדין משמעתי. אך ראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין לא מתכוונים לוותר לאלשיך על שיפוץ הפרוטוקולים שביצעה ומפעילים לחץ על השר נאמן: "צריך לפטר אותה"

פרשת השופטת ורדה אלשיך, שביצעה שינויים בפרוטוקול דיון משפטי בו הכריעה, לא יורד מסדר היום המשפטי, וכל עוד זה תלוי בעורכי הדין, הדבר גם לא יעבור מסדר היום, עד שהיא תודח מתפקידה.

 

הכתבות האחרונות בפרשה:

רק אזהרה: גרוניס לא מדיח את השופטת אלשיך

השופטת אלשיך התפטרה מראשות ועד השופטים

שיחת הבהרה לשופטת אלשיך עם השופט גרוניס

 

הוויכוח החריף שהצית את הפרשה

תחילתה של הפרשה היתה בדיון שהתקיים בספטמבר 2011 באולמה של אלשיך בבית המשפט המחוזי בתל אביב. במהלך

 הדיון התקיים שיח חריף בינה לבין עו"ד רפאל ארגז, שייצג צד בהליך כינוס.

 

במהלך הדיון, הודיעה אלשיך לארגז כי הפרוטוקול ישמש אותה להגשת תלונה לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין שתגיע מכיוון הנהלת בתי המשפט.

 

בסוף הדיון, דרש עו"ד ארגז את העתק הפרוטוקול מהקלדנית ומספר שבועות לאחר מכן, בעת שהשווה את העותק שקיבל למשרדו כתלונה מהנהלת בתי המשפט, לבין העותק מיום הדיון - התגלו לעו"ד ארגז השינויים שבוצעו כנגדו.

 

העתקי הפרוטוקולים שימשו את עו"ד ארגז ואת ועד מחוז תל אביב והמרכז להגיש תלונה נגד אלשיך לנציב התלונות על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדבג.

 

לאחר כארבע חודשים של בדיקה, וכשבקרע עולם המשפט הישראלי המזועזע, שכן מדובר באחת מהבכירות שבשופטי ישראל - נתן גולדברג החלטה חמורה נגד אלשיך וקבע כי התלונות של ועד מחוז תל אביב נגד השופטת מוצדקות. "השופטת הוסיפה יסוד נפשי של כוונה או מניע למחדליו לכאורה של עו"ד ארגז, ובכך הוחמרה התלונה עליו", קבע גולדברג.

 

קביעתו זו של נציב התלונות על השופטים הגיעה לשולחנו של נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, שהודיע לפני כשבועיים כי התלונות נגד השופטת אלשיך, מוצדקות בחלקן - אך לא ידיח אותה מתפקידה אלא יסתפק באזהרה חמורה. בהחלטתו זו לא שעה גרוניס לקריאות השונות להדיח את השופטת הוותיקה, שהגיעו בין השאר מלשכת עורכי הדין.

 

לטובת מערכת בתי המשפט

"פורום ראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין אוחז בדעה שלמען טובתה של מערכת בתי המשפט ושמירת אמון הציבור בה, אין מנוס מפיטוריה של כבוד השופטת אלשיך ממשרתה כשופטת. הדעת אינה נותנת ששופטת שביצעה מעשים כה חמורים תמשיך לכהן בכס המשפט", אמר הבוקר (א') יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בלשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נווה.

 

ראשי המחוזות ביקשו מהשר נאמן לפעול באחד משני המסלולים שבפניו נגד השופטת: האחד הוא להעלות את הנושא לדיון בפני הוועדה לבחירת שופטים ושם לבקש את החזרת כתב המינוי של אלשיך. הדרך השניה, אותה ביקשו ראשי הוועדים מנאמן, שמורה רק לסמכותו של שר המשפטים, והיא בקשה מבית הדין המשמעתי לשופטים להדיח את השופטת מתפקידה (כאמור נשיא העליון, גרוניס, המליץ לנאמן שלא לעשות זאת).

 

יש לציין כי עימות זה של לשכת עורכי הדין ושל מערכת השפיטה בישראל, בא לאחר שנים של מתיחות שבשיאן ראש לשכת עורכי הדין, דורון ברזילי, קרא למשוב על השופטים. השופטת ורדה אלשיך היתה אחת המתנגדות החריפות למהלך זה ובראיונות לתקשורת זעמה כי זהו מהלך שאסור שיעשה. לפי גורמים בלשכה, החלטתו של גרוניס היתה מגוננת על המערכת המשפטית ולא היתה עניינית. במכתב תקפו ראשי הועדים את החלטתו של גרוניס וטענו כי קריאה מדוקדקת של הדוח של גולדברג היתה מביאה אותו למסקנות שונות לחלוטין.

 

ממערכת בתי המשפט טרם התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הודחה. השופטת ורדה אלשיך
צילום: גיל יוחנן
"אין מנוס מפיטורי השופטת", עו"ד אפי נווה
צילום: עידן מילמן
מומלצים