שתף קטע נבחר

בחזית המצרית: שר ההגנה והרמטכ"ל החדשים

בזמן שהצבא המצרי נלחם בסיני, החליף הנשיא מורסי את העומדים בראשו. השר החדש, עבד אל-פתאח סיסי הוא הראשון שהודה בקיומן של "בדיקות הבתולין" למפגינות. הרמטכ"ל סדקי סובחי ביקר לא מזמן בסיני והתריע מפני "מזימה ציונית"

מיהם בעלי הבית החדשים בצמרת הצבאית המצרית שייאלצו להתמודד בין היתר עם הטרור בסיני? עבד אל-פתאח סיסי, שנכנס לנעליו של שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי, כיהן עד היום כראש המודיעין הצבאי. מחליפו של הרמטכ"ל סמי ענאן הוא סידקי סובחי, מפקד הארמיה השלישית, שהתבטא בעבר נגד ישראל, דווקא במהלך ביקור בחצי האי סיני. שניהם מונו הערב (יום א') בידי הנשיא מוחמד מורסי, בצעד דרמטי שנועד לבסס את שלטונו ולקצץ בכוחו של הצבא.

 

נשיא מצרים פיטר את שר ההגנה והרמטכ"ל

אחרי ההדחה: מורסי מעביר כוח מהצבא לידיו

 

סיסי, בן 58, החל את חייו הצבאיים בחיל הרגלים ועבר שורה של תפקידים בכירים עד שמונה למפקד האזור הצפוני. לאחר מכן ניתן לו הפיקוד על מנגנון המודיעין הצבאי. הוא הצעיר בחברי המועצה הצבאית העליונה ובהשוואה לאחרים, הוא לא מרבה להופיע בתקשורת. עם זאת, שמו עלה לאחר המהפכה בהקשר של עמדתו נגד היחס האלים של כוחות הביטחון כלפי המפגינים.

 

מורסי משביע את שר ההגנה החדש סיסי (צילום: AP) (צילום: AP)
מורסי משביע את שר ההגנה החדש סיסי(צילום: AP)

 

על פי כלי תקשורת במצרים, הוא היה הראשון שהודה בכך שבבתי הכלא במצרים עושים "בדיקות בתולין" למפגינות שנעצרו, לכאורה כדי לחפות על הצבא ולהדוף את הטענות שלפיהן חיילים אונסים עצורות.

הפרשה התפרסמה ברחבי העולם ועוררה כעס במצרים ומחוצה לה.

 

הוא גם הראשון שהכריז בגלוי על הצורך בשינוי ההתנהגות של כוחות הביטחון. הוא אמר כי יש הנחיות שלא להשתמש באלימות נגד מפגינים ויש להגן על העצורים מפני יחס רע. הוא גם הכריז כי הצבא לא מתכוון לעצור נשים.

 

איש התקשורת תופיק עכאשה האשים בעבר כי חברי המועצה הצבאית העליונה נכנעים לסיסי, השולט בהם ביד רמה. עכאשה, הבעלים לשעבר של ערוץ "הפרעונים", שנסגר לאחרונה והיה מזוהה יותר מכול עם משטר מובארק, טען גם כי סיסי משתייך לאחים המוסלמים ואמר שחלק מבנות משפחתו עוטות רעלה. המועצה הצבאית טענה כי מדובר בעלילות.

 

סובחי: "מזימה ציונית"

הרמטכ"ל החדש סובחי, בן 57, החל גם כן את דרכו בחיל הרגלים, ועבר בכל התפקידים הבכירים עד שמונה למפקד הארמיה השלישית. לעומת שר ההגנה החדש, הוא נוהג להופיע יותר בתקשורת במצרים, במיוחד בזמן הבחירות לפרלמנט, ובמועדים שצבא מצרים מציין במהלך השנה, כמו יום השנה למלחמת יום הכיפורים.

 

סובחי. נהג להופיע בתקשורת (צילום מסך) (צילום מסך)
סובחי. נהג להופיע בתקשורת(צילום מסך)

 

סובחי בכנס על מלחמת יום הכיפורים

 

במרס ביקר סובחי באזור ואדי פיראן בסיני ונפגש שם עם צעירי וזקני השבטים הבדואים. הוא צוטט אז בתקשורת המצרית כאומר שיש "מזימה ציונית" להחליש את ההשתייכות הלאומית בקרב הצעירים וכי מזימה זו הצליחה באופן חלקי.

 

 

לפני שנה, במפגש של חברי המועצה הצבאית עם תושבים בחצי האי, אמר סובחי כי סיני הוא סמל לאהבה ולשלום וכי אללה בירך את המקום באנשים שיכולים לשמור על האדמה ונכונים להקריב את עצמם למען כל גרגר חול.

הוא הוסיף כי סיני לא היה אף פעם בעיה עבור מצרים, אלא הפתרון לכל בעיותיה של מצרים וציין כי טנטאווי תדרך את הממשלה לפתח את סיני ולענות על הדרישות של תושביו.

 

כעת ייאלץ סובחי לנהל את המבצע של צבא מצרים נגד ארגוני הטרור בסיני, שיצא לפועל לאחר מתקפת הטרור שגבתה את חייהם של 16 חיילים מצרים. כלי תקשורת פלסטיניים ומצריים דיווחו הערב כי פעילים של ארגוני ג'יהאד התקיפו תחנת משטרה מצרית באל-עריש, בתגובה לפעולות כוחות הביטחון המצריים ברפיח ובאזור א-שייח זווייד. במקום התפתחו חילופי אש בין החמושים, שהשתמשו ברובים ובמטולי רימונים. לא ידוע אם יש נפגעים.

 

בהכנת הידיעה השתתף יונתן גונן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיסי. צעיר החברים במועצה הצבאית
צילום: AP
חוגגים את הדחת טנטאווי בכיכר תחריר
צילום: AFP
סובחי. "סיני הוא סמל לאהבה ולשלום"
צילום מסך
מומלצים