שתף קטע נבחר

חברת החשמל מאיימת לבצע ניתוקים יזומים בגדה

הסיבה: לרשות הפלסטינית הצטבר חוב של 700 מיליון שקל לחברת החשמל. צעד זה עלול להיתקל בביקורת מבית ומחוץ, אולם בחברת החשמל מתכננים לבצעה רק לריכוזי אוכלוסייה ולא למתקני ציבור. מקורב לחברה: לא יתכן שישראלי שלא משלם את חובותיו מנותק מהחשמל, ואילו פלסטיני זוכה ב"חסינות"

הנהלת חברת החשמל פנתה היום (ג') לחברת החשמל המזרח ירושלמית באזהרה לנקוט "צעדים משפטיים משמעותיים חריפים" נגדה בגין חוב שלא שולם בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים. כך נודע ל"כלכליסט".

 

מדובר בפנייה רשמית ראשונה מסוגה זאת לאחר שחברת החשמל ניסתה לפני כחצי שנה להיעזר במשרד האוצר כדי לגבות חוב של כ-350 מיליון שקל שנובע מאי תשלום עבור אספקת החשמל, ובמאי האחרון אף פנה בנושא יו"ר החברה יפתח רון טל לשר האנרגיה לנדאו בבקשה לסייע.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" חברת החשמל פנתה לשר האוצר בבקשה להזרים לה מיידית 3 מיליארד קל כדי לעזור לה לצלוח את הקיץ. הצורך בכסף נולד לאחר שנוצר פער משמעותי בין עלויות הדלקים של החברה כפי שהן נחזו באביב האחרון לבין העלויות שלהם בפועל בקיץ הנוכחי, תקופה שבה נרשמה עלייה של 10%-15% בהיקף הצריכה הארצית. הזרמת 700 מיליון שקל לקופת החברה תכסה עבורה כרבע מהיקף הכסף הדרוש לחברה ותקטין בהכרח את תמיכת המדינה בחברה.

 

הפסקות חשמל יזומות בשכם וחברון

בישיבת חירום שקיים הבוקר מנכ"ל החברה אלי גליקמן, ושבעקבותיה באה הפנייה לחברת החשמל המזרח ירושלמית, התחוור שחובות הרשות הפלסטינית הצטברו כבר לכ-700 מיליון שקל. לשם השוואה, מדובר בהיקף כספי ששווה ערך לירידה של 3% בתעריף החשמל.

 

גליקמן הנחה את ראשי החברה לבחון ארבעה תסריטים אפשריים לגביית החוב. הצעד הראשון הוא עיקולים על רכוש של חברת החשמל המזרח ירושלמית. חברה זו, שהוקמה לפני כמאה שנה, רוכשת את החשמל שלה מחברת החשמל ומוליכה ומספקת אותו לתושבי הגדה.

 

בחברת החשמל ביצעו בדיקה משפטית מקדימה וגילו שמאחר וחברת החשמל המזרח ירושלמית שוכנת הלכה למעשה בשטח ישראל אין בעיה לנקוט מולה בצעדי גבייה או עיקולי רכוש שונים. החיסרון הבולט של הפתרון הזה הוא הזמן שיחלוף בין ביצוע עיקולי הרכוש לבין האפשרות לממשו בפועל, מהלך שלא יתרום למצוקה התזרימית הנוכחית של חברת החשמל.

 

האפשרות השנייה שעלתה היא לבצע ניתוקים יזומים של רשת החשמל לאזורים שונים ולפרקי זמן קצובים. צעד זה עלול להיתקל בביקורת מבית ומחוץ אולם בחברת החשמל מתכננים לבצעה רק לריכוזי אוכלוסייה ולא למתקני ציבור. מקורב לחברה מסביר שלא יתכן שישראלי שלא משלם את חובותיו מנותק מרשת החשמל, ואילו פלסטיני זוכה ב"חסינות".

 

האפשרות השלישית שעלתה על הפרק היא לעקל כספי מסים שמשלמת הרשות הפלסטינית למדינת ישראל, משם תוכל חברת החשמל "למשוך" את הכסף הדרוש לה. האפשרות הרביעית היא לבצע הורדת עומס אחידה לגדה ולרצועת עזה כך שלציבור שם יהיה פחות חשמל להשתמש בו.

 

מנכ"ל חברת החשמל גליקמן הנחה את ראשי החברה למצות את הפתרונות שהוצגו כך שב-30 יום הקרובים תצליח החברה לגבות לפחות כמחצית מהחוב. מחברת החשמל סרבו להגיב לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אלי גליקמן
צילום: עידו ארז
מומלצים