שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

סבל בכיתה: חצי מהתלמידים בירושלים ללא מזגן

במוסדות חינוך רבים עדיין לא הותקנו מזגנים, ותוכנית העירייה תשלים רק את מיזוגם של כמחצית מבתי הספר העל יסודיים עד סוף שנת הלימודים הבאה. "סיימנו את שנת הלימודים עם הלשון בחוץ וחסרי אנרגיות", סיפרה מורה

אוויר הרים צלול כיין - וזהו. קיצור החופש הגדול וכניסת תלמידי ישראל לכיתות כבר בשבוע האחרון של חודש אוגוסט לא הוביל, כך נראה, להיערכות הולמת בירושלים. שם, ככל הנראה, מסתמכות הרשויות על מזג האוויר הנוח בבירה ומוותרות על מזגנים ברבים מבתי הספר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

מחצית מבתי הספר העל-יסודיים בירושלים אינם ממוזגים, וגם רבים מתלמידי בתי הספר היסודיים סובלים מהחום שפוקד את האזור. בשכונת בקעה, למשל, לא תמצאו מזגנים בבית הספר "גאולים" ובחטיבת "פלך". גם בשכונת פסגת זאב לא מעט כיתות אינן ממוזגות, בהן מבנים בבית הספר המדעי-טכנולוגי, בבית הספר תל"י מתמטי (צפון), ובבית הספר לשפות ותרבויות על שם יוני נתניהו. הרשימה החמה עוד ארוכה.

 

הכניסה לירושלים. "הילדים נעשים עצבניים" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הכניסה לירושלים. "הילדים נעשים עצבניים"(צילום: אוהד צויגנברג)
 

"כשאני חושבת על כך שאני צריכה להיכנס לכיתה אני בוכה", אמרה פנינה, מורה בכיתה ג' בבית ספר בעיר, שציירה סיטואציה שבה "נכנסים לחדר אחד לא ממוזג מורה ו-32 תלמידים אחרי הפסקה - עם הריחות החריפים והחום". לדבריה, "כמו כל אדם, הילדים נעשים עצבניים. הם לא מרוכזים, יש חוסר שקט ובעיות אלימות יותר חמורות". החזרה ללימודים כבר באוגוסט תפגע, לדעתה, בהישגי התלמידים. "זה פשוט לשבת בכיתה ולבזבז שעות לימוד, הילדים מקטרים וכבר אי אפשר להושיב אותם מול מאווררים, כי הם כל רגע מבקשים לצאת החוצה".

 

רותי, מורה אחרת בבית ספר יסודי בבירה, מחתה גם היא על התנאים ואמרה כי "סיימנו את שנת הלימודים עם הלשון בחוץ וחסרי אנרגיות. רובנו לא נשים צעירות, אנחנו פשוט סובלות".

 

הצד השני של הכיתה הביע אף הוא תרעומת על היעדר המיזוג. אורי, תלמיד כיתה ו', סיפר כי "בימים האחרונים של הלימודים היה קשה. כשאנחנו חוזרים מההפסקה יש תלמידים שמפריעים למורה. היא גם עצבנית, וצועקת עלינו יותר. היא לא מסתירה, אפילו אומרת שזה בגלל החום. יש ימים שאני לומד עד 15:00 ובסוף היום כבר לא מרוכז. לפעמים אני מחליף חולצה באמצע היום, ורק מחכה להגיע הביתה למזגן".

 

אריק קפלן, סגן יו"ר ועד ההורים העירוני שגם ילדיו לומדים בכיתה שאינה ממוזגת, אובד עצות. "לכל משרד ממשלתי ובו שני בני אדם יש מזגן, פה אנחנו מדברים על 35 אנשים ללא מיזוג. בירושלים דאגו רק להסקות, בגלל הקור הקיצוני

בחורף, אבל גם הקיץ נעשה חם מאוד".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי הם פועלים להתקנת מזגנים בכל מוסדות החינוך בעיר, וכי הנושא הוצב כיעד בסיסי לסיפוק תנאי למידה ראויים. "בשנתיים האחרונות הושקעו מיליוני שקלים בהתקנת מערכות מיזוג ועד סוף שנת תשע"ג יושלם מיזוגם של כמחצית מבתי הספר העל יסודיים. מנהל החינוך מבצע את תוכנית התקנת המזגנים באופן מדורג בתהליך רב שנתי, בהתאם לתקציב הקיים ועל בסיס מערך שיקולים המתייחס לנתוני מוסדות החינוך ולמבניהם הפיזיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים