שתף קטע נבחר

עוּרי אירופה: 'חיזבאללה פועל ללא מפריע ביבשת'

הם עובדים כסוחרי מכוניות, חנוונים ובמקצועות אחרים ומגייסים כספים ל"מטרות חברתיות". אך בבוא היום, כך מזהירים מומחים אמריקנים, הם יבצעו פיגועים ושירותי הביון לא יוכלו למנוע אותם. "ניו יורק טיימס" על התאים הרדומים של חיזבאללה באירופה

מתחת לאף של שירותי הביון: למרות אזהרותיהן של ארצות הברית וישראל, פעילות ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה נמשכת באירופה כמעט ללא הפרעה. זאת על רקע סירובו של האיחוד האירופי להכניס את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור ופעילותם החשאית ביבשת של תאי הארגון לצד פעילות גלויה של איסוף כספים.

 

עוד חדשות בעולם :

 

גרמניה מהווה את מרכז הפעילות של חיזבאללה באירופה ופועלים בה 950 אנשי הארגון ותומכיו. כך על פי הדו"ח השנתי של סוכנות המודיעין הפנימית של גרמניה. העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" דיווח הלילה (יום ה') כי ארגונו של חסן נסראללה שומר על פרופיל נמוך באירופה מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001 בארה"ב. אנשיו מקיימים פעילות שקטה ומגייסים כסף למטרות חברתיות ומטרתם היא להוציא לפועל פיגועי טרור.

 

מרכז הפעילות של חיזבאללה באירופה - בגרמניה. מרקל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרכז הפעילות של חיזבאללה באירופה - בגרמניה. מרקל(צילום: רויטרס)

 

שירותי הביון באירופה ממשיכים לעקוב אחרי הפעילות הפוליטית הגלויה של חיזבאללה באירופה, אבל מומחים מעריכים כי הם אינם יעילים בניסיונותיהם לחשוף תאים רדומים של הארגון השיעי, שהם ככל הנראה המסוכנים ביותר, ומומחי ביטחון חוששים מסוכנים רדומים שעובדים כסוחרי מכוניות, כחנוונים ובמקצועות נוספים ונבלעים בתוך האוכלוסייה.

 

"אירופה לא יכולה לעקוב אחר הסוכנים הרדומים"

"יש להם אנשי מבצעים אמיתיים ומאומנים באירופה, שלא נעשה בהם שימוש זה זמן רב. אם הם רוצים, הם יכולים להפעיל אותם", אמר ל"ניו יורק טיימס" אלכסנדר ריצמן, איש "הקרן להגנת הדמוקרטיה" באירופה שמושבה בבריסל. ריצמן העיד בקונגרס האמריקני על פעילות חיזבאללה באירופה.

 

מומחים אמריקנים תוהים עד כמה המשטרות ביבשת אירופה מסוגלות לעקוב ביעילות אחר אנשי מבצעים רציניים ומאומנים היטב של חיזבאללה. "אני לא מאמין שהם מסוגלים לעקוב אחר הפעילויות של חיזבאללה באירופה משום שאנשיו מאוד מקצוענים", אמר גידו סטיימברג, מומחה לטרור במכון הגרמני לנושאי חוץ וביטחון.

 

האירופים אינם רואים בחיזבאללה איום ומסרבים להכניס את הארגון לרשימת הטרור, אבל האחראי למלחמה בטרור במחלקת המדינה האמריקנית, השגריר דניאל בנג'מין, אמר: "אנחנו מעריכים שחיזבאללה עלול לתקוף באירופה או בכל מקום אחר - בכל שעה ובלי התרעה מוקדמת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"סוכנים מקצוענים". לוחמי חיזבאללה
צילום: AP
שמר על פרופיל נמוך באירופה מאז 11/9. נסראללה
צילום: AFP
מומלצים