שתף קטע נבחר

משרד החוץ נגד ישי: "גרם נזק לתדמית ישראל"

בעקבות הראיון ל-ynet, שבו אמר שר הפנים כי הנחה לגרש גם אזרחים מאריתריאה וצפון סודן, אמר בכיר במשרד החוץ כי הוא לא יכול לגרש אותם: "אדון ישי רגיל לכופף את החוק לפי צרכיו, אבל החוק הבינלאומי לא מתכופף על-פי צרכיו של שר הפנים"

מתקפה חריפה של בכיר במשרד החוץ נגד דבריו של שר הפנים, אלי ישי ל-ynet, על כוונתו לגרש גם אזרחים של אריתריאה וצפון סודן: הבכיר אמר אמש (יום ה') כי "מדובר באדם שגרם נזקים משמעותיים לתדמית ישראל בעולם, בהתבטאויות חסרות אחריות שהתבונה מהם והלאה". הוא הוסיף כי הכוונה לגרש זרים נוספים היא "מעשה נלעג".

 

אחרי גירוש חלקי של תושבים מדרום סודן, הכריז ישי בראיון ל-ynet כי הנחה את רשות האוכלוסין וההגירה "להתחיל בשבועות הקרובים לעצור גם את אזרחי אריתריאה וצפון סודן, בהתאם להתקדמות בהשלמת מתקן השהייה בדרום הארץ". הוא הסביר כי כרגע הוא לא יכול לגרש אותם, אבל הוסיף: "עד שתהיה לי אפשרות לגרש אותם, אני אכלא אותם ואמאיס עליהם את חייהם".

 

מתקן סהרונים (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
מתקן סהרונים(צילום: אליעד לוי)

 

הגורם הבכיר במשרד החוץ מתח ביקורת גם על התנהלות משרד הפנים. "המשרד צריך קודם כל לבדוק את עצמו", הוא אמר. "מדובר במשרד שלא גייס אפילו מספיק מתשאלים כדי שיהיה אפשר בכלל לבדוק את הזהות של האנשים האלו. הבכיר התייחס ל-50 אזרחי אריתריאה והצפון סודנים שהשר ישי רוצה לגרש מישראל: "זה הליך קריטי וראשוני שדרוש בכל מהלך של הרחקה", אמר. 

 

בעניין החזרת מבקשי המקלט האריתריאים לארצם, אמר הגורם כי "משרד החוץ עושה את תפקידו לפי החוק הבינלאומי והאינטרסים הבינלאומיים של מדינת ישראל". עם זאת, הוא הוסיף: "אדון אלי ישי רגיל לכופף את החוק לפי צרכיו, אבל החוק הבינלאומי לא מתכופף על-פי צרכיו של שר הפנים. האמת היא שלא משנה כמה הוא יצעק ויזעק - אי אפשר להחזיר כרגע אריתריאים לאריתריאה או לגרש אותם למדינה שלישית. אין חיה כזאת ואין מדינה כזאת שתסכים לקלוט אותם".

 

הבכיר המשיך במתקפה החריפה על השר ישי, והוסיף כי "כנראה שהדברים האלה מסובכים מדי להבנתו הפשטנית של אביר הציונות מר אלי ישי". לדבריו, "ישי לוקח את הכלל המקובל על היהדות החרדית לפיו אסור 'לעלות בחומה', כלומר שאין להתגאות בגויים, ומקיים את ההיפך הגמור לאמור 'התגרה בגויים כפי יכולתך'. בזאת הוא גורם לחילול ה' ולהשחרת פני ישראל בעמים".

 

ארגוני הסיוע: דברי ישי הם אות קלון לחברה הישראלית

אורית מרום, רכזת הפעילות הציבורית בארגון הסיוע לפליטים א.ס.ף, תקפה גם היא את ישי: "דבריו הם בושה לממשלת ישראל. ימים ספורים לפני תחילת חודש אלול ולפני שבועות של חשבון נפש, ראוי ששר הפנים, שמחשיב עצמו אדם שומר מצוות, יהרהר שוב בדבריו וישאל אם הם ראויים להיאמר על ידי אדם מאמין. ישי מתייחס לפליטים שברחו מזוועת וממלחמות כאילו היו פושעים שצריך להעלימם, דבריו ומחנות הכליאה בנגב הם אות קלון לחברה הישראלית". לדברי מרום, האיום האמיתי היום בישראל הוא "הרוח הגזענית וההסתה שמבטא ישי, שמעודדים את פשעי השנאה נגד מי שבאו לבקש הגנה בישראל".

 

העזיבה של תושבי דרום סודן. בקרוב גם לצפון? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
העזיבה של תושבי דרום סודן. בקרוב גם לצפון?(צילום: מוטי קמחי)

 

ממוקד הסיוע לעובדים הזרים נמסר בתגובה: "שוב השר ישי עושה מעשי ראווה ללא מחשבה, שהרי האריתריאים והסודנים זכאים להגנה קבוצתית ולא ניתן לגרשם. במדינה מתוקנת לא כולאים אנשים רק כדי להמאיס את חייהם או כדי לתת דרור לנקמנות. המשמעות היא הצפת בתי הכלא באנשים חדשים על חשבון משלם המסים. זה עוד ניסיון נואש של ישי להסית את תשומת הלב הציבורית ממחדליו וחוסר תפקודו, שנחשפו בדוח מבקר המדינה האחרון על אסון הכרמל".

 

באמנסטי אינטרנשיונל תקפו את ישי וטענו כי "המחשבה שמבקשי המקלט במדינה מהווים איום כלשהו, שלא לדבר על איום גרעיני, מנותקת מכל היגיון. השימוש במקרה שאירע אתמול על מנת ליצור אווירה של פחד ושנאת זרים הוא ציני וראוי לגינוי".

 

מלשכת שר הפנים נמסר בתגובה לדברי הגורם ממשרד החוץ, כי "תגובתו הארוכה של ה'גורם'

 מסמלת את האופן הקלוקל בו מטפלים הוא וחבריו בבעיית מסתנני העבודה לישראל. למרות שאותו 'גורם' בחר להסתתר ולא להזדהות, אנו בטוחים שאין הוא מתגורר בדרום תל אביב. אם הוא וחבריו למשרד היו מקדישים עשירית מהזמן אותו הם מקדישים לתירוצים ולהסברים בדיעבד לטובת מציאת פתרון מעשי לסוגיה הכואבת, אזי בעיית המסתננים לישראל הייתה נפתרת מזמן. מוטב ל'גורם' לשקוד על הכנת חוות דעת זהה לזו שהוכנה בזמנו עבור תושבי דרום סודן, אשר תאפשר לשר ישי להחזיר לביתם גם את המסתננים מצפון סודן ומאריתריאה".

 

במשרד המשפטים ביקשו שלא להגיב בנושא.


פורסם לראשונה 16/08/2012 23:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אלי ישי
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים