שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד: רוצים מזרח תיכון חדש - בלי הציונים

בנאום לרגל יום ירושלים, ועל רקע החשש מתקיפה ישראלית, טען נשיא איראן כי "המשטר הציוני הוא עלבון לאנושות" והוסיף כי "מעצמות המערב לא יכולות לסבול ביקורת שמוטחת במשטר הציוני". ברפובליקה האיסלאמית דיווחו על מיליונים שמפגינים לאות הזדהות עם הפלסטינים ונגד ישראל

על רקע החשש מתקיפה ישראלית, תקף הבוקר (יום ו') נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, את ישראל וקרא לאומות האזור להתעורר: "אתם מעוניינים במזרח תיכון חדש, וגם אנחנו. מזרח תיכון חדש יקרום עור וגידים, אבל בעזרת האל במזרח התיכון החדש הזה לא יהיה זכר לנוכחות האמריקנים והציונים". בנאום לרגל יום ירושלים, שהועבר בשידור חי בטלוויזיה האיראנית, הזהיר אחמדינג'אד: "אפילו אם עשרה אחוז מהשטחים יינתנו לציונים - זה מסוכן". אחמדינג'אד הבהיר: "קיומו של המשטר הציוני הוא עלבון לאנושות".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מאחורי הקלעים: כך מנהל פרס מלחמה נגד תקיפה

מלחמות בלי כדורים. הסנקציות באמת עוזרות?

 

לרגל יום ירושלים מתקיימות היום הפגנות תמיכה בפלסטינים ובגנות ישראל בטהרן ובערים מרכזיות נוספות באיראן. יום ירושלים מצויין במדינה בכל שנה בסוף חודש הרמדאן, במטרה להביע תמיכה במאבקם של הפלסטינים. בשידורי הטלוויזיה האיראניים נראים מפגינים כשהם נושאים שלטים וכתובות בנוסח "מוות לישראל", ו"מוות לאמריקה" בפרסית, ערבית ואנגלית. גם דגלי חיזבאללה ותמונותיהם של המנהיגים חמינאי וחומייני מונפים בהפגנות. מפגינים רבים התקבצו באוניברסיטת טהרן, שם נשא דברים הנשיא אחמדינג'אד.  

 

אחמדינג'אד מנשק את תומכיו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחמדינג'אד מנשק את תומכיו(צילום: EPA)

 

הפגנה לרגל יום ירושלים בטהרן (צילום מסך) (צילום מסך)
הפגנה לרגל יום ירושלים בטהרן

 

"המשטר הציוני הוא סרטן ממאיר, אפילו אם תא אחד יישאר באדמה הפלסטינית, יימשך אותו מצב בעתיד", אמר הנשיא והזהיר: "הציונים רוצים להתפשט". הוא הסביר כי "הנוכחות של הציונים בסנטימטר אחד של השטחים הפלסטינים היא מסוכנת. זאת ההבנה האישית שלי. אל תאשימו אותי אחר כך, כך אני מבין את הדברים". לפיכך, לטענתו, גם פתרון שתי מדינות משמעו "הזדמנות היסטורית לציונים, זה יוריד לטמיון את כל המאמצים במשך מאות שנים". הוא טען כי מעצמות המערב לא יכולות לסבול ביקורת שמוטחת במשטר הציוני והן "מרגישות מחויבות להגן עליו".  

 

אלפים האזינו לנאומו של הנשיא, והריעו לו. אחמדינג'אד התייחס ברמז גם לממשלה החדשה במצרים, והזהיר את מדינות ערב מלחבור למדינות המערב, "שהחליפו את המסיכה שלהן והפכו לידידות שלהן". הוא המליץ: "אסור לנו לשכוח את האויבים ואסור לנו לתת לאויבים לשלוט באזור".

 

הדברים נאמרים על רקע הבידוד ההולך וגובר של איראן בזירה הבינלאומית, בין היתר בעקבות מהפכות העולם הערבי, כאשר בעלת הברית בדמשק עומדת לקרוס וכאשר הכלכלה האיראנית במצוקה חמורה, בין היתר בשל הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה.

 

יום ירושלים, הגרסה האיראנית (צילום מסך) (צילום מסך)
יום ירושלים, הגרסה האיראנית

 

גם ילדים הפגינו נגד ישראל (צילום מסך) (צילום מסך)
גם ילדים הפגינו נגד ישראל

 

אחמדינג'אד המשיך ואמר כי מעצמות המערב "צמאות לשפוך דם", ולטענתו הן הצליחו לגרום לעימות עדתי בעולם האיסלאמי, בין השיעים לסונים. "פתחו את אוזניכם. האביב שדיברתם עליו הוא לא אביב ערבי. זו נקודת התחלה. אביב ערבי זה טוב, אבל אתם צריכים לדעת שאביב האנושות יתגלה בקרוב, בעזרת האל". 

 

הוא הציע עוד: "לטובתכם, שימו את הציונים בצד ותתרכזו בזכויות של העמים, הכירו באינטרסים שלכם. עליכם לדעת שאביב חדש יגיע אם לא תישמעו לעצה הזאת. הפסיקו לתמוך במשטר הציוני, הם חסרי תועלת עבורכם". הוא ביקש: "הפסיקו להעליב את האומה האיראנית. אתם צריכים להיות ידידים של האומה האיראנית, זה לטובתכם".

 

הפגנות ב-550 ערים באיראן

סוכנויות הידיעות האיראניות דיווחו על "מיליוני איראנים" שצועדים בטהרן, שירז, איספהאן ומשהאד לאות הזדהות עם הפלסטינים, במחאה על הכיבוש.  גם ברשת "Press TV" דיווחו כי מיליונים צועדים ביותר מ-550 ערים ברחבי המדינה, ובכך למעשה נענו רבים לקריאתו של המנהיג העליון אייתוללה עלי חמינאי, שעודד לפני ימים ספורים את המאמינים לצאת להפגין ברחובות. הוא הסביר כי השתתפות נרחבת ב"יום ירושלים" תהווה מכה ניצחת לאוייבי האיסלאם ולאוייבי הפלסטינים בפרט. באותו נאום הביע חמינאי תקווה כי בעתיד תוקם מדינה פלסטינית ומדינת ישראל תיעלם מהמפה.

 

"כפי שכוכב השחר זרח פעם אחת בניצחון המהפכה האיסלאמית, ופעם אחת

בניצחון ההגנה הקדושה (מלחמת איראן-עיראק) ופעם אחת בעת חזרת השבויים, בעזרת האל הוא גם יזרח בנושא הסוגיה הפלסטינית והאדמה האיסלאמית הזו חד משמעית תחזור לאומה הפלסטינית, והצמיחה השקרית והמזויפת הציונית תימחה מהזירה הגיאוגרפית", צוטט חמינאי במפגש עם שבויי מלחמה לשעבר. "בעזרת האל, גם השנה האומה האיראנית תיתן אגרוף על פיהם של אויבי האיסלאם ביום אל-קודס", אמר חמינאי ביחס לתקווה שהמוני איראנים ייענו לקריאה לצאת לרחובות.

 

הנשיא אחמדינג'אד דיבר ברוח דומה, כשהסביר בביקור שערך במכה לפני יומיים כי יש צורך בנוכחות גדולה ב"יום ירושלים", כדי "למגר את כוחם של הציונים". "יום ירושלים" נקבע ביום השישי האחרון של חודש הרמדאן על ידי מנהיג הרפובליקה האיראנית אייתוללה חומייני כבר ב-1979, כדי לתמוך במאבק הפלסטיני.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. "המשטר הציוני - סרטן ממאיר"
צילום: EPA
מומלצים