שתף קטע נבחר

עקב ריב בפייסבוק: נערה ניסתה להתאבד פעמיים

בת 15 מיישוב בדרום סיפרה כי ויכוח עם חברה לשעבר הוביל לאלימות פיזית ולהשמצות ברשת החברתית. "בלעתי כדורים וניסיתי לחתוך ורידים", סיפרה. אביה: הורים לא מודעים לנושא

נערה בת 15 מדרום הארץ, שהייתה נתונה להתעללות והעלבות בפייסבוק, ניסתה להתאבד ובלעה כדורים. זה היה ניסיון ההתאבדות השני שלה בחצי השנה האחרונה. בפעם הראשונה היא גם ניסתה לחתוך את עצמה באמצעות סכין. הסיבה: נערה אחרת, חברה שלה לשעבר, העלילה עליה כי היא שוכבת עם בנים.

 

עוד בחדשות ynet:

 

"לפני חצי שנה היה לי ריב קטן עם ילדה, אז חסמתי אותה מדף הפייסבוק שלי", סיפרה הנערה שכבר שבה לביתה מבית החולים. לדבריה, הנערה שרבה איתה הפיצה עליה שמועות ביישוב שבו היא גרה בדרום כי היא שוכבת עם נערים. "אחר כך, התחילו לכתוב לי בדף הפייסבוק דברים ולהגיב על תמונות שלי. כתבו לי שאני 'שרמוטה' ועוד קללות שקשורות בגוף שלי".

 

גם ניסיון לבקש סליחה לא עלה יפה, ולטענת הנערה רק החמיר את המצב. "היה לי חשוב לסגור את זה אבל אמרו לי ששונאים אותי ושירצחו אותי". לדבריה, אחרי ריב נוסף עם המשמיצים היא ניסתה להתאבד בפעם הראשונה, "לקחתי הרבה כדורים יחד וגם ניסיתי לחתוך את הוורידים עם סכין מטבח".

 

בנוסף טוענת הנערה כי באותם חודשים הנערים המשיכו לפגוע בה ברשת החברתית. "הצליחו לפרוץ לי לפייסבוק ואותם ילדים פרסמו בשמי תמונות שלי שבה הגדילו לי את הציצים". לדבריה, הם גם הצליחו להשתמש בתוכנת המסרים בפייסבוק ולכתוב בשמה הצעות מיניות לאנשים אחרים.

 

"קיללו אותי ואמרו שאני צריכה להתאבד"

ההתעללות הווירטואלית השפיעה קשות על הנערה, שלא הלכה במשך יותר משבוע לבית הספר, ובילתה את רוב זמנה עם אמא שלה. גם כשניסתה לשוב לספסל הלימודים היא המשיכה לסבול מהצקות חוזרות ונשנות, ונאלצה לטענתה לשוב לביתה באמצע יום הלימודים.

 

לפני כשבועיים המריבה הווירטואלית הגיעה לכדי אלימות פיזית. החברה לשעבר דחפה את הנערה ובמקום התפתח ריב בין חבורת נערות. "ביום ראשון שלאחר מכן התחלתי לקבל שיחות טלפון חסומות מכל מיני אנשים, בנים ובנות, שאמרו לי 'שאני צריכה להתאבד', וקיללו אותי במילים כמו 'זונה' ו'שרמוטה'", הוסיפה הנערה. "אז ניסיתי שוב להתאבד בבליעת הרבה כדורים". חברה שהבינה את מצבה הזעיקה משטרה והיא פונתה לבית חולים.

 

הוריה של הנערה הופתעו מהעוצמה השלילית של הרשת החברתית והגישו תלונה במשטרה על איומים. "פנינו למשטרה ולמומחים לפריצות מחשבים, פנינו לשני עורכי דין ולפסיכולוגית, עשינו באמת כל מה שהורה נורמלי היה עושה במקרה כזה", סיפר אביה של הנערה. "והנה שוב בגלל קלות הדעת של סטטוס שמישהו רשם, המלווה בגיבוי של הרבה חברים וירטואליים, הכול קרה לנו שוב". במשטרה אישרו שהוגשה תלונה וילדים נחקרו בנוגע לאיומים.

 

הנערה מבינה שעשתה טעות, אך מוסיפה "מצד שני זה היה הדבר הנכון לעשות. כי אולי אנשים מסוימים הבינו שמה שהם עושים פוגע ושאנשים באמת יכולים להרוג את עצמם בגלל זה", אמרה. "אני לא מאמינה שאם הייתי מצליחה, אנשים היו אומרים כן אנחנו באמת רצינו לגרום לה להתאבד".

 

"נורת אזהרה להורים אחרים"

מאז ניסיון ההתאבדות השני הנערה לא נכנסת לפייסבוק והוריה לא מאפשרים לאחות הקטנה לפתוח דף פייסבוק משלה. "לדעתי אסור לילדים להיות בפייסבוק, לפחות בגיל כזה רגיש כשחשוב לבני הנוער הדימוי החברתי שלהם" אמר אביה. "כנראה שהפן החברתי חשוב יותר לבני הנוער יותר מכל דבר אחר".

 

הורי הנערה סבורים כי המקרה שקרה לבתם צריך להוות נורת אזהרה להורים אחרים,

וכשייגמר התהליך הפלילי הם מתכוונים להגיש תביעה אזרחית. "אנחנו נתבע כי כבר דיברנו עם הורי הילדים שעשו את הדברים האלה ובגלל שזה לא עזר עד כה לא תהיה לנו ברירה על מנת שההורים יהיו מודעים למה שהילדים שלהם עושים".

 

לדבריו, "כמה שחשבנו שאנחנו מודעים, אנחנו בכלל לא מודעים וכראיה זה מה שקרה. בני נוער צריכים להבין שלקרוא למישהי שרמוטה בפומבי זו הוצאת דיבה שהעונש בגינה יכול להגיע עד 50 אלף שקל ואני בכלל לא מדבר על הנזק לטווח הרחוק שנגרם לבת שלי. הקלות הזו שבה אפשר לפרוץ למחשב של אחר, לכתוב מילים רעות על אדם אחר היא בלתי נסבלת".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בעקבות תלונה על התבטאויות פוגעניות בפייסבוק נפתחה חקירה במהלכה נחקרו מספר קטינות. הקטינות הודו בחקירתן בהתבטאויות, אך טענו להגנתן כי מדובר בהתבטאויות שמאפיינות את השיח הנהוג בין כל המעורבים. עם זאת, לא הבינו את חומרת מעשיהן ולא צפו את התוצאות ההרסניות אליהן יכלו להוביל בהתנהגותן.

 

בכפוף לחוק הנוער ובהתאם לפסיקה, בהיעדר עבר פלילי לחשודות, ההליך שנבחר הינו הליך טיפולי אל מול כלל המעורבים".

  

המידע הראשוני לידיעה התקבל במייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"ההורים לא מודעים למה שקורה בפייסבוק"
צילום: רויטרס
מומלצים