שתף קטע נבחר

ברק אובמה: החולם

הוא היה רק סנאטור של קדנציה אחת כשהביס את קלינטון והצליח במקום שחיות פוליטיות מנוסות ממנו כשלו. אובמה, שהחל את הקריירה בקצה הליברלי של המפה הפוליטית, מייצב את עצמו במרכז. האם, למרות מצב הכלכלה, יצליח הנשיא השחור הראשון של ארה"ב להוציא את בוחריו לקלפי? דיוקן

הוא הוביל בבטחה בסקרים, אך העימות הראשון טרף את הקלפים והציג מצד אחד נשיא עייף וחסר השראה ומצד אחר מועמד רפובליקני "רעב" ולוחמני. האם ימיו של הנשיא השחור הראשון קרובים לסיום בבית הלבן? ב-2008 הוא היה הצעיר התוסס, רק בן 47, שהביא את בשורת ה"שינוי" לפוליטיקה האמריקנית ועשה היסטוריה כנשיא השחור הראשון. בדרך חיסל הטירון הפוליטי ברק אובמה שני סלבריטאים פוליטיים מהשורה הראשונה - הילרי קלינטון בבחירות בתוך המפלגה הדמוקרטית וג'ון מקיין בבחירות לנשיאות. מקץ ארבע שנים השינוי ניכר לעין. השְׂער השחור הלבין במהירות מסחררת, ולמרות זאת, מה ששמרנים לא מעטים באמריקה רואים לפני העיניים זה שחור.

 

אובמה. הלבין במהירות (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה. הלבין במהירות(צילום: AP)

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet בעמוד מיוחד

 

המרוץ לבית הלבן - כתבות נוספות:

למה מתחלקים האמריקנים לחמורים ולפילים?

כל קול חשוב? לא באמריקה. כך עובדת השיטה

התגרשו, נרצחו וזה שקטף בוטנים. הצצה לנשיאים

תשכחו מניו יורק: המדינות שיכתירו הנשיא הבא

 

לפני ארבע שנים אמריקה עוד שאלה את עצמה מיהו ברק אובמה האמיתי. האם הוא שילוב של ג'ון קנדי ומרטין לותר קינג מודרני, כפי שתומכיו רצו שנאמין בזכות הופעתו הכריזמטית ונאומיו המעולים שסחפו המונים? או אולי הוא לא יותר מכוכב רוק, שהביא להופעה אחת בברלין 200 אלף אוהדים, כפי שהציעו מתנגדיו?


 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הסקרים כיום מלמדים שמרבית האמריקנים אוהבים את אובמה באופן אישי, אבל לא אוהבים את המדיניות שלו. סקרים אחרים מלמדים שרבים מאלה שיצביעו עבור המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני, יעשו זאת יותר בגלל שנאת אובמה מאשר אהבת רומני.

 

מסע שורשים קנייתי אחר סבתא אובמה

 

כשרפובליקנים, כולל רומני עצמו, מבטיחים להחזיר את "אמריקה הישנה והטובה", זה קוד גזעני. במשך שנותיו של אובמה בפוליטיקה היו לא מעטים, ובהם איל ההון דונלד טראמפ, שלא הסתירו את שאיפתם להוכיח שאובמה בכלל נולד בקניה ולכן הוא גנב את הנשיאות שלא כדין. הם לא מרפים מסיפור הרקע המוסלמי של אביו (החילוני) ויש כאלה שעדיין רואים בו גיס חמישי שהשתלט על הבית הלבן.

 

אוהבים את אובמה באופן אישי, אבל לא אוהבים את המדיניות שלו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אוהבים את אובמה באופן אישי, אבל לא אוהבים את המדיניות שלו(צילום: MCT)

 

חיסול אוסמה בן לאדן תחת הנהגתו לא מרשים אותם. על ההדק לחצו "אריות הים" ואובמה היה שם במקרה כדי לתת את האוקיי הנשיאותי, המובן מאליו לדעתם, ליציאה למבצע. בנוסף להצלחה הגדולה של חיסול בן לאדן וחלק גדול מהנהגת אל קאעידה, הוא גם נכנס להיסטוריה האמריקנית כנשיא הראשון שקידם את זכויות ההומוסקסואלים והלסביות בצבא ובחיים האזרחיים וכנשיא שהעביר רפורמה במערכת הבריאות (מהלך פוליטי אמיץ שטרם הושלם), צעד שאפילו ביל קלינטון, שהיה חיה פוליטית משוכללת יותר, נכשל בו.

 

החגיגות לאחר חיסול בן לאדן. אובמה: 1 אוסמה: 0. לא כולם מסכימים  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
החגיגות לאחר חיסול בן לאדן. אובמה: 1 אוסמה: 0. לא כולם מסכימים (צילום: EPA)

 

אובמה נולד בהונולולו ב-1961. אביו, יליד קניה, גדל במשפחה מוסלמית אך נהיה אתאיסט בצעירותו. אמו, אן דונהם, היא לבנה ילידת קנזס. הוריו התגרשו בעודו ילד ואמו נישאה מחדש לאינדונזי. אביו, ברק אובמה סניור, המשיך ללימודים בהרווארד ואחר כך שב לקניה. אובמה עבר עם אמו ובעלה לג'קרטה כשהיה בן שש, ולאחר ארבע שנים חזר להונולולו, שם גידלו אותו סבו וסבתו מצד אמו. אובמה פגש את אביו בפעם האחרונה כשזה בא לבקרו בהוואי כשהיה בן עשר. האב הוא נושא מרכזי בספר הזיכרונות של אובמה, "חלומות מאבי".

 

אובמה הוא בוגר אוניברסיטת קולומביה בניו יורק (מדעי המדינה) ובית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד. הוא עבד בחברה שעסקה באיסוף מידע עסקי לתאגידים, כפעיל קהילתי בשכונות העוני בשיקגו וכעורך דין לזכויות אזרח. בתקופה זו הצטרף לכנסייה המאוחדת של ישוע המשתייכת לזרם הפרוטסטנטי. במשרד עורכי הדין שבו עבד פגש את מישל רובינסון והשניים התחתנו ב-1992. הם הורים לשתי בנות, מאליה בת ה-14 וסשה בת ה-11, ומגדלים את הכלב בו – מתנת הסנאטור טד קנדי לכניסת המשפחה לבית הלבן.

 

צפו: ברק ומישל אובמה על הדייט הראשון

 

הזוג אובמה בחתונתם (צילום: AP) (צילום: AP)
הזוג אובמה בחתונתם(צילום: AP)

 

כעבור 20 שנה, במסע הבחירות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כעבור 20 שנה, במסע הבחירות(צילום: רויטרס)

 

המשפחה הנשיאותית, פלוס הכלב בו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המשפחה הנשיאותית, פלוס הכלב בו(צילום: AFP)

 

אובמה היה בסך הכול סנאטור של קדנציה אחת כשהצליח להביס את קלינטון בפריימריז במפלגה הדמוקרטית. היא הצביעה בעד המלחמה בעיראק בעוד הוא התנגד לה. את ג'ון מקיין הוא הביס על רקע הקריסה הכלכלית ערב הבחירות. אובמה אמר אז שאם הוא לא יצליח לתקן את הכלכלה, הוא יהיה נשיא של קדנציה אחת. בתשדירים של רומני לא מפסיקים להקרין את ההבטחה הזו. אובמה לא הצליח להוריד את שיעור האבטלה מתחת לשמונה אחוזים.

 

תירוצים לכך יש בשפע וגם סיבות אמיתיות, הקשורות בכלכלה הגלובלית. פרופסורים לכלכלה מימין ומשמאל מתווכחים מי אשם במצב, אך עובדה אחת ברורה: מאז ימי הנשיא פרנקלין רוזוולט במחצית הראשונה של המאה שעברה, שום נשיא לא הצליח להיבחר לכהונה שנייה כששיעור האבטלה גבוה משמונה אחוזים. לו רק מסיבה זו, יריב רפובליקני אמור למחוץ את אובמה בקלפיות. אך הסקרים מראים שמול רומני – אובמה עדיין במרוץ.

 

ליטוף לתורמים

למרות היותו פוליטיקאי משופשף, ששואף לתרגם כל צעד גם למשמעויותיו הפוליטיות, הוא לא הקדיש זמן לתורמים הגדולים שלו מבחירות 2008, ולא הרים טלפונים כדי לדבר איתם וללטף את האגו שלהם. בניגוד לקודמיו, ביל קלינטון וג'ורג' בוש הבן, הוא לא אירח הרבה תורמים בחדר השינה של לינקולן בבית הלבן. הוא היה עסוק בטיפול בבעיות אמיתיות שהוטלו לעברו בקצב מסחרר. חלק מהתורמים מאוכזבים ולא טורחים הפעם לתרום לקמפיין שלו.

 

אובמה הוא נשיא שהבטיח פתיחות, אבל בשנת 2012 הוא קיים מסיבת עיתונאים אחת בלבד (בחודש מרס) עם כתבי הבית הלבן, שמכירים את הנושאים שעל הפרק ואינם חוששים לשאול את הנשיא האמריקני שאלות קשות. אובמה מעדיף להעניק ראיונות לכתבים של תחנות רדיו וטלוויזיה מקומיות במדינות מתנדנדות. בכך הוא משיג מטרה כפולה: הכתבים הללו מוקירים תודה על עצם הראיון הנשיאותי ולא מציבים שאלות קשות, והנשיא יכול להעביר מסרים מקומיים במדינות שבהן מתנהל המרוץ האמיתי לבית הלבן. רק לאחרונה החל אובמה להעניק ראיונות לרשתות הלאומיות הגדולות.

 

אובמה מתארח אצל דייויד לטרמן. לאחרונה החל להתראיין לרשתות הגדולות (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה מתארח אצל דייויד לטרמן. לאחרונה החל להתראיין לרשתות הגדולות(צילום: AP)

 

אובמה, שהתחיל את הקריירה שלו בקצה הליברלי של המפה הפוליטית, מייצב את עצמו כעת במרכז המפה, למרבה כעסו של בסיס התמיכה המסורתי שלו. הוא מתקשה להלהיב את הצעירים שתמכו בו לפני ארבע שנים. בנתוני פתיחה קשים, החל אובמה באביב להגיח לפחות פעמיים בשבוע מהבית הלבן למדינות המתנדנדות שיכריעו את המרוץ לנשיאות. בקיץ הוא כבר היה באווירה של קמפיין: טס במטוס חיל האוויר מספר 1 בצהריים לפלורידה או למערב התיכון וחוזר בלילה לישון בבית הלבן. הוא ממשיך לתפקד כנשיא ארה"ב, אבל כמעט כל פעולה או הצהרה נשקלות בימים אלה בהקשר של מסע הבחירות שהוא מנהל. האתגר הגדול שלו הוא להביא לקלפי שני סוגי בוחרים שהם "שלו", אבל מסורתית אינם טורחים לבזבז את היום בהליכה לקלפיות: צעירים והיספנים.  

 

פוליטיקאי כמו כולם. פתאום אובמה נזכר במהגרים

 

מכדורסל לגולף

בתור "דייר מוגן" בבית הלבן, שסוכני השירות החשאי מוליכים לכל מקום, אחת האפשרויות היחידות להסתלקות לסוף השבוע היא אתר קמפ דיוויד בהרי מרילנד. בני הזוג אובמה לא הורשו אפילו לבלות סופי שבוע בביתם בשיקגו משיקולי ביטחון, אם כי הנשיא הצליח לשכנע את אנשי השירות החשאי לאפשר לו לישון בביתו שני לילות כשהגיע באחרונה לאיסוף כספים בשיקגו.

 

צפו באלבום הפרטי של אובמה

 

בתחילת הקדנציה נהג אובמה לבלות את שעות הפנאי בסופי שבוע במשחקי כדורסל, אחת מאהבותיו, שאת העניין הראשוני בה הוא ייחס בראיון לפני שנים לכדור הכדורסל הראשון שלו שהעניק לו אביו כשהיה בן עשר. הוא אף נפצע בשפתו במשחק כדורסל במהלך כהונתו. באחרונה זה פחות כדורסל ויותר גולף. במקום לברוח לקמפ דיוויד, אובמה שורף כמה שעות על משטחי הגולף של בסיס חיל האוויר אנדרוס שבפרברי וושינגטון.

 

אובמה נפצע בשפתו במשחק כדורסל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה נפצע בשפתו במשחק כדורסל(צילום: AFP)

אובמה משחק גולף ועושה פוליטיקה עם יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני ג'ון ביינר (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה משחק גולף ועושה פוליטיקה עם יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני ג'ון ביינר(צילום: AP)

 

למישל קל יותר להסתלק. היא סיפרה איך לא פעם היא חובשת כובע ומתלבשת בצורה שמאפשרת לה לנוע ללא הטרדות בחנויות באזור וושינגטון. לעורכת הדין המצליחה נדרש זמן מה למצוא את עצמה בבית הלבן. היא בחרה להתמקד במאמץ לעודד הרגלי תזונה נכונים ופעילות ספורטיבית בקרב הצעירים

האמריקנים ולהילחם בהשמנה. יחד עם רעיית סגן הנשיא, ג'יל ביידן, היא פעילה מאוד למען משפחות החיילים האמריקנים ולמען סיוע לוותיקי המלחמות המתקשים להשתלב בחיים האזרחיים לאחר שובם מהחזית.

 

בשבועות האחרונים אובמה פעילה ביותר בקמפיין הבחירות של בעלה ונחשבת לאחד מנכסיו הגדולים. היא נאמה בוועידת המפלגה הדמוקרטית בצפון קרוליינה והיא חורשת את אמריקה לאורכה ולרוחבה ומופיעה בריאונות לתוכניות טלוויזיה יומיות ולתוכניות הבידור הליליות. בראיון משותף לברברה וולטרס לאחרונה העלתה המראיינת הוותיקה את האפשרות שאובמה תרוץ לנשיאות. הנשיא אמר שלדעתו "מישל תהיה נהדרת, אבל מבחינת הטמפרמנט שלה, אני לא כל כך בטוח". הגברת הראשונה מיהרה להסכים: "הוא צודק לגמרי. נדרשת המון סבלנות כדי להיות נשיא ארה"ב, ואני פשוט לא כל כך סבלנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. אף נשיא לא הצליח להיבחר שוב כשהאבטלה גבוהה משמונה אחוזים
צילום: AP
צילום: AP
מישל אובמה. לא סבלנית מספיק להיות נשיאה
צילום: AP
קלינטון. הובסה
צילום: AP
מקיין. הובס
צילום: רויטרס
צילום: AP
רומני. יובס?
צילום: AP
מומלצים