שתף קטע נבחר

סקר: אפס אחוזי תמיכה לרומני בקרב שחורים

המועמד הרפובליקני לא יזכה כלל למצביעים אפרו-אמריקנים. כך חוזה סקר חדש של NBC, שלפיו אובמה מוביל על פני רומני בארבעה אחוזים. אובמה מוביל בקרב לטינים, צעירים ונשים, בעוד רומני מתפתל סביב נושא האונס וההפלות

המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני לא יזכה כלל לתמיכה של אמריקנים שחורים. כך עולה מסקר של רשת NBC והעיתון השמרני "וול סטריט ג'ורנל" שהתפרסם הלילה (יום ה') ולפיו הנשיא ברק אובמה זוכה ל-94 אחוזי תמיכה ואילו אחוז התמיכה במיט רומני הוא 0 עגול. באופן כללי שיעור התמיכה באובמה על פי הסקר עומד על 48 אחוזים ואילו 44 אחוזים תומכים ברומני.

 

אזרחים שחורים עומדים בתור להצביע ב-2008. מקיין זכה ל-4% מקולות השחורים (צילום: AP) (צילום: AP)
אזרחים שחורים עומדים בתור להצביע ב-2008. מקיין זכה ל-4% מקולות השחורים(צילום: AP)

 

אובמה זוכה גם ליתרון בקרב המצביעים הלטיניים (ביחס של שניים לאחד לעומת רומני) ובקרב מצביעים צעירים מתחת לגיל 35 (52 אחוזים לעומת 41 אחוזים). מנגד, רומני מוביל בקרב מצביעים לבנים (53 אחוזים לעומת 40 אחוזים), מצביעים כפריים (47 אחוזים לעומת 38 אחוזים) ומבוגרים (49 אחוזים לעומת 41 אחוזים).

 

באופן מסורתי שחורים נחשבים לתומכי המפלגה הדמוקרטית, ובמיוחד אין הדבר מפתיע כשנשיא שחור יושב בבית הלבן. עם זאת, הנשיא ג'ורג' בוש הבן זכה ל-11 אחוזי תמיכה משחורים ב-2004 ואפילו המועמד הרפובליקני שהתמודד מול אובמה, ג'ון מקיין, הצליח לזכות בקולם של ארבעה אחוזים מהבוחרים השחורים. בסקר השתתפו 1,000 נשאלים, מתוכם 100 שחורים.

 

ההפלות חוזרות למרכז

אובמה גם מוביל על פני רומני בקרב נשים (51 אחוזים לעומת 41 אחוזים). ההתבטאות בדבר "אונס לגיטימי" של ציר בית הנבחרים הרפובליקני, טוד אייקן, המתמודד על מושב בסנאט מטעם מדינת מיזורי, בוודאי לא תועיל לרומני לזכות בקול הנשי.

 

הסגן הטרי של רומני, פול ראיין, עובר ימים לא קלים מאז שאייקן הצהיר שנשים יכולות "לנעול את גופן" בפני הריון במקרה של "אונס לגיטימי". העיתון הפוליטי "דה היל" כתב כי ראיין היה שותף בחקיקה להגבלת התמיכה הפדרלית במימון הפלות במקרה של "אונס בכפייה" – נוסח המרמז כאילו יש אונס שלא בכפייה.

 

רומני וראיין. בינתיים, לא שיפר הרבה את המצב בוויסקונסין המתנדנדת (צילום: AP) (צילום: AP)
רומני וראיין. בינתיים, לא שיפר הרבה את המצב בוויסקונסין המתנדנדת(צילום: AP)

 

ראיין היה מהשמרנים המחמירים בנושא אונס. בקונגרס הוא התנגד לחלוטין לזכותה של אישה להפיל, כולל במקרה של אונס או גילוי עריות. הוא תמך בהפלות רק במקרה שיש צורך להציל את חיי האישה.

 

אולם אתמול נשאל ראיין על כך ותשובתו לתחנת טלוויזיה בפיטסבורג הייתה: "אונס הוא אונס". כשנשאל שוב השיב "אונס הוא אונס. נקודה. סוף הסיפור". אחר כך הבהיר כי המדיניות בנושא האונס היא זו של הבוס שלו רומני. ומהי עמדתו של רומני? כשרץ מול הסנאטור טד קנדי ב-1994 הוא הצהיר כי הוא תומך בזכותה של אישה להחליט על הפלה. אך במהלך הפריימריז ב-2007 התבטא באופן הפוך. אתמול הוא נשאל שוב ותשובתו הייתה מעורבת. "אני בעד חיים (pro-life)", הבהיר רומני כשהוא משתמש בקוד השמרני נגד הפלות, "אבל אני מאמין שצריכים להיות יוצאים מהכלל במקרה של אונס וגילוי עריות".

 

הפגנה נגד הפלות במיין (צילום: AP) (צילום: AP)
הפגנה נגד הפלות במיין(צילום: AP)

 

ביום שלישי השלימו הרפובליקנים את כתיבת המצע שיובא להצבעה בוועידת המפלגה בשבוע הבא בפלורידה.

סעיף האונס הוא חד משמעי: הרפובליקנים מתנגדים לזכותה של אישה לבצע הפלה. אין כל הסתייגות במצע הרפובליקני מזכות להפיל במקרים של אונס וגילוי עריות.

 

ראיין בינתיים לא מצליח להביא למהפך בתמיכה ברומני במדינתו ויסקונסין המתנדנדת. לפי סקר של אוניברסיטת מרקט, ראיין סייע לרומני לצמצם את הפער במדינה מחמישה לשלושה אחוזים, אבל אובמה עדיין מוביל על רומני במדינה של ראיין וזוכה ל-49 אחוזי תמיכה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומני. מוביל בקרב מבוגרים, לבנים וכפריים
צילום: AP
ראיין. התנגדות מוחלטת להפלות
צילום: AP
אובמה. 48 אחוזי תמיכה
צילום: AP
מומלצים