שתף קטע נבחר

מספריים שלופים וכיסאות עפים. כך סוחטים עסק

"תעיף את השותף שלך ממועדון הגלישה או שתסגור אותו". שמעון מורי הצליח בתיאום עם המשטרה ללכוד חברי כנופיה שניסו לסחוט את העסק שברשותו. בצעד יוצא דופן הוא מגולל את הסחיטה והאיומים: "הם ממש השתוללו וחיללו לי את העסק"

מה עומד מאחורי המושג סחיטה באיומים? מנהל מסעדה ומועדון גלישה בתל-אביב מתאר בפרוטרוט תופעה שכבר הפכה למכת מדינה - סחיטה בידי עבריינים. "פגישות עסקיות", הודעות מאיימות ואלימות קשה - כל אלו היו מנת חלקו של שמעון מורי, עד שבלשי היחידה היחידה המרכזית של מחוז תל-אביב ארבו לחברי הכנופיה ועצרו אותם בזמן ניסיון הסחיטה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בשיא העומס: נתיבי איילון נחסמו פעמיים

נלחמים נגד פיטורים מפניציה: "קרב על הבית"

המצלמות תיעדו: עובדת זרה התעללה בניצול שואה

 

מורי לא האמין שזה קורה לו. כמנהל מסעדה הוא כבר חווה בעבר ניסיונות של עבריינים ב"שמירה על העסק", אבל תמיד הצליח להתחמק. הפעם הוא העז להתנגד ואז חברי הכנופיה שחשודה בניסיון לסחוט אותו שלפו מספריים, התחילו לזרוק כיסאות באוויר ואיימו לפגוע בו.

 

"מה יהיה עם הילדים של הקייטנה?" בלו בירד בתל-אביב, היום (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
"מה יהיה עם הילדים של הקייטנה?" בלו בירד בתל-אביב, היום(צילום: אמיר לוי)

 

מורי, בעלי המסעדה ומועדון הגלישה "בלו בירד" בחוף הדולפינריום בתל-אביב, הסכים הערב (יום ה') בצעד יוצא דופן להיחשף ולגולל את ההתרחשויות שהובילו למעצר חברי הכנופיה. הוא סיפר כי המפגש הראשון עם החשודים אירע ביום שלישי. "כמה 'נציגים' שלהם הגיעו אליי ודיברו איתי על זה שאני צריך להצטמצם בעבודה שלי כדי שגם עסק שלהם שנמצא בסמוך יעבוד".

 

מורי סירב להיענות לדרישות של חברי הכנופיה ואתמול הם שבו לעסק ל"פגישה" שנייה. "ישבתי במשרד", הוא מספר, "ופתאום בלי לדפוק בדלת, בלי כלום, נכנסו אליי חמישה אנשים. הם אמרו לי בפירוש 'תעיף את השותף שלך ממועדון הגלישה או שתסגור אותו', ואז אמרו לי שהם יהיו שותפים שלי בעסק".

 

האיש שמעסיק כ-50 עובדים במסעדה ובמועדון ואף מפעיל קייטנות גלישה לילדים לא נרתע מחבורת הסוחטים וביקש מהם לצאת ממשרדו. "בתגובה לכך הם התחילו לעשות מהומה, איימו עם מספריים ואז התחילו לזרוק כיסאות. הם אמרו שהעניינים ייצאו מהידיים שלהם, יפגעו בעסק ולא ייתנו לי לעבוד. ממש חיללו לי את העסק".

 

מורי הוסיף כי "לא האמנתי שיש דבר כזה בישראל, שמעתי שיש עבריינים שהשתלטו על כל מיני מקומות בחוף הים, אבל חשבתי שזה רחוק ממני. בסך הכול אני רוצה להתפרנס, וזה לא קל. אני משלם שכירות של 5,000 שקלים ביום על המקום שלי, כך שברור שניהול לא נכון והעסק יקרוס לי" .

 

"זה נראה כאילו שהם מעל לחוק" 

בלשי היחידה המרכזית של מחוז תל-אביב צפו מהצד על המתרחש ואפשרו לחבורה לממש את איומיה על-מנת לאסוף נגדה ראיות. למרות "הגב" שהוא קיבל מהמשטרה, מורי עדיין נותר בהלם מהמפגש האלים. לדבריו, "הם ממש השתוללו פה. אנשים היו בהלם, זה בדיוק כמו שפורץ נכנס לך לבית. אנחנו אנשים הכי שומרי חוק שיש במדינה, משלמים מסים ומפרנסים אחרים וכשמגיעים כאלה אנשים, זה נראה כאילו שהם מעל לחוק".

 

סחיטה בחוף הדולפינריום (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
סחיטה בחוף הדולפינריום(צילום: אמיר לוי)

 

על העובדה שפנה למשטרה בניגוד לאחרים שחוששים לנקוט צעד דומה אמר מורי כי "מה שאתה אומר מזכיר לי את הסיפורים של פעם, של שנות ה-70. אני איש חוק, לא עבריין ולא מכיר עבריינים שיכול להביא איזה ראש ארגון או מישהו דומה שיסדר לי את העניינים איתם. הגשתי תלונה כי זה המגרש שלי, לא הפשע. השוטרים היו מדהימים ואני מקווה שבית המשפט לא יבזה אותי וישלח את הסוחטים לכלא".

 

"הם פשוט מטורפים" 

מורי אמר עוד כי "אולי אם יכניסו אותם לשיקום הם ייצאו אנשים טובים יותר. אתמול אני מגיע לחקירה ובחדר חקירות כבר התקשרו אליי אנשים מהכלא. החוקרים ראו את הטלפון ואמרו לי שזה משם. נראה לך הגיוני? לאן הגענו?"

 

אחרי שהסתכל לחבורת הסוחטים ישר בעיניים, מורי מספר כי הוא חש מאוד מאוכזב. לדבריו, "אני לא מאמין שהם יגיעו אליי עוד פעם, אני לא מכיר אותם. מעולם לא פגשתי את האנשים האלה, זה דור אחר לגמרי. מה בסך הכול אני רוצה? לעבוד. שום דבר אחר. אין לי זמן להתעסק עם דברים כאלה. זאת התקופה הכי חזקה בעונה והמקום שלי סגור כבר יומיים. מי רוצה לעבוד בצורה כזאת? הם פשוט מטורפים, אוי ואבוי אם הגענו למצב כזה במדינה".

 

למרות הביטחון בדבריו נראה שמורי עדיין נסעה מהחוויה

הקשה שעבר. "לא ברחתי כשהמצב הביטחוני היה גרוע, אבל בגלל אירוע כזה אני כן יכול לעזוב את העסק", הוא אומר. "לעבוד זה לא קל ואירוע כמו אתמול זה להוסיף קללה. אתה לא יכול לתפקד. מה אני צריך לחשוב מה קורה בבית? מה יהיה עם הילדים של הקייטנה פה? או אם מישהו מהם יזרוק לי רימון? אולי עדיף כבר להיות שכיר בעירייה ולא להתעסק עם הדבר הזה".

 

בתקופה האחרונה נמצאו החשודים בסחיטת כמה בתי עסק תחת מעקב של אנשי מפלג הבילוש של ימ"ר תל-אביב, בפיקודו של סגן-ניצב יואב קוטלר. לפי המידע שבידי המשטרה, הם קשורים לארגון פשע במרכז הארץ. בשל רגישות העניין והחשש שהאירוע ייצא מכלל שליטה, על המבצע פיקדו בשטח מפקד היחידה ניצב-משנה גדי אשד וסנ"צ קוטלר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"דיברו איתי שאני צריך להצטמצם". בלו בירד בתל-אביב
צילום: אמיר לוי
פיקדו על המעצר. סנ"צ קוטלר ונצ"מ אשד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים