שתף קטע נבחר

נורבגיה: אנדרס ברייויק נשלח ל-21 שנות מאסר

אנדרס ברינג ברייויק זעזע את העולם כולו בקיץ שעבר כשרצח 77 בני אדם - רובם בני נוער - במתקפה רצחנית וחסרת מעצורים באוסלו ובאי אוטויה. הבוקר קבעו השופטים כי הוא שפוי ויישלח למאסר של 21 שנה - העונש המקסימלי

21 שנות מאסר על רצח 77 בני אדם: בית המשפט באוסלו הודיע הבוקר (יום ו') כי אנדרס ברינג ברייויק, שהואשם בטבח חסר מעצורים של עשרות בני נוער שזעזע את נורבגיה ואת העולם כולו, שפוי ויישלח ל-21 שנות מאסר - העונש המקסימלי האפשרי במדינה. ynet העביר שידור חי מבית המשפט.

 

עוד בערוץ החדשות:

אין גבול בערבה: כך נראה השער הפרוץ לישראל

"ברק שוחח עם מקבילו המצרי, יש הבנות על סיני"

 

ברייויק בבית המשפט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ברייויק בבית המשפט(צילום: AFP)

 

ברייויק גרם למותם של שמונה בני אדם בפיצוץ מכונית תופת מחוץ למטה הממשלה ואז טבח ב-69 אנשים במחנה קיץ של מפלגת הלייבור באי אוטויה. יותר מ-200 בני אדם נפצעו במתקפה.

 

בסופן של 21 שנות המאסר שנגזרו על ברייויק, ייקבע מדי חמש שנים אם הוא עדיין מסוכן ויש להמשיך את מאסרו. אם השופטים היו מגיעים למסקנה כי ברייויק אינו שפוי, הוא היה נשלח לאשפוז פסיכיאטרי עד סוף ימיו. פרקליטו, גייר ליפסטאד, אמר כי הוא לא יערער: "הוא תמיד ראה את עצמו כשפוי, כך שהוא לא הופתע מהפסיקה".

 

במשך שעות הקריאו השופטים את פסיקתם. אחרי גזר הדין והעונש, הם תיארו לפרטי פרטים את הטבח והזכירו את כל קורבנותיו של ברייויק ואת פציעותיהם. אחת השופטים ציינה כי הפצצה שהפעיל ברייויק סמוך למשרדי הממשלה באוסלו יכלה לגרום לנזק רב. "זה פשוט מזל שלא נהרגו יותר אנשים", אמרה.

 

בית המשפט. כל הקורבנות הוזכרו (צילום: AP ) (צילום: AP )
בית המשפט. כל הקורבנות הוזכרו(צילום: AP )

 

"עכשיו לא נשמע ממנו לתקופה ארוכה", אמר אביה של אחת מקורבנות הטבח, "עכשיו יהיה לנו קצת שקט ושלווה. מבחינתי הוא כלום, הוא אוויר". אחת מניצולות הטבח באוטויה אמרה לפני הכרעת הדין: "לא משנה לי אם

הוא יישלח לבית חולים פסיכיאטרי או לכלא, מה שחשוב זה שהוא לא יסתובב ברחובות ושלעולם לא ישחררו אותו".

 

ברייויק ישוב כעת לכלא "אילה", שם היה כלוא בבידוד בחודשים האחרונים. למרות הבידוד, ברייויק נהנה מתנאים טובים יחסית במאסר - עומדים לרשותו שלושה תאים, כל אחד בגודל של כ-86 מ"ר, שבהם עומדים לרשותו מתקני כושר ומחשב נייד. לפחות שעה ביום הוא מבלה בטיול בחצר.

 

לאורך משפטו, חזר ושטח האיש בן ה-33 את עמדותיו, שלפיהן ביצע את מעשיו כדי להילחם ברב-תרבותיות שמאפיינת את החברה הנורבגית, שלטענתו מסכנת את המשך קיום החברה המערבית נוכח "שיטפון" של איסלאם ממדינות ערב.

 

לפני הכרעת דינו הצהיר ברייויק כי קביעה על כך שאינו שפוי תהיה בשבילו גרועה מעונש מוות, בשל רצונו שמעשיו יוכרו כמעשה פוליטי שנועד להציל את נורבגיה מהרב-תרבותיות ולא כהתפרצות של משוגע. לקראת המשפט נכתבו על אודותיו שתי חוות משפטיות. אחת קבעה כי הוא לא היה שפוי במהלך הרציחות ואילו השנייה טענה כי הוא כן היה שפוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברייויק בבית המשפט, הבוקר
צילום: AFP
צוות השופטים
צילום: AP
האי אוטויה, שבו אירע הטבח
צילום: רויטרס
מומלצים