שתף קטע נבחר

עוד ברומא - הנקודה היהודית

איך הפך רובע היהודים ברומא מגטו צפוף לפנינה תיירותית תוססת? היכן תמצאו מסעדות כשרות, היכן בתי הכנסת העתיקים, ומה תוכלו לראות במוזיאון היהודי?

ישנם שלושה אזורים הנחשבים יהודיים ברומא - אזור הגטו ההיסטורי, אזור פיאצה בולוניה (Piazza Bologna) ורובע מונטוורדה (Monteverde). בכל אחד מהשלושה יש בתי כנסת, מסעדות ומרכולים כשרים, וכן מקומות לינה המתאימים לתיירים שומרי כשרות. הקהילה היהודית ברומא מונה כיום כ-15 אלף איש, כ-2,000 מהם מרוכזים באזור הגטו.

 

הקהילה היהודית המאורגנת הראשונה ברומא התיישבה ברובע טראסטֵבֵרה (Trastevere), אחד הרבעים הקסומים ברומא של ימינו. אף שהיה בעברו רובע עני ומרוחק ממרכזיה הפוליטיים של העיר - מיקומו על גדות נהר הטיבר הפך אותו לזירת מסחר פעילה ביותר, בה השתתפו רבים מהיהודים תושבי האזור. במאה ה-16 חל שינוי דרמטי לרעה במעמד הקהילה, לאחר שב-1555 הורה האפיפיור פאולוס הרביעי על שורת גזירות, בהן חובת המעבר של היהודים לגטו צפוף שהוקם אל מול רובע טראסטברה, בצדו השני הטיבר.

 

כיום ממוקם הרובע, על הגטו שגובל בו, במרכזה של רומא. ניתן למצוא בו מגוון אדיר של פיצריות ופאבים בסגנון עממי. תושבי רומא ותייריה גודשים את סמטאותיו, וברחובות הצרים וחסרי הסדר שלו שוררת תמיד אווירת חג.

 

ספרי תורה במוזיאון היהודי ברומא  (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
ספרי תורה במוזיאון היהודי ברומא (צילום: איי פי)

 

בית הכנסת הגדול (Tempio Maggiore) ובית הכנסת הספרדי (Tempio Spagnolo), ממוקמים זה לצד זה בלוּנְגוֹטֶוברֶה צֶ'נצ'י (Lungotevere Cenci). שני בתי הכנסת, ארכיון הקהילה, משרדי הרבנות והמקווה הם חלק ממתחם המוזיאון היהודי של רומא (Museo Ebraico di Roma). במוזיאון תוכלו לראות העתקי כתובות ממצבות יהודיות, חפצי פולחן מכסף שיוצרו בעיר במאות ה-19-17, אריגים מכל אירופה, מגילות ציורים, הדפסים ומסמכים המספרים את תולדות יהדות רומא.

למידע נוסף על האתר

 

במוזיאון מתקיימים סיורים מודרכים באנגלית ובשפות נוספות. בגן הגדול שבו שוכן בית הכנסת הגדול של רומא נמצא גם בית הכנסת הספרדי. המבנה עצמו אינו מרשים במיוחד, אך ארון הקודש והתיבה של בית הכנסת הם שרידים מהשריפה שהתחוללה בבתי המדרש של הגטו בסוף המאה ה-19.

 

עוד פרטים על טיול ברומא באתר שיחור .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הכנסת הגדול ברומא
צילום: AFP
מומלצים