שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משרד התחבורה פישל - הנהגים מאבדים רישיון

  לאחר שהזמין בבת אחת יותר מ-200 אלף נהגים לקורסי נהיגה נכונה, קרס מערך ההרשמה לקורסים. במשרד התחבורה מבטיחים לאפשר ארכה בת 3 חודשים למי שכבר נרשם, אך גם מערך ההרשמה אינו מספק מענה. בבית המשפט הודה המשרד במחדל שגרם לטעות במרשם הנקודות

  מעל 200 אלף זימונים ששלח משרד התחבורה לנהגים שצברו נקודות עונשין אך לא עברו קורסי נהיגה נכונה מאז 2004, גרמו לקריסת מערך ההרשמה ושיבוץ לקורסים. הוצאה: אלפי נהגים עלולים לאבד את הרישיון. כפי שפרסמנו בעבר, משרד התחבורה החל לשלוח למספר עצום של נהגים זימונים לקורסי נהיגה נכונה, בהם כאלה שלא ביצעו כל עבירה כבר שמונה שנים.

   

  בהודעות הובהר כי מי שלא יעבור את הקורס תוך שישה חודשים, מסתכן בהתליית רישיונו. במשרד הרישוי טוענים כי מדובר בנהגים שזומנו בעבר לקורסים, אך לא הופיעו אליהם. אלא שנהגים רבים טוענים כי מעולם לא קיבלו זימון.

   

  עוד בערוץ הרכב של ynet:

   

  הפשלה של משרד הרישוי - הצרות של הנהגים (צילום: ניב קלדרון) (צילום: ניב קלדרון)
  הפשלה של משרד הרישוי - הצרות של הנהגים(צילום: ניב קלדרון)

   

   

  אין כל אפשרות להרשם

  כעת מתברר כי הבעיה גדולה אף יותר. נהגים שקיבלו מכתב זימון חדש ומבקשים להירשם לקורס, אינם יכולים לעשות זאת. משלוח ההודעות ליותר מ-200 אלף נהגים בבת אחת, גרם לסתימת רשימת הקורסים האפשריים, אצל הזכיינים - האוניברסיטה הפתוחה ורשת עמל. כתוצאה מכך, מסתכנים אלפי נהגים בשלילה הרישיון מבלי שיש בידיהם למנוע זאת.

   

  אחד המתלוננים, כלף אהרון ירון, מספר כי בזימון שקיבל באמצע חודש יוני, נכתב כי "הודעה זו הינה תזכורת על חיוב ביצוע ההדרכה, וזאת במטרה למנוע את התליית רישיונך בעוד 90 יום (כלומר באמצע ספטמבר, ב.ב)". הוא אכן הצליח להירשם לקורס, וקיבל הודעה כי זה יחל ב-28 באוגוסט (היום, ב.ב). אלא שלפני כשלושה שבועות קיבל מכתב החתום על-ידי גאנם חמאדה, מנהל אגף הרישוי, בו נאמר כי "הואיל וחוייבת באמצעי תיקון לפי תקנה 549 לתקנות התעבורה התשכ"א 1961 אך לא ביצעת אותם, ולא הודעת על סיבה סבירה לאי יכולתך לבצעם כאמור, בתוקף סמכותי לפי סעיף 69 א' לפקודות התעבורה (נוסח חדש), הנני מתלה את תוקף רישיונך ועליך להפקידו תוך 7 ימים ממועד קבלת מכתב זה במשרד הרישוי במקום מגוריך. לידיעתך, הרישיון מותלה בתום 15 יום מתאריך מכתב זה, אף אם לא הופקד".

   

  ירון פנה למשרד הרישוי ברחוב הלח"י, אך גילה כי "המקום מוצף במאות נהגים שרבים מהם טענו כמוני, כי רישיון הנהיגה שלהם הותלה לפני הזמן. כל ניסיונותיי להסביר לפקידה כי מדובר בטעות, לא מצאה אוזן קשבת", כתב לנו. רק לאחר שהפנינו את תלונתו למשרד הרישוי, קיבל בימים אלה מכתב בו נדחית התליית רישיון הנהיגה עד ל-1.12.12, ועד אז עליו לבצע ולסיים את הקורס.

   

  משרד התחבורה מודה - פישלנו

  אלא שירון כמובן אינו לבד. אלפי נהגים לא יספיקו לעבור את הקורסים במועד, בשל הלחץ שיצר הזימון הסיטונאי. ולאחר בדיקה עולה כי מדובר למעשה במחדל מתמשך של משרד התחבורה, שלא הפעיל במשך שנים את הסנקציה של התליית רישיונות נהיגה למי שלא הגיע לקורסים, למרות שאיום כזה ניכלל בכל מכתבי הזימון.

   

  בתביעה שמנהלת בימים אלה נגד משרד התחבורה בבית המשפט המחוזי בירושלים, על-ידי עו"ד גיא סגלוביץ' המייצג את המועצה הלאומית למניעת תאונת דרכים (בעבר זכיין לעריכת קורסים), נטען כי משרד התחבורה פשוט לא שלח לקורסים - במשך שנים - כמות נהגים אליה התחייב, למרות שאלה צברו נקודות. מנתונים שמסר משרד התחבורה התברר כי בין השנים היו פערים שהגיעו ל-50% בין מספר הנהגים שזומנו לכאורה, לבין כמות מסיימי הקורסים - 20 עד 50 אלף נהגים מדי שנה.

   

  משרד התחבורה מודה בכתב ההגנה שהגיש, כי לא התלה רישיונות נהיגה של נהגים במשך שנים, "מאחר שהתליית רישיון הנהיגה היא אמצעי קשה ביותר, במיוחד בהתחשב בעובדה כי לא קבוע בתקנות אפשרות לשימוע, ולנוכח האפשרות לטעויות במרשם הנקודות של משרד הרישוי - הנובעות מפערי דיווח בין מרשם המשטרה לבין מרשם משרד הרישוי - הנתבעת (משרד הרישוי ב.ב) לא מצאה לנכון להשתמש בכלי זה, ובפועל לא מתלה רישיון בעקבות אי-ביצוע קורסי נהיגה נכונה. הנתבעת אמנם שלחה התראות לנהגים שלא עברו את הקורסים על כוונתה להתלות את רישיונם, אך בפועל - בשל הקשיים הכרוכים בכך - הנתבעת לא התלתה את רישיונם".

   

  לפני כשבוע פנינו למשרד התחבורה כדי לקבל את תגובתו למחדל, אך רק אתמול התקבלה התשובה הלקונית הבאה: "כל נהג שקיבל זימון לקורס בנהיגה נכונה ונרשם לקורס, קיבל דחייה של שלושה חודשים לביצוע הקורס". כאמור, תשובה זו אינה פותרת את בעייתם של אלה המבקשים להירשם היום, אך נדחים.

   

  קיבלתי זימון, מה עושים?

  המחדל הוא של משרד התחבורה, אבל החדשות הרעות הן שלפחות כרגע, אין לכם מה לעשות בעניין ותיאלצו בכל זאת להשתתף בקורס. אבל יש לנו בכל זאת מספר עצות עבורכם, העשויות להקל - במעט:

   

  קחו הרבה אויר ושבו בעקשנות ליד המחשב או הטלפון, עד שתצליחו להשיג את אחד הזכיינים - האוניברסיטה הפתוחה או רשת עמל. הרשמו בכל תאריך שיוצע לכם. ואזהרה: זה עלול לעלות לכם בכמה שעות חיים.

  מהרו עם אישור הרישום למשרד הרישוי, שם תאלצו שוב לעמוד בתורים ארוכים כדי להוכיח לפקיד(ה) שנרשמתם לקורס. הוכחה זו תאפשר לכם לקבל ארכה של שלושה חודשים בהתליית הרישיון.

  האםבאמת אסור לכם לנהוג אם הותלה רישיונכם? התשובה לצערנו אינה ברורה, שכן אין בחוק מעמד" ל"התליית" רישיון נהיגה. זו בפירוש אינה שלילה, ולכן אם שוטר יתפוס אתכם נוהגים, לא ברור באיזו עבירה הוא יכול להאשים אתכם. אגב, לפי מילון אבן שושן, התלייה היא "דחיית החלטה או המשך הטיפול בפרשה מסוימת למשך זמן בלתי קבוע". זו כמובן אינה המלצה לנהוג בהתלייה, אלא עדכון בבעיותיות שבה.

   

  סייע בהכנת הכתבה : עו"ד תומר מורדוך, ממשרד אורון אילון

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משרד התחבורה פישל - היכונו לתורים
  צילום: אורן רייס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים