שתף קטע נבחר

הוכרזו הזוכים בפרס ברנשטיין לספרות

פרס ברנשטיין לספרות, העומד על סכום כולל של 75 אלף שקלים, יוענק השנה למתן חרמוני על ספרו "היברו פאבלישינג קומפני", ולמחזאי עודד ליפשיץ על המחזה "אלברט"

חברי ועדת הפרסים על שם מרדכי ברנשטיין, הכריזו היום על הזוכים לשנת 2012. הפרסים, המוענקים מטעם התאחדות הוצאות הסופרים בישראל, יוענקו השנה בשתי קטגוריות לסופר מתן חרמוני ולמחזאי עודד ליפשיץ. ועדת הפרס לסופר עברי כללה השנה את חוקרת הספרות ניצה בן דב, הלל ויס מאוניברסיטת בר אילן וחנן חבר מהאוניברסיטה העברית בירושלים. ועדת הפרס בתחום המחזה העברי המקורי כללה השנה את חוקר הספרות ומבקר התיאטרון בן עמי פיינגולד, חוקר התיאטרון והסופר דן אוריין והסופרת מירי פז.

 

חבר השופטים בקטגוריה הספרותית בחר להעניק את הפרס לרומן עברי, העומד על סכום של 50 אלף שקלים, למתן חרמוני על ספר הביכורים, "היברו פבלישינג קומפני", שראה אור בהוצאת כנרת זמורה-ביתן. בנימוקיהם למתן הפרס כתבו השופטים: "מדובר ברומן חתרני על הגשמה עצמית, מעין פרובוקציה אינטלקטואלית שהצליחה לרקום מעשה אמנות בעל משמעות רב-דורית שיש בה הארה על מכלול תהליכים חברתיים ולאומיים שפקדו ועדיין פוקדים את העם היהודי.

 

"על היכולות המיוחדות שבאו לידי ביטוי רחב ומוכח ברומן, על הקומפוזיציה המיוחדת שלו,

על ההומור היהודי לגווניו, על פענוח רשתות תרבות וגם על הערך הציבורי והאקטואלי, שיש להעלאה של פרשייה נשכחת העומדת ביסוד החיים היהודיים באמריקה, החלטנו פה אחד להעניק למתן חרמוני את הפרס".

 

חבר השופטים בקטגוריית המחזות בחר להעניק את הפרס, העומד על סכום של 25 אלף שקלים, למחבר המחזה "אלברט" עודד ליפשיץ. בנימוקיהם כתבו השופטים: "מדובר במחזה מקורי ומעניין מבחינת הנושא והסגנון הדרמטי והתיאטרלי. המחזה מתמקד באיש מבוגר, הבוחן את עצמו בהווה מתוך פרספקטיבה עם מבט לעתיד ולעבר.

 

"הכל מתרחש כמסע פנימי בדמיונו של הגיבור. חשיבותו של המחזה היא בכך שהוא מתייחס בראש ובראשונה לנושא 'האדם' מהיבט על זמני ואוניברסלי, תוך מבט מקיף ויסודי על החיים עם מתח ועימות בין מציאות לדמיון. כל אחד יכול לראות ולשמוע במחזה הזה משהו שנוגע גם לו, והוא כתוב בסגנון שמשלב ריאליזם ואבסורד, שירה ופרוזה - עם חיוניות תיאטרלית אפקטיבית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרמוני. פרובוקציה אינטלקטואלית
לאתר ההטבות
מומלצים