שתף קטע נבחר

נתניהו ותיק ההשקעות: "לחייב גילוי נכסי נבחרים"

בקשת ראש הממשלה לערוך שינויים בתיק ההשקעות שלו, שבוטלה לבסוף, תוביל לחוק חדש? יו"ר העבודה יחימוביץ' מקדמת הצעה שתחייב נבחרי ציבור להגיש תצהיר המפרט את כלל נכסיהם. "זו לא פגיעה בצנעת הפרט, אלא קידום שקיפות"

האם בעתיד נוכל לדעת באילו נכסים מחזיקים נבחרי הציבור שלנו? יום לאחר שהתברר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לערוך שינויים בתיק ההשקעות שלו, הודיעה היום (ג') יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', כי תקדם הצעת חוק שתחייב נבחרי ציבור להגיש תצהיר המפרט את כלל נכסיהם.

 

תיק ההשקעות של נתניהו - דיווחים אחרונים ב-ynet:

ביקורת על ההשקעות של נתניהו: "בקשה מגונה"

עו"ד שמרון: התיק של נתניהו מאוד מאוד סולידי

האם חוק חלוץ שטורפד היה מסנדל את נתניהו?

 

יחימוביץ' גיבשה הצעת חוק, שתקודם עם פתיחת מושב הכנסת ומטרתה לחשוף בפני הציבור את הנכסים שבהם מחזיקים נבחריו, וכן מועמדים לתפקידים ציבוריים. לדבריה, ההצעה תמנע מצב של ניגוד עניינים, שמאפשר לאישי ציבור לקדם אינטרסים אישיים. הצעת חוק דומה הונחה על ידה ב-2009 ועל פי היוזמה שתקודם כעת על נבחרי הציבור תוטל חובה להגיש "דו"ח גילוי", שיהווה מעין תצהיר המפרט את כלל הנכסים, בדומה לנהוג בארצות-הברית.

 

החוק יהיה תקף לגבי שרים וחברי כנסת בהווה ובעבר, על ראשי ערים וחברי מועצות ברשויות מקומיות ועל מועמדים לכנסת ולרשויות המקומיות. על פי יחימוביץ', דו"ח הגילוי יוגש מדי שנה ובעזרתו יוכל כל אזרח לעיין בנכסים של נבחריו ללא תשלום.

 

"גילוי העניינים של נבחרי ציבור הוא הכוח של הדמוקרטיה", אומרת יחימוביץ'. "לא רק שהציבור זכאי לדעת אם לנבחרים שלו יש אינטרסים נוספים, אלא שהדבר גם יוצר אווירה נכונה ומראית עין של שקיפות וניקיון כפיים. גילוי של אינטרסים כלכליים הוא לא פגיעה בצנעת הפרט ואינו שייך לתחומים אישיים".

 

לדברי יחימוביץ', "לאזרחים מן השורה מותר לדעת מה היקף רכושו והונו של נבחר הציבור, משום שלהכרעות רבות, כמו בתחום המיסוי, השכר, הפנסיה, שוק ההון וכדומה, יש השפעה ישירה על קבוצות ספציפיות באוכלוסייה". יו"ר העבודה אמרה כי הצהרות הון של שרים וחברי כנסת אמנם קיימות, אך אין בהן שום תועלת אם הן נעולות בכספת של ועדת האתיקה ומי שרשאי לעיין בהן הן רק רשויות החוק, במקרים יוצאי דופן.

 

אתמול תקפה יחימוביץ' את נתניהו על בקשתו לערוך שינויים בתיק ההשקעות, כינתה אותה "בקשה מגונה" והשוותה אותה למקרהו של דן חלוץ עם פתיחת מלחמת לבנון השנייה. גם יו"ר האופוזיציה, שאול מופז, תקף בחריפות את הבקשה ותהה מה יודע ראש הממשלה שהציבור אינו יודע. מופז אף תהה אם השינוי שביקש נתניהו לערוך קשור בתקיפה אפשרית באיראן. נתניהו חזר בו לבסוף והחליט לא לערוך שינויים בתיק ההשקעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: מוקי שוורץ
יו"ר העבודה יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים