שתף קטע נבחר

מופז: ביבי בארץ הפלאות; שמחון: נערכים למיתון

המליאה קיימה דיון פגרה בעקבות העלייה במספר המפוטרים. "לנתניהו יש תנועות ידיים של מבטיחן, אבל אבדה לו הבושה", אמר מופז. שר התמ"ת שלום שמחון נערך להאטה במשק והבהיר: "לא חושב כמו שר האוצר". עובדי פניציה הפגינו בחוץ

גל הפיטורים במשק עמד במרכז דיון פגרה מיוחד שנערך היום (ד') בכנסת, רק 25 ח"כים טרחו להופיע במליאה, רובם מהאופוזיציה. ביציע ישבו עובדים ממפעל פניציה בנצרת עילית, שעומדים בפני פיטורים. "האם ראש הממשלה טרח להתעניין?", אמר יו"ר האופוזיציה שאול מופז ותקף: "נתניהו יודע להבטיח, יש לו תנועות ידיים של מבטיחן וקבוצה שיכולה למכור רהיטים אפילו למפוטר שהרגע איבד את ביתו, כי גם אבדה הבושה".

 

עוד בחדשות ynet:

 

"אצל נתניהו החיים בפיקניק אחד גדול", טען מופז. "על פי הקונספציה שלו מצבנו מעולם לא היה טוב יותר - ממש ביבי בארץ הפלאות. אבל בישראל מעמד הביניים לא יודע איזה מכתב יגיע קודם - מכתב פיטורים או צו 8. או אולי מכתב מהבנק, או שמחברת האשראי שנגמר הקרדיט".

 

"במסיבת התה של ביבי יש 33 קלפי משחק. יש מי שקובע באמת, יש מי שמכונה 'מקבל ההחלטות'", הוא אמר ברמז לאהוד ברק. "יש מי שמחסל חשבונות אישיים וסוגר ערוצים, עורף ראשים ומדרדר את ישראל לשפל חסר תקדים בכל היבט ובכל נושא. במסיבת התה של ביבי השולחן עמוס בכל טוב והארוחה היא בחינם. אין דין ואין בג"ץ. דבר לא חסר במסיבת התה של ביבי, הכול מותר. תיכף גם יוגש הקינוח. למלך אין כתר ולנתינים אין בית, עוד מעט גם לא תהיה להם עבודה וגם לא תיק השקעות".

 

"במסיבת התה של ביבי יש 33 קלפי משחק". מופז בכנסת, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"במסיבת התה של ביבי יש 33 קלפי משחק". מופז בכנסת, היום(צילום: גיל יוחנן)

  

הפגנה סוערת של עובדי פניציה מול משכן הכנסת, היום (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
הפגנה סוערת של עובדי פניציה מול משכן הכנסת, היום(צילום: נועם (דבול) דביר)

  

שר התמ"ת שלום שמחון מתח ביקורת על שר האוצר, יובל שטייניץ, שאמר כי הוא "לא מכיר נתוני אבטלה חדשים". לדברי השר שמחון, "היה חשוב לי להגיד את עמדתי ולא את עמדתו של שר האוצר. אנחנו חלוקים. התעקשתי לבוא ולהשיב, אני לא חושב כמוהו". הוא הוסיף כי "הבעיה עם חלק מאמירות האוצר שהן אמירות לצורך הינתן תקציבי פעולה ולא אמירות כדי לבטא את העניין עצמו. זה חלק גדול מחילוקי הדעות בין משרדי לבין משרד האוצר".

 

שמחון הדגיש כי "אמירה של אדם כזה או אחר, ולא משנה באיזה תפקיד הוא נושא, כאילו אין אבטלה, לא רק שהיא אמירה לא אחראית, היא גם פוגעת ב-6,000 בני-אדם". לדבריו, "הערפל הכלכלי ואי הוודאות האופפת את השווקים הבינלאומיים ואת העולם כולו הניע את משרד התמ"ת להיערך ולהניע את המשק הישראלי לאפשרות של החמרת המצב ותרחיש של האטה חמורה ומיתון".

   

נערך להאטה חמורה במשק. שר התמ"ת שלום שמחון (צילום מסך) (צילום מסך)
נערך להאטה חמורה במשק. שר התמ"ת שלום שמחון(צילום מסך)

 

קודם לכן הגיב בשם הממשלה גם סגן שר האוצר, יצחק כהן. "המשבר הכלכלי העולמי שפרץ בסוף 2008 מורגש גם כאן. הכלכלות המפותחות טרם התאוששו. שיעור הצמיחה שנרשם בשנים האחרונות נמוך מקצב הצמיחה. מנגד אולי לא ינעם לכם לשמוע אבל תשמעו, בישראל נרשם שיעור צמיחה גבוה. כלכלת ישראל התפתחה בקצב מהיר מארה"ב או ממעצמות גוש האירו. בנוסף לקצב הצמיחה נרשמו התפתחויות חיוביות גם בשוק העבודה. שיעור האבטלה נמצא כעת ברמה נמוכה מנקודת מבט היסטורית".

 

כהן אמר עוד כי "חייבים לומר, משבר הקשרים בגוש האירו עלול להוביל למשבר עולמי נוסף ומחייב התנהלות פיסקלית אחראית. כתוצאה מהמשבר ירדו הכנסות המדינה ממסים וזינק הגירעון התקציבי. ההאטה בגידול ההכנסות ממסים הובילה לירידה שולית בלבד בגירעון 2011. קיים חשש שללא פעולה אקטיבית מצד הממשלה, עלול הגירעון לחזור".

 

עובדי פניציה הפגינו: "אנחנו לא שקופים"

במקביל, כ-40 מעובדי מפעל פניציה הפגינו מול הכנסת. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "הגליל הוא חלק ממדינת ישראל, אנחנו לא שקופים". הם קראו לראש הממשלה ולשר האוצר למצוא פתרונות למפעל. לטענתם, 400 משפחות עלולות להישאר ללא מקור פרנסה אחר ודמי האבטלה יעלו למדינה הרבה יותר מאשר סיוע למפעל.

 

ח"כ שלי יחימוביץ' באה לתמוך במפגינים מפניציה (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
ח"כ שלי יחימוביץ' באה לתמוך במפגינים מפניציה(צילום: נועם (דבול) דביר)

  

מופז עם העובדים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מופז עם העובדים(צילום: גיל יוחנן)

 

כותרתו של הדיון היא "מצבה הכלכלי המתדרדר של ישראל וממשלת נתניהו". ח"כ רוני בר-און מקדימה מחה על כך ש"זו בושה שהכנסת מתכנסת וזאת יריקה בפרצוף שאף שר מהממשלה לא מצא לנכון להגיע ולהשיב".

 

הדיון מתקיים בעקבות בקשה שהגישה ח"כ דליה איציק (קדימה), שאמרה לקראתו: "במשך שלוש שנים הציג שר העל לאסטרטגיה כלכלית, ראש הממשלה נתניהו, מצגי שווא על מצבו של המשק הישראלי. כעת הקונספציה המוטעית של נתניהו קורסת ומעמד הביניים הוא שמשלם את המחיר.

הכנסת צריכה להתכנס במהירות ולהוציא לממשלה כרטיס אדום".

 

מנתוני שירות התעסוקה עלה כי מספר המפוטרים בחודש יולי האחרון עמד על 16,084 – מספר שיא מאז יולי 2009. מבין המפוטרים, 7,497 היו גברים ו-8,587 נשים. היישוב שבו נרשם המספר הגבוה ביותר של מפוטרים היה תל אביב יפו - 1,072 מפוטרים, ואחריו דורגה ירושלים עם 803 מפוטרים.

 

במקביל, נתוני לשכת התעסוקה העלו כי מספרם של המובטלים בחודש יולי הסתכם ב-187,000. פילוח דורשי העבודה בגילים 45 עד 64 הראה כי מספרם עומד על כ-98,000.

פורסם לראשונה 29/08/2012 10:54

 

בהכנת הידיעה השתתף נועם (דבול) דביר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
דיון פגרה מיוחד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים