שתף קטע נבחר

כאילו אין טבח: עריקאת התנשק עם שר החוץ הסורי

עוד רגע מקומם בוועידת הצביעות בטהרן: הבכיר הפלסטיני חיכה בתור לנשק את ווליד אל-מועלם, מבכירי משטר אסד הרצחני. בעבר קרא "לכבד עמים המתייצבים כדי להשיג זכויותיהם". מזכ"ל האו"ם הקשיב לחמינאי אומר: "הציונים זאבים צמאי דם"

העולם הערבי עומד כולו על הרגליים בשנה וחצי האחרונה נגד משטרו של בשאר אסד, נשיא סוריה הטובח בבני עמו. אבל לבכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת, זה לא הפריע היום (ה') לחבק בחמימות את אחת הדמויות הבכירות ביותר במשטרו של אסד, שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם, ולנשק אותו.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

השניים נפגשו היום בתום כנס ארגון המדינות הבלתי מזדהות, שאותו מארחת איראן בטהרן. אחרי נאומים שנשאו מנהיג איראן עלי חמינאי, הנשיא האיראני מחמוד אחמדינג'אד, נשיא מצרים מוחמד מורסי ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון, התפזרו המשתתפים, והטלוויזיה האיראנית תיעדה אותם משוחחים זה עם זה.

 

החיבוק והנשיקה. אל-מועלם (בגבו למצלמה) ועריקאת ()
החיבוק והנשיקה. אל-מועלם (בגבו למצלמה) ועריקאת

 

בדרך לשר הסורי ()
בדרך לשר הסורי

 

עריקאת ממתין (במעלה התמונה) לתורו לחיבוק ()
עריקאת ממתין (במעלה התמונה) לתורו לחיבוק

 

בשידור האיראני נראה אל-מועלם משוחח עם בכירים בטהרן, ובין היתר התנשק בחמימות עם ראש צוות המשא ומתן של איראן לנושא הגרעין, סעיד ג'לילי. איראן היא בת בריתו העיקרית של משטר אסד, וממשיכה לתמוך בו גם כעת. עריקאת המתין בסבלנות מאחורי ג'לילי, ואז ניגש לאל-מועלם ונישק אותו. השניים החליפו מילים במשך זמן קצר ונפרדו.

 

יצוין כי רק החודש אמר עריקאת לפי דיווחים בתקשורת הפלסטינית: "מה שקורה כעת בסוריה ובעולם הערבי הוא האירוע

החשוב ביותר שקרה באלף השנים האחרונות. אנחנו כערבים פועלים לדמוקרטיה אמיתית, וכל מי שאומר שהערבים אינם מוכנים לדמוקרטיה הוא גזען".

 

עריקאת אמר אז: "כשיש עמים שמתייצבים כדי להשיג את הזכויות שלהם - הם ראויים לכל הכבוד הראוי מאתנו. לא תהיה לנו תקומה כערבים ללא הדמוקרטיה, ללא החובה שלנו לתת דין וחשבון, ללא זכויות אדם וללא זכויות הנשים. זו האמת שאנחנו צריכים לפעול ולעשות כדי ליישם אותה - הרחק מהסיסמאות".

 

הוועידה באיראן נפתחה ביום ראשון, אולם היום זהו יומה המשמעותי ביותר, כשהמנהיגים המקומיים והאורחים עולים לנאום. באיראן מתכוונים לנצל את ההזדמנות הנדירה של אירוח כינוס בינלאומי בטהרן, דווקא בימים של סנקציות על הרפובליקה האיסלאמית מצד העולם, כדי לגייס תמיכה למאבק הדיפלומטי במערב. 120 מנהיגים הוזמנו לוועידה, אולם רק 50 אישרו את בואם בדרג של ראשי מדינות.

 

מזכ"ל האו"ם (משמאל) יושב לצד נשיא מצרים באולם בטהרן ()
מזכ"ל האו"ם (משמאל) יושב לצד נשיא מצרים באולם בטהרן

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפציר במזכ"ל האו"ם באן שלא לנסוע לוועידה כדי לא לתת לגיטימציה למשטר האיראני המאיים להשמיד את ישראל, אבל באן נסע בכל זאת. הבוקר ישב מזכ"ל האו"ם בקהל בבירה האיראנית, והקשיב מקרוב לדברי השטנה של המנהיג העליון של איראן חמינאי. חמינאי אמר לראשי המדינות והמנהיגים שבאו לוועידה כי "המשטר הציוני" מורכב מ"זאבים צמאי דם", וכי ישראל מבצעת "פשעים" נגד הפלסטינים בשטחים.

 

כשעה אחרי חמינאי עלה מזכ"ל האו"ם לנאום, והשיב לו: "אני דוחה בתוקף כל קריאה של מדינה החברה באו"ם להשמיד מדינה חברה אחרת ודוחה בתוקף הכחשת שואה. לטעון שחברה אחרת באו"ם, ישראל, אין לה זכות קיום או לתאר אותה במונחים גזעניים - זה לא רק לגמרי לא בסדר, אלא חותר תחת העקרונות שלהם אנו מחויבים".

 

הפלת מטוס של צבא אסד היום באידליב, לטענת המורדים 

 

לוועידה בטהרן הגיע באורח היסטורי גם נשיא מצרים החדש, האיסלאמיסט מוחמד מורסי, והוא נשא נאום שבו תקף את

משטר אסד וקרא לעמוד לצד העם המתקומם נגדו, כפי שקרה במצרים. בזמן נאומו נטשה המשלחת הסורית את האולם במחאה.

 

בינתיים, בסוריה עצמה הלחימה הנמשכת. המורדים טענו היום כי הבוקר הצליחו שוב להפיל מטוס קרב של צבא אסד במחוז אידליב הסמוך לגבול עם טורקיה. בהודעה שפרסמו מסרו שהמטוס הופל ליד א-ת'בתייה. בסרטון ששודר ברשת "אל-ערבייה" נראה עשן בשמיים ואדם צונח מטה. מסוק של צבא אסד חג בשמי האזור, כנראה בחיפוש אחר הטייס.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ורועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיבוק והנשיקה. עריקאת ואל-מועלם
סאיב עריקאת. "לא רק סיסמאות, לעשות"
צילום: EPA
שר החוץ הסורי אל-מועלם. המשלחת נטשה
צילום: AFP
מומלצים