שתף קטע נבחר

המע"מ עולה, הדלק מזנק: "ירדנו ברמת החיים"

מקצצים ביציאות, משווים מחירים, מכתתים רגליים למציאת הסל הזול: בקריות מתקשים להתמודד עם עליות המחירים התכופות, בשוק הכרמל סיפרו על התמעטות הקונים. "הייתי רוצה שנתניהו ושטייניץ יעבדו חודש אחד בשכר מינימום, ואז נראה אותם"

"המחירים עולים בלי שום יחס למשכורות שתקועות. אי אפשר שחבורה של מיליונרים תנהל את המדינה". זו התחושה שביטאו רבים הבוקר (יום ו') נוכח עליית המחירים הצפויה שוב, בעקבות העלאת המע"מ הלילה והתייקרות הדלק החדה בשבת. בקריות, כמו גם בשוק בתל אביב, סיפרו רבים מהתושבים כיצד החגורה הולכת ומתהדקת ומאלצת אותם להשוות מחירים, לחשב הוצאות ולצמצם אותן, בעוד מקבלי ההחלטות כלל לא מודעים לבעיותיהם.

 

איפה הכסף? דיווחים נוספים ב-ynet:

הדלק מגיע לשיא: 'אין תחליף, שיקזזו ממקום אחר'

מצמצמים את שולחן החג: "נוותר על הסטייק"

 

מי שהרגישו את המתח לקראת העלייה הצפויה במע"מ ובמחירי הדלק הם עובדי התחנות שבהן השתרכו הבוקר תורים ארוכים. בתחנת הדלק נעמן, הזולה בצפון ובקריות, נמכר ליטר בנזין 95 במחיר 7.39 שקל, וכמה עשרות מכוניות המתינו במקום לעמדה פנויה. העובדים בתחנה סיפרו כי בכל יום שישי נרשם עומס במקום, אולם הבוקר הוא היה כבד במיוחד, נוכח העלייה הצפויה במחירי הדלק הלילה. מחיר ליטר בנזין יגיע הלילה בחצות בעקבות עליית המע"מ ל-17% ל-7.77 שקלים, בחצות שבין שבת לראשון הוא כבר יטפס ל-8.25 שקלים. 

 

להבדיל, בסופר "כמעט חינם" בצור שלום לא נרשם עומס מיוחד. הקונים יצאו עם עגלות ריקות למחצה. "כבר מזמן ויתרנו על כל המותרות", סיפרה רונית, עובדת מדינה המתגוררת בקריית ביאליק. "ויתרנו על שוקולדים, גלידות, על רוב המשקאות הקלים. בודקים גם איפה יש מבצעים ונוסעים לשם לערוך את הקניות. בשביל פירות וירקות למשל אני נוסעת כמעט עד נהריה לשוק פייסל כי המחיר שם זול בצורה משמעותית".
מחיר ליטר בנזין בשירות עצמי בשנה האחרונה

מחיר ליטר בנזין בשירות עצמי בשנה האחרונה
תאריך מחיר שינוי באגורות
1/9/11 7.27 5+
1/10/11 7.29 2+
1/11/11 7.22 7-
1/12/11 7.11 11-
1/1/12 7.23 12+
1/2/12 7.46 23+
1/3/12 7.74 28+
1/4/12 7.79 5+
1/5/12 7.65 14-
1/6/12 7.43 23-
1/7/12 7.27 16-
1/8/12 7.7 43+
1/9/12 - בחצות בין שישי לשבת 7.77 7+
2/9/12 - בחצות בין שבת לראשון 8.25 48+

 

היא חוששת כי מצבה הכלכלי של משפחתה יילך ויידרדר. "המחירים עולים בלי שום יחס למשכורות שתקועות. אנחנו עלולים להגיע למצב של לחם ומרגרינה, וגם זה לא בטוח כי גם הלחם יקר יותר", אמרה. "אני רק מקווה שבסופו של דבר העם ייתן תשובה הולמת למצב הזה בקלפי. אי אפשר שחבורה של מיליונרים תנהל את המדינה. הייתי רוצה לראות את ביבי ושטייניץ עובדים חודש אחד בשכר מינימום. שירוויחו 23 שקלים לשעה ואחר כך נראה איך הם מתנהגים".

 

בין קריית חיים לבית הספר הטכני של חיל האוויר, במתחם קניות שבו פועלות רשתות מזון כמו רמי לוי ומגה בול, סיפר אחד מבאי המקום, בני דוד, אב לארבעה מחיפה, כי הגיע לשם לאחר שבדק את המבצעים של כל אחת מהרשתות במקומונים. "אצלנו ויתרו מזמן על שתייה קלה, על כמה סוגים של דגני בוקר ועל הקפה היקר. ירדנו ברמת החיים אבל על מוצרי יסוד אי אפשר לוותר אז מכתתים רגליים ומחפשים איפה הסל הזול ביותר. גם ככה, אם אני משווה את הקניות שאני עושה היום לאלה שלפני שנתיים, אני משלם כיום בין 30 ל-50 אחוז יותר על עגלה פחות עמוסה", אמר. "מיותר לציין שהמשכורת לא עלתה בתקופה הזו בשקל".

 

הממשלה אטומה

לדברי דוד, העיתוי של עליית המע"מ מעיד על אטימות של הממשלה: "גם אם העלאת המחירים היא צורך חיוני לכלכלת המדינה, אי אפשר היה לחכות עד אחרי החגים? מה המדינה רוצה להרוויח מהקניות המוגדלות לפני ראש השנה? ומה עם מצב הרוח הלאומי, הוא לא חשוב? שאנשים ייכנסו לשנה החדשה עם הראש למטה? הרי גם ככה ההוצאות לקראת החגים הן עצומות".

 

"נתקעים עם סחורה". בשוק הכרמל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"נתקעים עם סחורה". בשוק הכרמל(צילום: מוטי קמחי)

 

דוד אזולאי, נהג מונית מקריית ביאליק, ערך הבוקר קניות בחנות השופרסל דיל במתחם עין המפרץ. לדבריו, לאחר שערך סקר שווקים מהיר, גילה כי המחירים במקום זולים מאשר בסניף הרשת בקריות. "אני כל הזמן משווה מחירים. גם בין החנויות וגם בין החברות. אם הגבינה עולה שקל אחד פחות, אני אקנה טרה ולא תנובה. המצב הכלכלי מדאיג. אני נהג מונית, מחירי הדלק לא מפסיקים לעלות אבל לנו לעומת זאת אסור להעלות מחירים. גם ככה יש פחות ופחות נוסעים, כי אנשים חוסכים", סיפר.

 

הוא העיד עוד כי הוא משתדל לקנות פחות מעדני חלב, פחות שתייה קלה. "אבל מקצצים ביציאות. כבר הרבה זמן שאנחנו בקושי יוצאים מהבית. סרטים? מסעדות? פעם זה היה דבר שגרתי, אבל עכשיו - רק כשיש אירוע מיוחד. תכל'ס אני כבר לא יודע מהיכן אפשר לקצץ".

 

"המס על הבירה שבר אותנו"

בשוק הכרמל בתל אביב העיד שמחה דיין, בעל דוכן למכירת פירות, כי בשבועות האחרונים התמעטו הקונים. "אנחנו נתקעים עם סחורה ונאלצים לנסות לשמור אותה טריה עד כמה שניתן כדי שנפסיד כמה שפחות כשניאלץ לזרוק את הסחורה המיותרת. אנשים פשוט לא קונים. קשה להוציא כסף מהכיסים בתקופה כזאת".

 

בשוק הכרמל המודאגים: "אנשים לא קונים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בשוק הכרמל המודאגים: "אנשים לא קונים"(צילום: מוטי קמחי)

 

שושי אגיין. בעלה נהג המונית סובל מההתייקרויות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שושי אגיין. בעלה נהג המונית סובל מההתייקרויות(צילום: מוטי קמחי)

 

יובל גל שהגיעה לשוק סיפרה כי עליית המחירים מאלצת אותה "לחשב גרוש לגרוש ולנסות לקנות איפה שהכי זול. לא אתפלא אם יתחילו לגבות פה כמה שקלים בכניסה לשוק. זה נראה כמו השלב הבא". את המסר שלה לחברי הממשלה היא מחדדת: "הייתי רוצה שהם יחיו חודש אחד כאחד האדם, בואו נראה איך הם מתמודדים. אבל ברור לי שזה לא יקרה".

 

אריאל נעים, תושב נוסף שהגיע לכרמל, סיפר על תחושת ייאוש. "מעולם לא היו לי כאלה מחשבות אבל בתקופה האחרונה זה מתחיל - להפסיק לחיות בארץ. המס על הבירה שבר את כולנו סופית".

 

העלייה במחירי הדלק נותנת אף היא את אותותיה. שושי אגיין סיפרה כי בעלה עובד כנהג מונית, "את אשתו הוא כבר לא לוקח בגלל העלייה במחיר. הכל הפך להיות כסף, אז אמרתי לו בצחוק, אתן לך 20 שקל, בוא תיקח אותי".

 

אך יש מי שסבור שהמהלכים הכלכליים הנאו ליברליים של שטייניץ-נתניהו דווקא נכונים. גיא בית-און הסביר כי גם הוא נאלץ להצטמצם כדי לפרנס שלושה ילדים וכי ההוצאות עלו מאוד, "אבל עדיין אני בעד המדיניות הכלכלית של ביבי. אני חושב שהוא צודק, הצעדים נכונים. הוא מנסה לייצב את המשק בזמן שהעולם נמצא בטלטלה כלכלית. אירופה הולכת לקרוס מחר בבוקר, בארה"ב שום דבר לא צומח, והוא מחזיק את כלכלת ישראל בכוח, שלא תשקע. על זה מגיע לו הרבה שאפו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקונים בשוק התמעטו
צילום: מוטי קמחי
אריאל נעים. המס על הבירה שבר אותו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים