שתף קטע נבחר

בגלל חייל אזרי: נותקו יחסי ארמניה והונגריה

בשנת 2004 רצח קצין מאזרבייג'ן קצין אחר מארמניה בבודפשט. הוא נידון למאסר עולם, אך הונגריה החליטה להעבירו לארצו כדי שיירצה שם את מאסרו. באקו הפרה התחייבותה ושיחררה את הקצין מהכלא. ארמניה הגיבה בניתוק היחסים עם הונגריה

ארמניה הודיעה אתמול (ו') כי היא מנתקת את כל קשריה הדיפלומטיים עם הונגריה בעקבות שחרורו של קצין בצבא אזרבייג'ן שהורשע ברצח חייל ארמני בגרזן בשנת 2004 בבודפשט על רקע הסכסוך המתמשך בין שתי המדינות הסובייטיות לשעבר על שטח המריבה - מובלעת נגורנו-קרבאך.

 

עוד דיווחים מהעולם:

שוב זה קורה באפגניסטן: נערפו ראשי ילד וילדה

15 שנה למות הנסיכה דיאנה: "לא תהיה כמותה"

 

רשת BBC הבריטית דיווחה כי רמיל ספרוב מאזרבייג'ן, שנידון למאסר עולם כשהורשע ברצח גורגן מרקיאן, הועבר מהכלא בהונגריה והוטס אתמול לבאקו, הבירה האזרית, שם זכה לחנינה, למרות הבטחת השלטונות האזרים בפני ההונגרים כי גזר דינו ייאכף.

 

ספרוב רצח את מרקיאן בשנת 2004 באקדמיה הצבאית של בודפשט, שם השתתפו השניים בקורס לאנגלית שארגנה ברית נאט"ו. במהלך משפטו בהונגריה טען הקצין האזרי להגנתו כי עלבונות שהטיח בו קורבנו הארמני והסכסוך העקוב מדם בין ארמניה לאזרבייג'ן על חבל נגורנו-קרבאך הם שהניעו אותו לתקוף את מרקיאן בגרזן.

 

הוא הורשע והחל לרצות את מאסרו, אך הרשויות בהונגריה הודיעו כי החליטו להעביר את ספרוב חזרה לארצו לאחר שקיבלו ערבויות מהממשל בבאקו כי מאסר העולם של החייל האזרי ייאכף, וכי הוא לא ישוחרר מהכלא. בעקבות העברת החייל האזרי למדינתו הודיעה ארמניה כי הונגריה "טעתה טעות חמורה".

 

"בפעולותיהן המשותפות הונגריה ואזרבייג'ן פתחו את הדלת להישנות של מקרים

כאלה", אמר נשיא ארמניה סרז' סרקזיאן. "אני לא יכול לסבול את זה. הרפובליקה של ארמניה לא תסבול את זה", הוסיף הנשיא הארמני. הונגריה ואזרבייג'ן עוד לא פרסמו תגובה רשמית לצעד של ארמניה.

 

אזרבייג'ן וארמניה, שתי רפובליקות סובייטיות לשעבר, נלחמו על המובלעת האתנית של נגורנו-קרבאך בין 1988 ל-1994, והסכסוך גבה את חייהם של כ-30 אלף בני אדם, והותיר מאות אלפי אזרחים ללא קורת גג, פליטים בארצותיהם. הרשויות הארמניות שולטות כעת באופן מעשי בחבל, השוכן בתוך אזרבייג'ן. למרות הסכמי שביתת האש שנחתמו בין המדינות ב-1994, השליטה על החבל עדיין גורמת למתיחות רבה בין שני העמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו ריינשטיין
דגל ארמניה
צילום: זיו ריינשטיין
בניין הפרלמנט של אזרבייג'ן בבאקו
צילום: shutterstock
נשיא ארמניה סרקיזיאן
צילום: AP
מומלצים