שתף קטע נבחר

בוקר טוב איסלאם: מגישות מצריות עוטות רעלה

שר ההסברה המצרי החליט לאפשר בפעם הראשונה למגישות טלוויזיה להופיע עם כיסוי ראש. הראשונה לעשות זאת הסבירה בהתרגשות: "זהו מימוש של שוויון זכויות". ראש חטיבת החדשות הרגיע: אין קשר לכך ששר ההסברה הוא איש "האחים"

הרעלה מגיעה למהדורות החדשות במצרים : היום (יום א') בשעה 12 בצהריים יצפו אזרחי מצרים במראה לא שגרתי. שיערה של מגישת החדשות כבר לא יהיה חשוף, אלא עטוף ברעלה. גם מגישת מזג האוויר תעטה רעלה על ראשה. הרעלות שהיו בבוידעם בזמן שלטונו של חוסני מובארק ואשר נאסר על המגישות לעטות אותן, עומדות להפוך לשגרה בטלוויזיה המצרית בעידוד שלטון האחים המוסלמים בראשות הנשיא מוחמד מורסי. עם זאת, ההחלטה לא מחייבת את כל המגישות.

 

חדשות נוספות מהעולם:

 

השינוי הדרמטי נובע מהחלטתו של שר ההסברה המצרי, סלאח עבד אל-מקסוד. אתמול הוא התראיין לאחד מהערוצים המצריים וטען כי קיבל את ההחלטה לאפשר למגישות להופיע עם רעלות בטלוויזיה המצרית - הן במהדורות החדשות הן בתוכניות. הוא נימק זאת בכך ש"ההחלטה מדגישה את רוח מהפכת 25 בינואר והחובה החוקתית והמשפטית שאחזיר לכל מקופח את זכותו בתוך בניין הטלוויזיה המצרית הממלכתית".

 

שר ההסברה המצרי גם תקף בראיון את אלה שמבקרים את המגישות הרעולות: "מדוע מגנים את הרעלה במצרים, כאשר 70 אחוז מהגברות במצרים עוטות רעלה? זה בושה שבערוצים הערביים והבינלאומיים ישנן רעולות פנים ובמצרים אין". הוא סיפר כי השדרנית פאטמה נביל תהיה המגישה הרעולה הראשונה שתגיש מהדורה היום בצהריים, לאחר שזכתה במקום הראשון במבחנים שנערכו.

 

פאטמה נביל, הראשונה שתגיש את מהדורת החדשות ברעלה, במהדורה כלכלית בערוץ מצרי בחודשים האחרונים:

 

באתר של מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים כבר הספיקו לראיין את המגישה המאושרת, פאטמה נביל, שנבחרה לעשות את ההיסטוריה. תגובתה הראשונית להחלטתו של שר ההסברה הייתה: "סוף סוף המהפכה הגיעה לבניין הטלוויזיה הממלכתית".

 

בזכות המהפכה

בשיחה עם האתר המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים אמרה נביל כי ההחלטה אינה פריבילגיה, אלא מדובר בזכות משפטית שהן השיגו אותה הודות למהפכת 25 בינואר שאחד מעקרונותיה היה שוויון הזדמנויות. היא הסבירה כי המהפכה איחרה להגיע לטלוויזיה הרשמית בגלל השליטה של שרידי המשטר הקודם על התקשורת.

 

לדברי נביל, שהחלה לעבוד בחטיבת החדשות בטלוויזיה המצרית בשנת 2002 כעורכת, "אף שהיו פסיקות משפטיות שקבעו כי למגישות הרעולות יש זכות להופיע על המסך, נאסר עלינו להופיע עם רעלה בגזענות מוחלטת ובאופן לא חוקי מצד משטרו של מובארק". היא סיפרה כי גם לאחר המהפכה, כשמובארק כבר לא היה בשלטון, נמנע ממנה להיות מגישה בחטיבת החדשות או בתוכניות המרכזיות, והיא נאלצה לקבל הצעה להגיש תוכנית דת בערוץ הלוויין "מצרים 25".

 

בתקופתו זה לא היה קורה. מובארק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בתקופתו זה לא היה קורה. מובארק(צילום: AFP)

 

באתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם", שפעם היה שופרו של מובארק, נאמר כי כרגע השדרניות שצפויות להופיע ברעלה הם נרמין אל-ביטאר בערוץ המצרי הראשון, פאטמה נביל, סארה א-שנאווי שתגיש את מהדורת מזג האוויר, ועוד מגישה בערוץ החדשות א-ניל.

 

בדיווח ב"אל-אהראם" נמסר כי ההחלטה נכנסה לתוקף ביום שבת, וכי הוסכם שהמגישות הרעולות יופיעו במהדורות החדשות "בסטייל ובלוק מאוחד" מבחינת האופן שבו הן יעטו את הרעלה והבגדים.

 

ראש חטיבת החדשות, איבראהים א-סיאד, ניסה להרגיע את המבקרים בראיון שהעניק אתמול (שבת) לעיתון המצרי אל-יום א-סאבע כשאמר כי "לצעד הנ"ל אין קשר למה שמכונה ניסיון לעצב את התקשורת המצרית בהתאם לאג'נדה של האחים המוסלמים על רקע הימצאותו של שר הסברה המשתייך לתנועה". הוא טען בראיון כי הוא הראשון שאיפשר את הופעתן של כתבות רעולות בתוכניות ובמהדורות החדשות לפני כניסתו לתפקיד שר ההסברה הנוכחי.

 

יש לציין כי במסגרת אותה מגמה עלה לאוויר במצרים בחודש הרמדאן ערוץ לוויין בעל אוריינטציה דתית הנקרא "מריה" שבו עובדות ומופיעות רק נשים בעלות כיסוי פנים, ולגברים אסור לעלות לשידור. גם האורחות בתוכניות השונות חייבות לכסות את פניהן, ולא - הן מטושטשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פאטמה נביל. עושה היסטוריה
מומלצים