שתף קטע נבחר

צילום: AP

וינוגרד: תקיפה באיראן - סכנה לעתיד ישראל

השופט בדימוס, ראש הוועדה שחקרה את מלחמת לבנון השנייה, מציב עוד אזהרה חמורה בפני נתניהו וברק: "כל ראשי הממסד הביטחוני בעבר ובהווה אומרים אל תתקפו - והם יחליטו כן?", הוא תוקף בראיון לגל"צ. "זה יסכן את כל מה שבנינו, פיזית וכלכלית. ברק ספר 500 הרוגים?"

ומי יעמוד בראש ועדת החקירה הבאה? קול גדול נוסף מצטרף לאזהרות החריפות מהמהלך שאליו חותרים ראש הממשלה ושר הביטחון, לתקוף את מתקני הגרעין באיראן. השופט בדימוס אליהו וינוגרד, שעמד בראש הוועדה שחקרה את מלחמת לבנון השנייה, אומר שצעד שכזה בלי תמיכת ארצות הברית מסכן את עתיד ישראל. 

סוגיית התקיפה באיראן - דיווחים אחרונים ב-ynet:

אוקטובר מתקרב: גם איראן תערוך תרגיל גדול

דו"ח סבא"א: איראן הכפילה מספר הצנטריפוגות

דמפסי: לא רוצה להיות שותף לתקיפה באיראן

 

"אתה הולך לסכן את כל המדינה שלנו, כל מה שבנינו. גם את המדינה מבחינה פיזית וגם את כל הכלכלה, וכל מה שקורה", הוא אמר על נתניהו בראיון שפורסם הבוקר (יום א') ב"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "לא יותר מ-500 הרוגים, אומר ברק. אתה ספרת? אתה יודע? אנחנו סומכים על נתניהו ועל ברק, ומה שהם יחליטו זה יהיה. ככה זה יהיה? אני לא יודע מה השיקולים שלהם. זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה".

 

חשופים בעורף - לעמוד המיוחד

 

השופט בדימוס הזכיר ש"כל ראשי הממסד הביטחוני, השב"כ והמוסד בעבר ובהווה, והמודיעין, כולם אומרים 'אל תתקיפו' - ורק ברק ונתניהו הם שיחליטו כן? בשביל מה? עם כל הסכנות האלו, עם כל מה שקורה - אולי יש פתרון אחר? אולי נחכה לשלב מאוחר יותר והאמריקאים יגידו 'בואו נעשה פעולה ביחד', 'בואו נפעל כך או אחרת'. בינתיים פועלים עם סנקציות והכול". נתניהו, הוא מזכיר, לוקח על עצמו אחריות למקרה של פשלה. "זה מנחם אותי מאוד... זה פותר לי את הבעיה?", שואל וינוגרד בציניות.

 

וינוגרד גם הזהיר כי "אם נכניס את איראן, יש להניח שאיראן לא רק שהיא תנסה את כוחה בירי טילים ויש לה את האמצעים לכך, יחד איתה עלולים לעזור לה חיזבאללה וחמאס מעזה ומסיני. בקיצור, אנחנו צפויים לגשם של טילים מכל הכיוונים. אני לא יודע כמה העורף מוכן, אנחנו רואים דיווחים בעיתונות שהעורף רחוק מלהיות מוכן".

 

מטוס F-16 של חיל האוויר. וינוגרד דורש לקרקע (צילום: EPA   ) (צילום: EPA   )
מטוס F-16 של חיל האוויר. וינוגרד דורש לקרקע(צילום: EPA )

  

בהמשך חזר וינוגרד לתקוף את נתניהו ואמר כי "הוא מדבר על אלה שמדברים ורוצים לדבר אבל הוא מדבר יותר מכולם. בשביל מה הדברת הזו? אתה מתכוון לפעול? שב ושתוק, תחליט בחשאי אם אתה תוקף ואם אכן תתקוף - תתקוף, אבל מה אתה מדבר? שהאיראנים יהיו מוכנים עוד יותר ויכינו כבר את הטילים ישר מכוונים לכיווננו? לא מבין את זה".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לדברים: "הדיונים הביטחוניים שמתקיימים בשלוש וחצי השנים האחרונות הם חסרי תקדים בהיקפם ובעומקם ויעידו על כך המשתתפים בהם. בדיונים משתתפים כל הגורמים הרלבנטיים בדרג המדיני והביטחוני,

 ורק לפני פחות משלושה חודשים צוינה בדו"ח מבקר המדינה כמות הדיונים המרובה בנושאי חוץ וביטחון. בנוסף לראשונה מקום המדינה הוקם משרד להגנת העורף שכל ייעודו הוא שיפור מוכנות העורף".

 

וינוגרד, לשעבר נשיא בית משפט מחוזי שכיהן גם כשופט בפועל בעליון, עמד בראש שורת ועדות חקירה בנושאים ביטחוניים ומדיניים, האחרונה שבהן והמפורסמת עסקה במלחמת לבנון השנייה. עוד יצוין כי באחרונה ייעץ השופט בדימוס וינוגרד בתשלום לאחד מחברי "התשיעייה", יו"ר ש"ס והשר אלי ישי, בעקבות דו"ח אסון הכרמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט וינוגרד. למה לדבר?
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה נתניהו. "דיונים חסרי תקדים"
צילום: EPA
מומלצים