שתף קטע נבחר

לראשונה: בתי הכנסת במצרים יהיו ריקים בכיפור

בית הכנסת באלכסנדריה, האחרון שפעיל במצרים, ככל הנראה לא ייפתח לתפילות החגים. הרב אברהם דיין, שדאג למניין גברים במקום מדי שנה: "למצרים חששות ביטחוניים". יו"ר ארגון יהודי מצרים בישראל: "המשמעות היא סוף היהדות במצרים"

בפעם הראשונה מזה שנים רבות מסתמן כי לא ייערכו תפילות ראש השנה ויום כיפור בבית הכנסת העתיק "אליהו הנביא" שבאלכסנדריה. בית הכנסת המפואר, שנבנה במאה ה-19, נחשב לאחרון שפעיל במצרים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

על פי דיווחים, בניגוד לשנים הקודמות, לקראת הימים הנוראים השנה החליטו המצרים למנוע את התפילה מסיבות ביטחוניות. ההחלטה, שצפויה מחר (יום ב') לקבל גושפנקא סופית, נמסרה לרב אברהם דיין - ישראלי ממוצא מצרי, שבעברו היה הרב של אלכסנדריה, ובשנים האחרונות דואג לארגן מדי שנה מניין של מתנדבים מישראל ומחוץ לארץ שיתפללו בית הכנסת העתיק בחגי תשרי, ובייחוד בראש השנה וביום כיפור

 

שני בתי הכנסת באלכסנדריה 

 

בשיחה עם ynet אמר הרב דיין: "אנחנו מנסים לארגן מניין, אבל בגלל המצב הביטחוני זה לא כל כך מסתדר. אנחנו עדיין בקשר עם מנגנוני הביטחון המצריים ומנסים שהדברים ילכו קדימה... השנה ישנן קצת הפגנות אלימות באלכסנדריה, ויש חשש לקחת אחריות על אנשים".

 

לדברי הרב, אין לקשר את ההחלטה על מניעת המניין עם עליית האחים המוסלמים לשלטון. הוא סיפר כי שוחח עם ראש הקהילה היהודית באלכסנדריה, שהביע חשש מפגיעה במתפללים. "בוודאי שאני מאוכזב", אמר הרב דיין. "הכל כבר היה מוכן, ועכשיו נאלצנו לבטל. עם זאת, אנחנו מתכוננים לכך שאם יהיה שינוי - נצא".

 

בתקופת מובארק זה לא היה כך

יו"ר הארגון הבינ"ל של יהודי מצרים בישראל, לבנה זמיר: "בכל ראש השנה הרב דיין מקיים מניין בבית הכנסת. בעבר היה בעיר מניין של גברים יהודים, אבל בשנים האחרונות כבר חסרים ולכן הביאו 'חיזוק' מישראל. המתנדבים היו שוהים באלכסנדריה עשרה ימים, והטיסות מומנו על-ידי הג'וינט... אני עצמי הייתי מספקת לרב דיין אנשים מהקהילה שהיו מוכנים לבוא. זה לא הכי נחמד לעזוב את המשפחה ולהיות עשרה ימים, אבל יש מי שאיכפת לו ועשה את זה".

 

זמיר דווקא סבורה שיש קשר בין עליית הממשל החדש במצרים לבין הסיבוכים שנוצרו השנה בקיום המניין באלכסנדריה. "כשהם לא רוצים לקיים משהו, אז הם אומרים סיבות ביטחוניות", היא טוענת. "זו תהיה הפעם הראשונה שבבית הכנסת הזה לא יהיו בו תפילות של ראש השנה, והמשמעות היא הסוף של היהדות שם.

 

"מדובר במבנה מדהים מבחינה אריכטקטונית, שנבנה במקום במקום בית כנסת שהיה שם מהתקופה ההליניסטית. לפני שנה וחצי

עמדו לשפץ אותו בכסף אמריקני שהגיע במיוחד לשם כך, אבל התהליך נעצר מיד אחרי הדחת מובארק. גם אצל מובארק אמנם היו מגבלות אבל לא כאלה".

 

המועצה לביטחון לאומי במצרים תקיים ישיבה נוספת כדי לקבל החלטה בנושא. זמיר: "ראש הקהילה היהודית באלכסנדריה, בן גאון, אמר לרב דיין שאולי יהיה שינוי, אבל ידידים שלנו בארגון יהודי מצרים בפריז, שנמצאים בקשר עם בן גאון, סיפרו כי ראש הקהילה לא סבור שיהיה שינוי. האנשים החדשים של מנגנוני הביטחון עוד לא מבוססים שם, וקל יותר להגיד 'לא' מאשר 'כן'".

 

על פי הדיווחים השונים, באלכסנדריה יש כיום בסך הכל גבר יהודי אחד או שניים, ועוד כ-15 אלמנות יהודיות שהתחתנו עם לא-יהודים. בקהיר יש עוד מספר זעום של אלמנות יהודיות, שגם כן התחתנו עם לא-יהודים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הכנסת אליהו הנביא באלכסנדריה
מומלצים