שתף קטע נבחר

החתונה הגזענית שלי: דתיים לא רוצים תימניות

בגלל המראה, האופי, המנטליות - ובעיקר בגלל גזענות. מחקר חדש שנערך בין שדכנים במגזר הדתי חושף: דתיים לא מוכנים להכיר בני זוג ממוצא תימני. אחד המרואיינים מסביר: "הם קמצנים, עקשנים, וכחנים, ומישהי אחת אמרה לי שהם רעים"

הזהות העדתית החזקה של החרדים היא דבר ידוע, ואחד הביטויים המובהקים לה הוא בתחום השידוכים. ומה קורה בציבור הדתי-לאומי? מחקר חדש שנערך במרכז האוניברסיטאי אריאל, מגלה כי גם שם נגועים בגזענות, כאשר צעירי המגזר נרתעים מיצירת קשר זוגי עם בני משפחות יוצאי תימן.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

ד"ר יערית בוקק-כהן ראיינה בנושא 25 שדכנים ושדכניות מהציונות הדתית, ו-22 מהם השיבו כי קיימת נטייה להימנע מלהכיר צעיר או צעירה ממוצא תימני. לעיתים אף מדובר בסירוב נחרץ לקבל הצעות שידוכים כאלה – דבר שהשדכנים לא מזהים בדרך כלל ביחס לעדות אחרות. לצד זאת הם דיווחו כי במקביל יש תביעה חד-משמעית של פונים תימנים רבים להכיר בני או בנות זוג דווקא מעדתם.

 

כשדתיות אומרות "רק לא תימני", זה כולל גם אותם? דודו אהרון ואייל גולן (צילום: ערן בן עמי ) (צילום: ערן בן עמי )
כשדתיות אומרות "רק לא תימני", זה כולל גם אותם? דודו אהרון ואייל גולן(צילום: ערן בן עמי )

 

חלק מהמרואיינים הסבירו את הרתיעה מיוצאי תימן במראה החיצוני כהה העור, ורבים מהם תלו זאת במה שהם רואים כקווי אופי ייחודים ו"התנהגות טיפוסית" שלהם. בסך הכל, רוב השדכנים ציינו את שני הטעמים כשילוב הגורם לתופעה.

 

תימנים - לתימניות

אחת השדכניות ניתחה את הנושא בראיון לחוקרת, וטענה כי ההעדפה המדוברת אינה עדתית אלא מנטאלית: "תימנים

צריכים בחורה תימנייה, שתבין את הקודים שלהם. יש בהם משהו מאוד מקובע. יש להם דברים כאלה שככה זה צריך להיות וזהו. הם יכולים להיות אנשים נפלאים. אם האישה איתם זה נפלא, ואם האישה לא איתם – אז זה לא הולך טוב".

 

למה התכוונה השדכנית? קבלו דוגמה: "אם הוא אוכל כל שבת מרק, קשה לו בלי מרק. זה עושה קיבעון בנפש. למשל, יש המון תימנים ביישוב (שלנו) והקשר אתם נפלא, אבל לפעמים הם לא מדברים. משהו יכול להפריע להם אבל הם סגורים. לא מדברים איתנו... הם לא מרשים לעצמם להביע רגשות או חולשות, בעמדה של 'בונקר'... מי שבאה ממשפחה תימנית יותר קל לה להתמודד עם זה".

 

מרואיינת נוספת העוסקת בשידוכים, אמרה: "זה כלל ברזל אצל אנשים, לא מוכנים לשמוע... יש כאלה שבכלל לא רוצים עדות המזרח, ויש כאלה שמציינים שאפשר כל העדות אבל תימני לא. יש גם בנות שאומרות לי: אני מוכנה את כל העדות, אבל לא תימני... מישהי אמרה: הם קמצנים נורא, עקשנים. אחת אחרת אפילו אמרה שיש להם נטייה לבגוד. גם הרבה גברים אמרו לי: כל העדות - אבל לא תימניות".

 

פניני גזענות: "קמצנים, עקשנים, וכחנים"

שדכן נוסף, אהרון, סבור כי במקרים רבים מדובר בתפיסות עדתיות מיושנות הנכפות על הצעירים על ידי הוריהם: "הכי קשה זה עם התימנים. יש הרבה שלא רוצים תימנים. הסיבה: בגלל שהם נחשבים אנשים קשים, גם במשא ומתן. הרבה משפחות נכוו במשא ומתן איפה עושים את החתונה, למשל. על הרמה של החתונה. זו תרבות אחרת... יש הרבה מריבות".

 

גם שדכנית רביעית מאשרת: "המגזר הכי סובל הם תימנים. בשאלון רבים מציינים: לא תימני/ה, כולל התימנים עצמם. כששאלתי למה, אמרו: 'לא רוצים גיהינום'. אומרים שהם עקשנים". אחד השדכנים הפתיע כשטען בהקשר זה ש"יקים ותימנים מסתדרים טוב ביחד, כי לשניהם נוקשות מסוימת". אחר הוסיף: "דווקא חוצניקים, אמריקנים, מחפשים תימניות". שדכן נוסף אמר כי "הרבה מאוד לא רוצים תימנים..." הוא הדגיש כי אין להכליל והוסיף כי "לתימניות דווקא יש ביקוש. זה רק הגברים".

 

שדכן: "זו גזענות פסולה"

שדכנים רבים התייחסו דווקא למראה החיצוני כסיבה ל"הדרה" זו. אחת מהן אמרה: "תימנים לא רוצים תימניות ותימניות

לא רוצות תימנים. יש לי כעשר תימניות ברשימה. הרבה בחורים אומרים שלא משנה אם תהיה אשכנזייה או ספרדייה, אבל רוצים שתהיה בהירה. הרבה אומרים שנמשכים למראה הבהיר".שדכנית נוספת במגזר מעידה כי "הם (הבחורים) אומרים שיודעים שזה לא בסדר, אבל פשוט לא מתחברים למראה כהה".

 

לעומת רוב השדכנים, יש כמה המתעקשים כי מדובר בגזענות פסולה: "בני עדות המזרח רוצים בהירה וזה עניין של שדרוג מעמדי, מוביליזציה", אמר אחד מהם. "עדתיות זה מאוד רלוונטי, ושלא יגידו שזה לא קיים בציבור הדתי". מרואיין נוסף מתאר "גזענות אלכסונית" – ספרדים ותימנים שלא רוצים להכיר בנות מעדתם, אם כי "בציבור שלנו זה מאוד נדיר שפוסלים בגלל עדה".

 

אחת השדכניות כינתה את התימנים "עדה של קצה", בהסבירה כי "אצלם יש שרוצים רק תימניות ויש שבכלל לא רוצים תימניות - זה אש ואש". אישוש לכך מצאה החוקרת ד"ר בוקק-כהן, בשיטוט ברשת האינטרנט, שבה נתקלה בתופעה: אתר היכרויות לתימנים בלבד.

 

  • המאמר פורסם במגזין "תימא" - כתב עת לחקר יהדות תימן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבחורות אמרו: "רק לא תימנים"
צילום: ירון ברנר
ד"ר יערית בוקק-כהן, מהמרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון
מומלצים