שתף קטע נבחר

ארה"ב במסר לאיראן: "אל תגיבו נגדנו"

"ידיעות אחרונות" מדווח כי המסר הועבר לאיראנים דרך מדינות באירופה. גורמים מדיניים אומרים כי הדבר מעיד על השפל שאליו הידרדרו יחסינו עם ארה"ב. "ניו יורק טיימס": אובמה שוקל להציב לאיראן קו אדום, שאם תחצה אותו - תביא למתקפה

ארצות הברית העבירה מסר לאיראן באמצעות מדינות באירופה, לפיו לא תצטרף לתקיפה ישראלית ולכן היא מצפה מאיראן שלא תתקוף יעדים אמריקניים במפרץ הפרסי. כך מדווח הבוקר (יום ב') שמעון שיפר, כתב "ידיעות אחרונות".

 

איראן על הפרק - דיווחים נוספים ב-ynet:

בבית הלבן מרגיעים: אין פער בעמדה לגבי איראן

תפוקת הנפט האיראנית בשפל של 22 שנה

נגד תקיפת איראן: 500 נרות נשמה מול בית ברק

 

האמריקנים הבהירו לאיראנים בצינורות חשאיים באמצעות שתי מדינות באירופה שאם ישראל תתקוף, ארה"ב לא תתייצב מאחוריה ולא תיגרר למלחמה. ארה"ב הודיעה שהיא מצפה מאיראן שלא תתקוף יעדים אסטרטגיים אמריקניים במפרץ הפרסי: בסיסים צבאיים, צי הספינות ונושאות המטוסים. גורמים ישראליים מצביעים על שפל חסר תקדים ביחסי מערכות הביטחון של ארה"ב ושל ישראל על רקע המהלכים של ממשל אובמה, שנועדו להזהיר את מקבלי ההחלטות בישראל מפני תקיפה ללא תיאום.

  

במקביל מדווח "ניו יורק טיימס" כי הנשיא אובמה מקדם שורת צעדים בתקווה לסכל התקפה ישראלית באיראן, ושוקל הכרזה על קו אדום לאיראן - שאם תחצה אותו תגרור התקפה אמריקנית. בבית הלבן מתנהלים דיונים כיצד בדיוק יזהיר הנשיא אובמה את האיראנים, כשברקע הבחירות ב-6 בנובמבר.

 

חלק מיועציו של אובמה אומרים שישראל זקוקה להצהרה פומבית חזקה יותר של הנשיא, לפיה הוא מתכוון להורות על פעולה צבאית לפני שאיראן תשיג את הפצצה. העיניים הישראליות נשואות לנאום אובמה בעצרת הכללית של האו"ם ב-25 בחודש. בכירים אחרים טוענים שישראל מנסה לדחוף את ארה"ב לפעילות צבאית שעדיין אין בה צורך. 

 

אובמה ונתניהו. "שפל חסר תקדים" (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה ונתניהו. "שפל חסר תקדים"(צילום: AP)

 

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר הלילה כי "אין כל פער בין ארצות הברית לישראל". קרני חזר על עמדת הנשיא אובמה, שלפיה כל האופציות נותרו על השולחן, אבל בשלב זה "החלון לדיפלומטיה נותר פתוח" מול טהרן. קרני הבהיר כי הסנקציות והדיפלומטיה הן הדרך הטובה ביותר להתמודד עם איראן, אבל הדגיש כי "החלון הזה לא יישאר פתוח באופן בלתי מוגבל".

 

הממשל בוחן גם מתקפת סייבר

לפי "ניו יורק טיימס" הממשל האמריקני העביר בשקט הצעה לאיראנים להסכם "לעצור את השעון" להפסקת ייצור דלק לפצצה והוצאתו מאיראן, אבל האיראנים דחו את ההצעה ועמדו על כך שהפסקת הסנקציות היא תנאי לשיחות נרחבות להשגת הסכם.

 

הממשל שוקל לבצע מתקפה צבאית חשאית, מהסוג שישראל ביצעה בסוריה, שבעקבות הצלחתה הסורים היו כה נבוכים עד שלא הגיבו. הממשל בוחן גם אפשרויות של התקפות סייבר שהנשיא אובמה דחה בזמנו את ביצוען מחשש של פגיעה בערים ובמתקנים וישפיעו על האזרחים האיראנים. פעולות כאלה הוחזרו לדיונים. על פי העיתון האמריקני, הממשל בוחן את כל המהלכים וההצהרות שיוכלו לשכנע את ישראל לא לתקוף בתקופה הקרובה.

 

ארה"ב עומדת לקיים שורת תרגילים ימיים ולהתאמן עם מערכות נגד טילים שהוצבו במפרץ. בעוד שבוע יפתחו האמריקנים בתרגיל הגדול מסוגו אי פעם בשיתוף עם 25 מדינות לשליית מוקשים במפרץ הפרסי, כדי להוכיח לאיראן שהיא לא תוכל לחסום את מצר הורמוז. באימונים ישולבו ספינות, מסוקים, רובוטים תת-מימיים ומל"טים. האמריקנים מחזיקים במפרץ שמונה שולות מוקשים, שנשלחו לכוננות במקרה שהאיראנים ינסו לסגור את מצר הורמוז בתגובה להחמרת הסנקציות בחודש יולי. ארה"ב במרוץ להשלמת הצבת מכ"ם מתקדם בקטאר שישולב עם מכ"ם המוצב בישראל ובטורקיה לכיסוי המרחב למקרה שאיראן תשגר טילים. 

 

אבל כאמור, ממשל אובמה לא ממהר להיגרר למלחמה נגד איראן, כפי שהבהיר זאת היטב אמש סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן. הוא הטיח במועמד הרפובליקני לנשיאות, מיט רומני, שהוא "מוכן לצאת למלחמה בסוריה ובאיראן", בעוד הוא פוגע במעמד הביניים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתף יצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרגיל שיגור טילים באיראן
צילום: EPA
מומלצים