שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צ' אירלנד: 47 שוטרים נפצעו במהומות בבלפסט
  קתולים התעמתו עם פרוטסטנטים על הזכות לקיים מצעדים בעיר הבירה. כששוטרים הגיעו למקום, התאחדו שני הצדדים הנצים ויידו לעברם בקבוקים ואבנים. כרוניקה של סכסוך ידוע מראש
  כשדת ולאום מושלכים לזירה: לפחות 47 שוטרים צפון אירים נפצעו אתמול (יום א') במהלך עימותים בין קתולים לבין פרוטסטנטים בבלפסט. ההתנגשויות האלימות פרצו בעקבות סכסוך על הזכות לקיים תהלוכות בעיר הבירה של צפון אירלנד.

   

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  המשטרה פעלה לפיזור הצדדים הנצים באמצעות זרנוקי מים, וזאת אחרי שהם השליכו בקבוקים ואבנים לעבר שוטרים שהגיעו למקום. המשטרה הבטיחה להעמיד לדין את כל האנשים שעומדים מאחורי הפגיעה באנשי אכיפת החוק, שחלקם הועברו לאשפוז בבית חולים.

   

  לא נתנו לקתולים לצעוד, אז הם יצאו בפרובוקציות. בלפסט (צילום: AP) (צילום: AP)
  לא נתנו לקתולים לצעוד, אז הם יצאו בפרובוקציות. בלפסט(צילום: AP)

   

  האלימות בבלפסט פרצה אחרי שתזמורת קתולית לאומנית, שחבריה חפצים באיחוד של אירלנד כמדינה אחת עצמאית, קיימה מצעד באזור שבו נאסר על ארגונים פרו-בריטיים לקיים מצעד דומה.

   

  בשבוע שעבר נפצעו שבעה שוטרים באותו אזור מחלוקת בשעה שתזמורת פרוטסטנטית - שחבריה חפצים בהישארות צפון אירלנד בחיק הממלכה המאוחדת - צעדה מול כנסייה קתולית והשמיעה מוזיקה במחאה על האיסור לצעוד בבלפסט.

   

  שלושה עשורים של אלימות בין קתולים לפרוטסטנטים בצפון אירלנד הגיעו לסיומם ב-1998, עם חתימת הסכם שלום היסטורי בין המחתרת הקתולית (IRA) שתמכה בהתמזגות עם אירלנד, לבין הכוחות הפרוטסטנטיים - שתמכו בהישארות תחת ריבונות בריטית. ההסכם נודע בכינוי "יום שישי הטוב".

   

  זרנוקי מים נגד הצדדים הנצים (צילום: AP) (צילום: AP)
  זרנוקי מים נגד הצדדים הנצים(צילום: AP)

    

  בעשור האחרון נמשכה האלימות בצפון אירלנד במינונים נמוכים אשר לא הפריעו להמשך תהליך השלום ולהקמתה של ממשלת אחדות היסטורית בין הרוב הפרוטסטנטי לבין המיעוט הקתולי במרס 2007. עם זאת, זה כמה זמן שנרשמים במדינה עימותים אלימים בין קבוצות חמושות.

   

  העימותים בין הפרוטסטנטים לבין הקתולים מתגלעים בדרך כלל בחודשי הקיץ, אז מקיימים ארגונים פרוטסטנטיים פרו-בריטיים צעדות מסורתיות שנתפשו כפרובוקטיביות על ידי הצפון אירים הקתולים הלאומנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חלק מהשוטרים אושפזו בבית חולים. בלפסט
  צילום: AP
  לחיצת יד היסטורית. מלכת בריטניה ומפקד ה-IRA לשעבר מקגינס
  צילום: AFP
  מומלצים