שתף קטע נבחר

צילום: AP

נתניהו משנה טון: קו אדום לאיראן ימנע סכסוך

ראש הממשלה חוזר אל האופציה הדיפלומטית. "ככל שהקו האדום לטהרן יהיה ברור יותר, יקטן הסיכוי לסכסוך", אמר נתניהו. גורמים בירושלים מעריכים כי מדובר בניסיון לרדת מעץ התקיפה: "החבל מול ארה"ב נמתח יותר מדי"

מחפשים לרדת מעץ התקיפה: אחרי שבועות של התנגחויות תקשורתיות בין ירושלים לוושינגטון, ששיאן היה שתי התבטאויות חריפות של ראש המטות המשולבים נגד תקיפה צבאית באיראן, נראה כי לפחות לפי שעה, גם בבית הלבן וגם בלשכת ראש הממשלה מנסים להרגיע מעט את הרוחות, ולהוריד את המתח בין שתי המדינות.

 

איראן בדרך לפצצה - עוד כתבות ב-ynet:

צרפת נגד תקיפה באיראן: "תהפוך אותם לקורבן"

איראן: "בתרגיל הנ"מ נבחן תחליף לטילי 300-S"

ארה"ב במסר לאיראן: "אל תגיבו נגדנו"

בבית הלבן מרגיעים: אין פער בעמדה לגבי איראן

 

ה"ניו יורק טיימס" פרסם מוקדם יותר היום ידיעה שלפיה בבית הלבן שוקלים להחריף את הטונים כלפי איראן ואף לפעול נגדה באמצעים שונים, על מנת להפעיל על טהרן לחץ גדול יותר. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשמע קצת אחרת השבוע ונראה כי שינה במעט את הנרטיב בסוגיה האיראנית. החל מישיבת הממשלה אתמול החל נתניהו לדרוש מארה"ב ומהקהילה הבינלאומית לקבוע "קו אדום ברור", שיבהיר למשטר האייתוללות מהם הגבולות של ארה"ב, שמעבר להם - האופציה הצבאית תהפוך לממשית.  

 

נתניהו, שנפגש הערב עם פצועי מלחמה אמריקנים וישראלים, חזר על הדברים והצהיר כי "המשטר האיראני הוא משטר אכזרי שדוהר קדימה עם תוכנית הגרעין שלו, משום שהוא לא רואה קו אדום ברור מהקהילה הבינלאומית, והוא אינו רואה את ההחלטיות והנחישות ההכרחיות של הקהילה הבינלאומית. ככל שההחלטיות תהיה חזקה יותר והקו האדום ברור יותר, כך יקטן הסיכוי שיהיה לנו סכסוך".

 

במערכת המדינית הישראלית לא מורידים מן השולחן את האופציה הצבאית, אולם לראשונה זה זמן, ראש הממשלה מחזיר את האופציה הדיפלומטית, את הסנקציות ואת האיתותים המילוליים לקדמת הבמה. בשבועות האחרונים היו כבר גורמים מדיניים ישראליים שהציגו את הדרישה הזו כדבר שעשוי למנוע תקיפה ישראלית בטהרן, אולם נתניהו בחר להמשיך בקו לוחמני, שהפך למעשה את הדיפלומטיה לכלי שאבד עליו הכלח.  

 

נתניהו במפגש עם פצועי המלחמה (צילום: משה מילנר,  לע"מ) (צילום: משה מילנר,  לע
נתניהו במפגש עם פצועי המלחמה(צילום: משה מילנר, לע"מ)
 

"המטרה היא לגרום לאיראנים להבין שהעולם רציני בקשר לאופציה הצבאית", אומרים גורמים בירושלים. "לא אנחנו צריכים להבין את זה, אלא האיראנים. אם אובמה יעשה את זה בצורה ברורה, והמסר שישמיע יהיה ברור וחריף יותר, זה עשוי לייתר בשלב הזה את המתקפה הצבאית בחודשים הקרובים".

 

גורמים בישראל מעריכים גם כי ראש הממשלה הבין כי "החבל מול ארה"ב נמתח יותר מדי, ועכשיו צריך לרדת מן העץ. המתיחות וההתנגשות הפומבית והתקשורתית לא עשתה טוב, וכעת הגיעה העת להרגיע את הרוחות".

 

בירושלים אמרו כי ארה"ב ניהלה בשבועות האחרונים מלחמה פסיכולוגית אינטנסיבית נגד תקיפה ישראלית, מלחמה שכללה הדלפות לתקשורת הבינלאומית והישראלית, ובעיקר - יצרה דה-לגיטימציה מוחלטת לתקיפה ישראלית. את השורה התחתונה הציג הגנרל דמפסי, שהרחיק לכת ואמר כי אינו רוצה להיות שותף למתקפה נגד איראן בעת הזו. בישראל גם עוקבים מקרוב אחר ההשפעה של הסנקציות הכלכליות על איראן, ועל פי מידע מודיעיני שהוצג בפני מקבלי ההחלטות, נראה כי הסנקציות משפיעות בצורה דרמטית על הכלכלה האיראנית, ומפעילות לחץ כבד על המשטר.

 

בתוך כך, מחר תוצג בפני הקבינט המדיני-ביטחוני הערכת המצב המודיעינית השנתית, הכוללת אזהרה כי הסיכויים להתלקחות במזרח התיכון גדולים יותר מבעבר, בעיקר בשל חוסר היציבות באזור ובשל תהליך האיסלאמיזציה שעוברות מדינות מרכזיות, ובראשן מצרים. "אנחנו מעריכים שמדינת ישראל תפגוש בשנה הקרובה בסביבה אזורית לא יציבה, מתוחה, ואיסלאמיסטית יותר מבעבר", אמר ראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי, שהעביר בשבוע שעבר לפורום המטה הכללי את הערכת המודיעין השנתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "צריך לרדת מהעץ"
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים