שתף קטע נבחר

הצתה וכתובות "ישוע קוף" ו"מגרון" במנזר בלטרון

דלת כניסה מעץ הוצתה על-ידי אלמונים, שריססו כתובות עם שמות מאחזים בשטחים. "אחד הנזירים התחיל לצעוק והעיר אותנו", סיפר האב לואיס. "אם לא היינו מכבים מהר הכול היה נשרף". השומר: "מי שעשה את זה, אין לו אלוהים". מ"מ מפקד מחוז ירושלים הגיע למקום, גם חוקרי שב"כ

אלמונים הציתו לפנות בוקר (יום ג') את דלת הכניסה ב"מנזר השתקנים" בלטרון. בנוסף רוססו במקום כתובות נאצה נגד הדת הנוצרית ובהן נכתב "רמת מגרון", "מעוז אסתר" - שמות מאחזים ביהודה ושומרון - וכן "ישוע קוף" ו"ערבות הדדית". היחידה המרכזית של משטרת מחוז ירושלים פתחה בחקירה בשיתוף השב"כ.

 

האש הוצתה בצמיג ואחזה בדלת העץ. אב המנזר לואיס סיפר ל-ynet: "בשלוש וחצי לפנות בוקר נזיר שישן בצד של חדרי האירוח שמע רעש, הוא יצא החוצה וראה שהדלת עולה באש. הוא נכנס לחדרים שלנו והתחיל לצעוק ולהעיר אותנו, יצאתי החוצה וראיתי שכל הדלת בוערת והמון אש. הוא כיבה את האש עם מטף כיבוי שהיה לנו, אם הוא לא היה עושה את זה במהרה הכול היה נשרף".

 

"חבל שיש אנשים שלא מוכנים לחיות ולקבל אנשים שונים" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"חבל שיש אנשים שלא מוכנים לחיות ולקבל אנשים שונים"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"כיבינו עם מטף כיבוי שהיה לנו" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"כיבינו עם מטף כיבוי שהיה לנו"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

השומר במנזר, אליאס, התקשר למשטרה בעקבות האירוע. "לא ראיתי כלום, בסביבות השעה שלוש וחצי עברתי עם הרכב ולא הייתה פה תנועה חשודה. עשר דקות אחר כך ראיתי את האש נאחזת בדלת ואת הכתובות. אני בטוח שמי שעשה את זה הגיע מכיוון מטע הזיתים בגלל שהשער שם נמוך ואפשר לדלג מעליו בקלות. לצערי אין כאן מצלמות".

 

הנזירים מתארים תחושה קשה ופגיעה. לדברי האב לואיס, "אני יודע שיש מתח אבל לא מבין למה אנחנו קשורים אליו, אנחנו בכלל נוצרים ואין לנו כל קשר לזה. אנחנו משתדלים לעשות הכול באהבה. המקרה הזה מעציב אותנו, חבל שיש אנשים שלא מוכנים לחיות ולקבל אנשים שונים".

 

"מדובר במנזר שיש בו הרבה מבקרים. אנשים נכנסים כל הזמן" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"מדובר במנזר שיש בו הרבה מבקרים. אנשים נכנסים כל הזמן"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

המטע הסמוך למנזר. משם הגיעו הפורעים? (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המטע הסמוך למנזר. משם הגיעו הפורעים?(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"משתדלים לעשות הכול באהבה". מנזר לטרון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"משתדלים לעשות הכול באהבה". מנזר לטרון(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ממלא מקום מפקד מחוז ירושלים, ניצב מני יצחקי, בא הבוקר למנזר. "הקמנו צוות חקירה מיוחד בימ"ר ירושלים לבדיקת הנושא", אמר. "אנחנו לוקחים את האירוע ברצינות ולתפיסתנו הוא חמור, לכן הגעתי לפה. נגיע למרססים והמציתים ולא נעבור על כך לסדר היום. נטפל בזה יחד עם גורמי ביטחון אחרים. אני רוצה לומר שאנחנו מצטערים שדבר כזה נעשה". גם חוקרי שב"כ היו במקום.

 

השומר אליאס הזכיר: "מדובר במנזר שיש בו הרבה מבקרים. אנשים נכנסים כל הזמן. הנזירים עצמם הולכים לישון נורא מוקדם ואף אחד לא ראה כלום. מי שעשה זאת הם אנשים שאין להם אלוהים, הם רק אומרים שיש להם".

 

בעקבות פינוי המאחז הגדול בשטחים מגרון,

 שהיום יעבור לשלב הסרת המבניםאמרו שלשום במשטרה שהם נערכים לפעולות שפעילי ימין קיצוני מכנים "תג מחיר", המופנות לרוב נגד פלסטינים. פגיעה בסמל נוצרי דווקא עלולה לעורר רעש חריג בעולם המערבי, שמסקר בהרחבה את המתרחש סביב ירושלים.

 

אין זו הפעם הראשונה שאתר נוצרי הוא יעד לפעולה שכזו. בפברואר השנה, ריססו אלמונים בשעת לילה כתובות נאצה נגד הנצרות על גדרות הכנסייה בעמק המצלבה שבירושלים. בנוסף נוקבו אז צמיגיהם של שלושה כלי רכב שחנו בסמוך.

 

תושבי מגרון מסרו כי הם מגנים את פעולת הוונדליזם שבוצעה בלטרון. "מיותר לציין שכל פגיעה שהיא במבני דת, במגרון ובעולם בכלל היא מעשה אסור  שמהווה השחתה מוסרית".

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר פליישמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתובת שעל הקיר
צילום: אוהד צויגנברג
האש מהצמיג עברה לדלת
צילום: אוהד צויגנברג
מנזר השתקנים
צילום: אוהד צויגנברג
מני יצחקי, מפקד מחוז ירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים