שתף קטע נבחר

הושלם פינוי מגרון, המתבצרים הורדו בכוח מהגג

המשפחות אורזות ועוברות בשקט, אבל נערים שהתבצרו במבנים הוצאו בכוח - בתחילה מתוך המבנה ולאחר קרב התשה עם השוטרים גם מגג קרוואן. שמונה נעצרו. חשש לתג מחיר? מפקד מחוז ש"י: "אנחנו תמיד ערוכים"

פינוי מאחז מגרון הפך למשחק של תופסת בין שוטרי היס"מ לנערי הגבעות. עשרות שוטרים הוציאו הבוקר (יום א') משטח המאחז עשרות בני נוער, אך אלה מיהרו לשוב אל השטח, רק כדי ששוטרי היס"מ יוציאו אותם שוב באוטובוס - ולאחר מכן הם יחזרו. כל אותו זמן נמשכה התבצרות על גג קרוואן, שנגמרה גם היא בפינוי בכוח.

 

כ-15 מתנחלים התבצרו בתוך הקרוואן וחמישה נוספים על גג המבנה. שוטרי היס"מ התכוונו להמתין כדי להתישם ולנסות לגרום להם להתפנות מרצונם, אולם לבסוף טיפסו בסולמות והורידו את הנערים על הידיים. בסך הכל נעצרו שמונה נערים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

  

 

מפקד ממחוז ש"י, ניצב עמוס יעקב, נשאל בתדרוך עיתונאים שקיים בתום הפינוי האם המשטרה ערוכה לפעולות תג מחיר בעקבות הפינוי. "פיקוד מרכז יחד עם אוגדת איו"ש ומחוז ש"י ערוכים לא רק בעקבות פינוי מגרון", אמר יעקב. "אנחנו חווים את האירועים האלה של תג מחיר ולכן זה לא משהו שמיוחד ליום זה".

 

מפקד המחוז ציין כי תושבי מגרון התפנו מרצונם החופשי ובאופן מכובד, אך "מספר נערים פורעי חוק פלשו לבתים, התבצרו בהם והפעילו אלימות מילולית ופיזית. הם נלקחו לירושלים ושוחררו, מלבד שמונה שנשארו במעצר".

 

אנשי משרד הביטחון נכנסו בצהריים למגרון במטרה לארוז את תכולת הבתים. חלק מתושבי מגרון התחילו הלילה לארוז את תכולת בתיהם והם צפויים לעזוב את המאחז בשעות הקרובות. שוטרי יס"מ ומג"ב חילקו צווי פינוי סופיים לתושבים. גם מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, הגיע לפקח על הליך הפינוי.

 

השוטרים מביטים במתבצרים (צילום: אבי פרץ) (צילום: אבי פרץ)
השוטרים מביטים במתבצרים(צילום: אבי פרץ)

 

המשפחות יעברו בשלב הראשון למדרשת ארץ בנימין בעפרה, לפני שיוכנו סופית בתיהם החדשים באתר הסמוך ב"גבעת היקב", שהוקם בעלות עשרות מיליוני שקלים. במוצאי שבת התקיימה ישיבה יישובית שבה דנו בפינוי, אך לא הגיעו להסכמה בין כל התושבים. לפי שעה נראה כי לא צפויה אלימות מצד התושבים עד הפינוי הסופי ביום שלישי, כפי שקבע בג"ץ.

 

חברת הכנסת מיכאל בן ארי היה היום במגרון והאשים: "הריסת שכונות שלמות הפכה לשגרה ובמקום שמועצת יש"ע תנהיג מאבק בשטח היא נעלמת. אם ההנהגה ביו"ש לא תתעורר נמצא את עצמנו בלי עשרות יישובים ועם הבנה של השלטון שניתן להסיר ההתיישבות כמו מגדל קלפים".

 

אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון, הבוקר במגרון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון, הבוקר במגרון(צילום: גיל יוחנן)

 

מאז החלטת בג"ץ בשבוע האחרון לפנות את כל התושבים עד יום שלישי, עורכים התושבים דיונים כיצד עליהם לנהוג. בשתי ישיבות שערכו כלל יושבי מגרון התעוררה מחלוקת בין המצדדים בעזיבה בהסכמה, ובין אלו החושבים כי החלטת בג"ץ מפלה את התושבים ועליהם להביע מחאה על פינוים באמצעות הישארות בבתים עד הרגע האחרון.

 

 (צילום: lowshot.com) (צילום: lowshot.com)
(צילום: lowshot.com)

 

במשרד הביטחון לא המתינו להחלטת התושבים וכבר העמידו את כל הדרוש לסייע להם במקרה של פינוי מרצון. במקביל, הושלמו גם ההכנות הדרושות למקרה שיהיה צורך בהתערבות משטרתית. הדבר היחיד שנראה ודאי הוא שהפינוי יעבור ללא אלימות חריגה מצד התושבים.

 

בג"ץ פסק בעבר כי יש לפנות את כל המאחז, הנחשב לגדול ביותר, מכיוון שהוא נבנה על קרקע פלסטינית. בתחילת השנה ביקשה המדינה ארכה לפינוי עד סוף שנת 2015, בעקבות הסדר שאליו הגיעו הדרג המדיני ומתיישבי המאחז.

 

בג"ץ דחה את ההסדר והורה לפנות את הקרקע עד לאחד באוגוסט השנה. שבועיים לפני פקיעת התוקף עתרו התושבים לבג"ץ וביקשו לדחות את הפינוי בטענה כי רכשו את קרקע המאחז. גם המדינה הצטרפה לבקשה ונימקה את עמדתה בסיבות מבצעיות ולוגיסטיות.


פורסם לראשונה 02/09/2012 11:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נער מתבצר על גג קרוואן. היום
צילום: גיל יוחנן
שלט תמיכה במפונים
צילום: אוהד צויגנברג
שוטר יס"מ מורה לנער להתפנות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים