שתף קטע נבחר

צילום: AP

הקבינט דן באיראן: "מידע מטריד, אך לא מפחיד"

ראש הממשלה כינס את הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון נדיר שבו התברר כי אין הסכמה לגבי המועד שבו כבר לא יהיה ניתן לפגוע בתוכנית הגרעין האיראנית. גורם בכיר שהשתתף בדיון: "האיראנים לא נכנעים ללחץ, אך לא מתפרעים"

הקבינט המדיני-הביטחוני התכנס היום (ג') לדיון שבו עסק בין היתר בתוכנית הגרעין של איראן. "המידע שהוצג מטריד מאוד אך עדיין לא מפחיד", אמר גורם בכיר שהשתתף בפגישה. השרים לא קיבלו החלטות אופרטיביות בדיון.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

איראן בדרך לפצצה - עוד כתבות:

המצע של אובמה: מאיים לתקוף, כמוצא אחרון

נתניהו מעניק צ'אנס לדיפלומטיה: "חידוד מסרים"

צרפת נגד תקיפה באיראן: "תהפוך אותם לקורבן"

 

מהדיון עולה כי לובנו חילוקי הדעות בין הגורמים המקצועיים לגבי הנקודה שבה האיראנים למעשה "נעלמים מהרדאר" ולא יהיה ניתן לפגוע בתוכנית הגרעין יותר, אבל עדיין ישנם חילוקי דעות לגבי המועד. לפי המידע המודיעיני שהוצג, האיראנים ממשיכים בנחישות ובקצב מוגבר בתוכנית הגרעין.

 

"האיראנים ממשיכים לפעול בנחישות" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"האיראנים ממשיכים לפעול בנחישות"(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

הגורם הבכיר שהשתתף בדיון סיפר: "שמענו מידע מטריד מאוד, אך עדיין לא מפחיד. האיראנים ממשיכים את הפעילות בנחישות ולא מקטינים את קצב הפעילות שלהם. הם לא נכנעים ללחץ הבינלאומי, אך מצד שני הם לא מתפרעים בפעולות שלהם. לכן זה מטריד, אך לא מפחיד".

 

משחק פוקר 

הגורם הוסיף כי ישראל כרגע "משחקת פוקר" מול המערב, מתוך חוסר רצון לתת את התחושה שיש עוד זמן לטפל בסוגיה. גורמי המודיעין הציגו רשימה של סנקציות שעדיין לא הופעלו על ידי המערב, הן בגלל ארה"ב שלא מעוניינת בעליית מחירי הנפט והן בגלל הסינים שמתנגדים.

 

לפי שעה, על פי המידע המודיעיני, הסנקציות שהוטלו על איראן גורמות נזקים כבדים

לכלכלה, אך עדיין לא גורמות למשטר להיכנע. יש עוד שורה של סנקציות שגם בישראל חושבים שניתן להפעיל כדי לחנוק את האיראנים.

 

בקבינט המדיני-ביטחוני חברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הביטחון אהוד ברק, שר המשפטים יעקב נאמן, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שר האוצר יובל שטייניץ, השר אריאל אטיאס, השר בני בגין, השר משה יעלון, השר אלי ישי, השר עוזי לנדאו, השר דן מרידור, השר גדעון סער והשר סילבן שלום. בישיבה היום השתתף כמשקיף גם השר להגנת העורף אבי דיכטר.

 

בחודש שעבר אמר גורם רשמי לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי התשיעייה, הגוף שאיתו נוהג נתניהו לדון בנושאי ביטחון אך אין לו כל סמכות רשמית, לא קיימה "דיון ראוי" בעניין איראן מחודש אוקטובר. "ייתכן שמאז עלה העניין בדיונים אחרים", אמר, "אבל אני לא הייתי אומר שמדובר בדיונים רציניים". הוא הבהיר שאי אפשר לקבל החלטות קונקרטיות בנושא זה כאשר משוחחים על נושאים אחרים.

 

בימים האחרונים ריכך מעט ראש הממשלה בנימין נתניהו את התבטאויותיו בנושא איראן והדגיש את הצורך להציב "קווים אדומים" לטהרן כדי למנוע פעולה צבאית. בכירים בלשכת ראש הממשלה הסבירו כי "אין פה שינוי כיוון מבחינת ישראל, אלא חידוד העמדה של ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כינס את הקבינט. נתניהו
צילום: Gettyimages
מומלצים