שתף קטע נבחר

מת גיבור ישראל בומצ'יק: "תמיד הסתכל קדימה"

אברהם אביגדורוב (בומצ'יק) נפצע קשה בקרב שבו השתלטו לוחמי פלמ"ח על שיירת נשק ערבית שעשתה את דרכה מלבנון לחיפה. על חלקו בקרב הוא קיבל את אות גיבור ישראל. הבוקר הוא הלך לעולמו בגיל 83. אלמנתו: "הייתה לי זכות לחיות איתו"

"לכל אורך הדרך הוא תמיד בחר בחיים ואמר 'אין כזה דבר מצב אבוד'", כך אמרה הערב (יום ג') עליזה, אלמנתו של גיבור ישראל אברהם אביגדורוב (בומצ'יק), שהלך לעולמו לפנות בוקר בגיל 83. אביגדורוב זכה לקבל את עיטור הגבורה הגבוה ביותר בצה"ל על חלקו בקרב במלחמת העצמאות. הלווייתו תתקיים מחר בשעה 14:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין הישן בהרצליה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

אביגדורוב נולד בשנת 1930 לגד אביגדורוב מאנשי ארגון "השומר" ובגיל 6 התייתם מאביו שנפל במהלך מאורעות תרצ"ו. ביולי 1947 הוא סיים את לימודיו במקווה ישראל והתגייס לפלמ"ח. במרס 1948 השתתף אביגדורוב בהשתלטות על שיירה ערבית עמוסת נשק שעשתה את דרכה מביירות שבלבנון לכיוון חיפה.

 

בנימוקי צה"ל להחלטה להעניק לאביגדורוב את אות גיבור ישראל על האירוע שהתרחש בקריית מוצקין נכתב כי "הוא קפץ אל הכביש אל מול השיירה ובירייה מהמותן בתת-המקלע שלו חיסל שני מקלעי 'ברן' של האויב בטווח מגע. בכך חרץ את גורל הקרב לטובתנו אך הוא עצמו נפצע בפעולה זו בהתפוצצות". טקס הענקת האות התקיים ביולי 1949 והוא כלל מתן אותות דומים ל-11 גיבורי ישראל נוספים.

 

"חרץ את הקרב לטובתנו". אביגדורוב בימי מלחמת העצמאות (צילום: אלדן דוד, לע"מ) (צילום: אלדן דוד, לע
"חרץ את הקרב לטובתנו". אביגדורוב בימי מלחמת העצמאות(צילום: אלדן דוד, לע"מ)

 

דפי, בתו של אביגדורוב שהתגורר עד יומו האחרון בחיפה, סיפרה הערב כי אביה מת כתוצאה מסיבוך של הפציעה בקרב שניהלו לוחמי הפלמ"ח בהשתלטות על שיירת הנשק הערבית. "הם קיבלו הודעה שמגיעה

שיירה מלבנון ויש לעוצרה בכל מחיר", סיפרה הבת. "הם עשו מארב ואבי יצא מהמארב וקפץ אל הכביש וירה ובכך חרץ את גורל הקרב לטובתנו. הוא נפצע קשה ויש שטוענים שפעולתו האמיצה הכריעה את הקרב. שמו אותו בחדר המתים, אך כשהוא החל להיאנח הוציאו אותו משם".

 

האלמנה עליזה אמרה כי "בבית בומצ'יק היה תמיד חבר חייכני, חבר אמיתי. הוא היה אבא שאוהב לבשל ולהאכיל את כולם. אחרי מלחמת יום כיפור הוא היה הולך למשפחות הפצועים ומראה להן שניתן לחיות עם הפציעה ועם המגבלות. הוא תמיד הסתכל קדימה על מה שיש עוד לעשות. הייתה לי הזכות לחיות לצדו במשך 58 שנה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הפעולה האמיצה הכריעה את הקרב". אביגדורוב
מומלצים