שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מישל אובמה: ברק חי את החלום האמריקני

הגברת הראשונה סיפרה בוועידת המפלגה הדמוקרטית על חיי הזוג הנשיאותי לפני הבית הלבן: "היינו צעירים, עניים ואוהבים - אבל עבורי ברק הוא עדיין הבחור שאסף אותי לדייט במכונית חלודה". השאלה שנשארה פתוחה: האם בעלה הנשיא בכה?

"עבורי ברק הוא עדיין הבחור שאסף אותי לדייט במכונית כה חלודה שראיתי את המדרכה דרך חור בדלת". כך אמרה, לקול תשואות אדירות, הגברת הראשונה של ארצות הברית מישל אובמה - בשיאו של היום הראשון של ועידת המפלגה הדמוקרטית בצפון קרוליינה. בנאום מרגש, הדגישה רעיית הנשיא האמריקני שוב את הזווית המשפחתית והסבירה מדוע בעלה צריך להישאר בבית הלבן עד 2016. לפני הנאום, העריך בעלה הנשיא כי יבכה במהלך הנאום והבטיח שינסה למנוע מהבנות לראות את הדמעות.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד חדשות בעולם :

 

בתחילת נאומה סיפרה מישל אובמה על זיכרונותיה מתחילת הדרך: "היו לי חששות לגבי המסע שפתחנו בו. האמנתי בחזון של בעלי והייתי בטוחה שהוא יהיה נשיא נפלא, אבל ככל אם, הייתי מודאגת מההשלכות על בנותינו. חיינו היו פעם מלאים בשמחות פשוטות, אני וברק היינו יוצאים בערב לארוחת ערב או לסרט - כי בתור אם עסוקה, לא יכולתי להישאר ערה בשביל שני הדברים", היא התלוצצה.

 

"לא רציתי שהחיים שלנו ישתנו, אני אוהבת את ברק בדיוק כפי שהיה", אמרה הגברת הראשונה ובדיוק כמו אן רומני, אשת המועמד הרפובליקני לנשיאות, היא שחזרה את סיפור ההיכרות של הזוג. "אתם מבינים, אפילו כשברק היה סנאטור ומועמד לנשיאות, עבורי הוא עדיין היה הבחור שאסף אותי לדייט במכונית כה חלודה שראיתי את המדרכה דרך חור בדלת. היינו צעירים, עניים ואוהבים וידעתי שמצאתי נשמה תאומה, שערכיו כה דומים לשלי".

 

עוד בערוץ החדשות:

"בירת ישראל המאוחדת" נעלמה ממצע אובמה

הניסור הבא? מבנה לא חוקי מוקם בבית אל

 

"ידעתי שדבר מזה לא ישתנה כשברק יהיה נשיא", הבהירה אובמה. "להיות נשיא לא משנה את מי שאתה - זה חושף את מי שאתה. ראיתי מקרוב מה זה אומר להיות נשיא, אין טווח לטעויות ואתה נדרש לקבל החלטות בלי סוף, כשמה שמנחה אותך זה החוויות והערכים שלך. אז כשזה מגיע לבניית הכלכלה שלנו, ברק חושב על דברים כמו הורינו וסבינו".

 

עם שמלה ורודה, במרכז הבמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עם שמלה ורודה, במרכז הבמה(צילום: AFP)

 

רעיית הנשיא סיפרה על הרקע המשפחתי המורכב שלו ועל תחילת חייהם המשותפים, וציינה: "ברק יודע מה זה להיאבק, לרצות יותר עבור ילדיך ונכדיך, ברק יודע מהו החלום האמריקני כי הוא חי אותו והוא רוצה שלכל אחד במדינה הזו תהיה ההזדמנות הזו, לא משנה מי אנחנו, מה הצבע שלנו או את מי אנחנו אוהבים".

 

מישל חזרה והדגישה כי הבית הלבן לא שינה את ברק: "הוא עדיין אותו אדם - כשבנותינו נולדו הוא בדק כל כמה דקות שהן עדיין נושמות, הוא האיש שיושב איתי ועם הבנות לארוחת ערב כמעט מדי לילה, משוחח על החדשות, מנהל דיוני אסטרטגיה על מערכות יחסים בתוך בית הספר. ראיתי אותו רכון מעל השולחן ועונה למכתבים של אזרחים קשי-יום, של אשה גוססת מסרטן, של אבות המתקשים למצוא עבודה. אני רואה את הדאגה בעיניו, הוא אומר לי 'את לא מאמינה מה עובר על האנשים האלה, מישל, יש לנו כל כך הרבה לעשות'".

 

"ברק הוא עדיין אותו אדם". מישל אובמה, הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"ברק הוא עדיין אותו אדם". מישל אובמה, הלילה(צילום: AFP)

 

ראש העיר שיקגו, רם עמנואל, שהיה ראש מטה הבית הלבן הראשון של אובמה, שם דגש בנאומו על גודש המשברים שעמם התמודד הנשיא מאז השבעתו, והעביר לציבור את המסר כי בזמנים אלו של אי ודאות - עדיף שמושכות יהיו בידיו של בעל ניסיון. "אנחנו נמצאים ברגע יחיד בדורו בהיסטוריה האמריקנית, ולמזלנו, יש לנו נשיא שהוא יחיד בדורו", אמר.

 

עמנואל סיפר כי עם כניסתו לבית הלבן, הוא שאל את הנשיא באיזו בעיה ירצה לטפל קודם. "הוא הסתכל עליי ואמר: 'רם, נשלחנו לכאן להתמודד עם כל הבעיות'. לא היה תוכנית או מדריך כיצד לטפל בקריסה הפיננסית העולמית, משבר בתעשיית הרכב, שתי מלחמות ומיתון עמוק בבת אחת. כל משבר היה כה עמוק וכה מסוכן, וודאי היה מגדיר כל נשיאות אחרת".

 

עמנואל המשיך ותיאר את האופן שבו הצליח אובמה, לדבריו, לנווט את המדינה דרך מים לא מוכרים. "בכל לילה הנשיא אובמה קורא עשרה מכתבים מאזרחים פשוטים, מאנשים שרק מקווים שמישהו בשלטון יבין את האתגרים שלהם. אני לא יכול לומר לכם כמה פעמים, כשדיברו על הכלכלה או מערכת הבריאות, הוא ניגש לשולחן שלו, הוציא את המכתבים ואמר 'אלו האנשים שאנחנו נלחמים למענם'".

 

רוצים עוד 4 שנים. בוועידה בצפון קרוליינה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
רוצים עוד 4 שנים. בוועידה בצפון קרוליינה(צילום: MCT)

 

לנואם המרכזי של הערב נבחר כוכב עולה במפלגה הדמוקרטית, ראש העיר סן אנטוניו חוליאן קסטרו, שתקף את המועמד הרפובליקני מיט רומני ואמר בהתייחסו למשבר הכלכלי שעמו מתמודדת ארצות הברית: "מיט רומני פשוט לא קולט את זה, אבל ברק אובמה כן". קסטרו הוא האדם הראשון ממוצא לטיני שזוכה לשאת את הנאום המרכזי בוועידה. ברק אובמה עצמו זכה לתשומת לב רבה בעקבות נאומו בוועידת המפלגה ב-2004 בבוסטון, וקסטרו מקווה לשחזר את ההישג.

 

עוד על סדר היום של המפלגה, אישור שורה של שינויים, בהם הוצאת המילה "אלוהים" מהמצע, הוצאת המילה "ירושלים" והכרה תקדימית בנישואים חד-מיניים. אך כמובן רוב תשומת הלב הופנה לנאומה של מישל אובמה, שכבר כמה חודשים חורשת את אמריקה ומעודדת את הפופולריות של בעלה.

 

הנשיא אובמה שביקר אתמול בעצרת בחירות בווירג'יניה במסגרת הקמפיין שלו, כבר שב לבית הלבן כדי לצפות עם בנותיו בנאום של מישל. בדבריו בעצרת הודה כי סביר להניח שיעלו בעיניו דמעות כשיקשיב לדבריה, והבטיח שינסה למנוע מהבנות לראות אותו בוכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מישל אובמה, הלילה
צילום: AP
צילום: רויטרס
עמנואל. סיפר על האתגרים
צילום: רויטרס
צילום: EPA
חוליאן קסטרו. הנואם המרכזי
צילום: EPA
מומלצים