שתף קטע נבחר

ת"א ננעלה באדום. הכשרה אנרגיה קרסה ב-50%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 איבדו 0.1%; מודיעין צללה ב-24% והכשרה אנרגיה התרסקה לאחר ששותפות הקידוח ב"מירה" הודיעו כי לא נמצאו סימני גז ונפט משמעותיים; דראגי הכריז על תוכנית לרכישת אג"ח ללא הגבלה

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ה') בירידות קלות אחרי שנשיא הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, הכריז על תוכנית לרכישת אג"ח ללא הגבלה; מחזור המסחר הסתכם ב-662 מיליון שקל בלבד.

 

מדדי מניות

מדד ת"א 25 ירד ב-0.1% ל-1,112.57 נקודות, מדד ת"א 100 ירד ב-0.12% ל-989.36 נקודות, מדד בלוטק ירד ב-0.58% ל-342.52 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.87% ל-234.26 נקודות.

 

ברקע המסחר

"החלטנו להשיק תוכנית לרכישת אג"ח ללא הגבלה של מדינות בקשיים", כך אמר נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי בנאום שנשא מיד לאחר שהחליט להשאיר את הריבית בגוש האירו על רמתה הנוכחית - 0.75% ולהוריד את תחזית הצמיחה בגוש האירו.

 

דראגי ניסה בנאומו לשדר אופטימיות ואמר כי "יש לנו מנדט לפעול על מנת לשמור על גוש האירו מכל המדינות החברות בו. התוכנית שעליה הכרזנו היום לא תימשך לנצח. נחליט על ביטול הרכישות ברגע שהכלכלה תחזור לקצב הצמיחה אליו היינו רגילים בעבר", אמר דראגי.

 

הבורסה מפעילה החל מהיום מנגנון חדש למיתון תנודות שערים חדות בניירות ערך הנגרמות עקב טעויות או פעילות חריגה. המנגנון פועל בצורה שאם תנודת השער צפויה להיות חריגה, העסקה לא תתבצע ותתקיים הפסקת מסחר בת 5 עד 6 דקות בנייר עצמו, שבמהלכה ניתן יהיה לבטל את הפקודה שגרמה לתנודה החריגה הצפויה ולהגיש פקודות חדשות.

 

בנוסף, משך האקראיות בפתיחת ובסגירת המסחר יהיה מעתה דקה אחת, לעומת המצב היום בו משך האקראיות הוא 5 דקות. כלומר, הפתיחה של הבורסה תהיה בין 09:45 ל-09:46 וסיום המסחר יהיה בין 16:25 - 16.26.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, מוטרד ממצב המשק בישראל. השר כינס שלשום פגישה של צמרת האגפים במשרד האוצר לדיון במצב המשק ובעיקר שוק ההון. בפגישה השתתפו מלבד השר, גם המפקח על הבנקים דודו זקן, יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר ומנכ"לית הבורסה לני"ע אסתר לבנון. לבנון ציינה כי הבורסה בוחנת להאריך את שעות המסחר כבר בשבועות הקרובים כדי להגדיל את היקף הפעילות במסחר. היא הוסיפה כי אם מדינת ישראל תהיה חלק מהמדד MSCI, הדבר יגביר את ההשקעות בישראל. שטייניץ השיב כי הוא פועל לקידום העניין.

 

מניות במרכז

חברת ג'נרלי האיטלקית הודיעה כי האחזקה בחברת הביטוח מגדל תימכר לחברת מגדל שבשליטת שלמה אליהו בתמורה ל-705 מיליון אירו. מדובר במחיר הנמוך ב-10% מהמחיר עליו דובר לפני כחצי שנה - 4.2 מיליארד שקל.

 

אכזבה לחברות הכשרה אנרגיה (קרסה ב-50%) ומודיעין (צללה ב-24%). קידוח מירה הגיע לנקודת המטרה ולא נתגלו סימני נפט או גז משמעותיים. "קידוח מירה הופסק לאחר שהגענו לנקודת המטרה ואנחנו מתחילים לבצע לוגים חשמליים לממצאים. לא היו לנו ממצאי הידרוקרבונים משמעותיים והתוצאות יהיו יותר מובהקות בעוד כמה ימים לאחר שננתח אותם. בעוד כמה ימים נעבור לקידוח שרה" - כך הודיע הבוקר מנכ"ל הכשרה אנרגיה אוהד מראני.

 

מליסרון השלימה הנפקה ציבורית של אג"ח שבה נרשמו ביקושים של 925 מיליון שקל. החברה ביצעה הרחבה של אג"ח סדרה ד' וכן הנפיקה אג"ח מסדרה חדשה (ז') המגובה במשכנתה שנייה על הקניון הגדול בפ"ת. ההנפקה הנוכחית מצטרפת לגיוס של מעל מיליארד שקל שהחברה ביצעה בהנפקות אג"ח שונות מתחילת 2012. 

 

החל המהלך להסדר חוב באי.די.בי אחזקות, כך סבורים מחזיקים האג"ח הגדולים בחברה בעקבות הדיון אתמול בבוקר. המשמעות של הדיון בבית המשפט המחוזי הינה כי ב-21 הימים הבאים תחל אי.די.בי לדבר עם הגופים המוסדיים הגדולים על פריסה מחודשת של החוב של אי.די.בי אחזקות. החברה חייבת 1.8 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ו-300 מיליון שקל נוספים לבנקים.

 

חברת בזן שבשליטת החברה לישראל (37%) של עידן עופר ומפעלים פטרוכימיים (30%) של דיוויד פדרמן, הודיעה כי דירקטוריון החברה בוחן מיזוג את החברה עם החברות הבנות: כרמל אוליפינים, גדיב תעשיות פטרוכימיה ושמנים בסיסיים. במקביל הודיעה החברה על תוכנית רכישה חוזרת של אג"ח.

 

בית המשפט המחוזי האריך את הקפאת ההליכים של טאו תשואות עד ב-16:00. היות שהחברה שנמצאת כרגע בהקפאת הליכים ולא מסוגלת לממן את פעילותה ובעל השליטה לא מוכן להעביר עוד כספים - אם לא יהיו התפתחויות בלתי צפויות ולא יימצא מקור מימון החברה תגיע לפירוק.


פורסם לראשונה 06/09/2012 10:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים