שתף קטע נבחר

קידוח מירה נכשל; שותפויות הגז התרסקו

מניות השותפות בקידוח צללו בבורסה על רקע הודעה לפיה הקידוח הופסק ללא סימני נפט או גז משמעותיים. הנתונים המאכזבים צפויים לסבך את המשקיעים, בהם מודיעין אנרגיה שבשליטת אי.די.בי

אכזבה למשקיעים: קידוח מירה הופסק אמש (ד'), מבלי שהתגלו סימני נפט או גז משמעותיים. "קידוח מירה הופסק לאחר שהגענו לנקודת המטרה ואנחנו מתחילים לבצע לוגים חשמליים לממצאים". כך הודיע הבוקר (ה') מנכ"ל הכשרה אנרגיה אוהד מראני. בעקבות ההודעה התרסקו השותפויות העיקריות בבורסה בתל אביב.

 

ההודעה הדרמטית נמסרה במסגרת אירוע עיתונאים בו השתתפו מנכ"ל מודיעין רן מאור, אחד מבעלי השליטה צחי סולטן ומנכ"ל IPC מולי רבינא. מראני ציין כי בעוד מספר ימים יתקבלו תוצאות מובהקות יותר וכי הם יעברו לקידוח שרה. 

 

"כמובן שהיינו שמחים לכנס את כולם היום בבוקר ולתת בשורה יותר מוצלחת אבל זה חלק מהביזנס בעולם הזה", אמר. "זאת באר ראשונה בכמה רישיונות ובכמה קידוחים. אמנם לא מצאנו הידרוקרבונים בנקודה הזאת של הבאר אבל יש ממצאים אחרים שנותנים לנו תקווה לגבי ההמשך".

 

רישיונות שרה ומירה נחשבים להבטחה הגדולה בשוק הגז. הערכות מוקדמות בישרו על פוטנציאל הפקה של כ-6.5 TCF (טריליון רגל מעוקב) של גז טבעי ועוד כ-150 מיליון חביות נפט. לשם השוואה, מדובר בנפח גז ששווה לכ-70% מגודלו של מאגר תמר. 

 

תנודות חריפות במניות השותפות

באמצע אוגוסט התפרסמו שמועות כאילו הקידוח "עקר", מה שהוביל בשבועות שלאחר מכן בכלל ובימים האחרונים בפרט, לתנודות חריפות במניות השותפות בקידוח. הנתונים המאכזבים החדשים צפויים לסבך את כלל המשקיעים ובכללם את מודיעין אנרגיה בשליטת אי.די.בי, שנמצאת בעיצומה של סערה פיננסית בימים האחרונים. 

 

פול מילר, מנכ"ל המפעילה GGR, הסביר שהמבנה הגיאולוגי של הקידוח הוא ייחודי לאזור והם מנתחים כרגע את הנתונים. "הקידוח הופסק אתמול בלילה בעצת כל השותפים", אמר. "החולות שהתגלו היו רווי מים וטרם התגלו סימני הידרוקרבונים משמעותיים. זה לא אומר שלא נמצא שם גז אבל בנקודה אליה הגענו לא נמצאו סימני פטרוליום".

 
בעל השליטה ב-IPC, הווארד קופר, הסביר שהוא בא במקור ממדינת וואיומינג בארה"ב וגם שם בוצעו כמה קידוחים עד שנמצאו סימני נפט משמעותיים.
 
מנכ"ל מודיעין רון מאור הוסיף שבהוא מקווה שבעתיד הוא יוכל לבשר בשורות יותר משמחות. "הקידוח בשרה יחל בקרוב ואני מקווה ששם נוכל הצליח יותר". על פי ההערכות סך ההשקעה בקידוח "מירה" הגיע לכ-90 מיליון דולר, היקף השקעה שצפוי לקטון בשבוע הבא, בשעה שיחלו פעולות הקידוח ב"שרה".

פורסם לראשונה 06/09/2012 10:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל הכשרה אנרגיה אוהד מראני
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים