שתף קטע נבחר

קרן הלייזר של מ' הביטחון תוסט - אלפי דירות ייבנו

משרד הביטחון ממשיך להסיר חסמים לבניית אלפי דירות: חתם על הסכם להסטת קרני התקשורת של צה"ל בת"א ובנתניה, שמונעות בנייה לגובה במרכזי הערים. הפרויקט יאפשר הפקדת תוכנית לבניית 4 מגדלים בכיכר המדינה ו-2,000 יח"ד בנתניה

הוסר חסם נוסף לבנייה לגובה: יממה לאחר שחתם על הסכם לפינוי שדה דב, שיוביל לבניית עשרות אלפי יחידות דיור, חתם היום (ה') משרד הביטחון על הסכם להסטת חלק ניכר מקרני התקשורת הסודיות של משרד הביטחון מתל-אביב ומנתניה, שמונעות כיום בנייה לגובה של מגדלי מגורים באזורי הביקוש.

 

כתבות נוספות על צה"ל בערוץ הנדל"ן :

 

במסגרת ההסכם, יעבירו עיריות תל-אביב ונתניה למשרד הביטחון כ-60 מיליון שקל, על מנת שתתאפשר בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור בערים אלה.

 

"היוזמה לעניין הסטת התקני התקשורת היא יוזמה של משרד הביטחון", אמר היום בצלאל טרייבר, סמנכ"ל משרד הביטחון, בתדרוך עיתונאים לאחר שחתם על ההסכם מול מנכ"ל עיריית תל-אביב, מנחם לייבה, ומנכ"ל עיריית נתניה, יצחק (איזי) ענבר. "תקופה ארוכה חיפשנו פתרון שיאפשר הרחבת בנייה ובנייה לגובה, ובהסכם זה יש פריצה טכנולוגית חדישה".

 

לדברי טרייבר, הסכם זה עתיד לאפשר בנוסף לבנייה של מגדלי מגורים גבוהים גם מתחמי תעשייה ותעסוקה שהצבא התנגד להם עד כה, בשל קרניי התקשורת שעברו במקום. הוא הוסיף כי תתאפשר בנייה של טורבינות רוח ואתרי פינוי פסולת בעקבות ההסכם.

 

תהליך הסטת קרנות התקשורת יימשך ארבע שנים, אולם במשרד הביטחון מבהירים כי יעשו כל מאמץ לעשות זאת תוך שלוש שנים. "בכל מקרה, תוכניות בנייה יכולות להיות מתוכננות או מופקדות כבר עכשיו ללא החסמים", אמר טרייבר.

 

מחכים למגדלים בכיכר המדינה

אחד הפרויקטים לבנייה שתקועים זה מכבר בשל התנגדות מערכת הביטחון הוא פרויקט לבניית ארבעה מגדלים בכיכר המדינה בתל-אביב, אחת מעתודות הקרקע היקרות ביותר בישראל. מדובר בשטח פתוח שאותו מקיף רחוב ה' באייר היוקרתי. הפרויקט צפוי לכלול 457 יחידות דיור במגדלים עד 43 קומות, והוא ממתין להפקדה בוועדה המחוזית.

 

מעיריית תל-אביב נמסר כי "קרן התקשורת של משרד הביטחון מייצרת מגבלות בנייה לערים רבות, ובין היתר לתל-אביב-יפו. לקרן יש השלכות על התכנון בתב"ע כיכר המדינה ובתב"ע בית לסין. ההסכם צפוי להסדיר את הסטת הקרן, כך שהיא לא תהווה מגבלה לבנייה בתל-אביב-יפו ובערים אחרות. בעלות הסטת הקרן יישאו הרשויות הרלוונטיות והיזמים שיבנו באותם מקומות".

 

פרויקט נוסף שצפוי להתרומם ויופקד בקרוב לאישור הוועדה המחוזית הוא פרויקט מגדלי מגורים במתחם "המזבלה" בדרום מערב נתניה. המתחם מתפרש על פני כ-300 דונם וממוקם על רצועת החוף של דרום נתניה מצפון לשכונת פולג. על פי התוכניות החלות על המתחם, צפויות להיבנות כ-2,000 יחידות דיור יוקרתיות ועוד 1,000 יחידות למלונאות.

 

בעיריית נתניה סיפרו על מתחמים נוספים שהסטת קריני התקשורת תביא לקידומם. כך יקודם פרויקט פינוי-בינוי ברחוב הרב קוק במרכז העיר, פרויקט פינוי-בינוי ברחוב רמת הרצל בצפון העיר ובמתחם הרי גרינטל בדרום העיר שיכלול גם פארק ירוק בגודל 64 דונם. לדברי העירייה, חלקה במימון הפרויקט יעמוד על 15 מיליון שקל.

 

 

כיכר המדינה. אחת הקרקעות היקרות במדינה (צילום: אילן ארד ) (צילום: אילן ארד )
כיכר המדינה. אחת הקרקעות היקרות במדינה(צילום: אילן ארד )

 

לא החסם הראשון שהוסר

ממשרד הביטחון נמסר כי הסכם בקווים דומים צפוי להיחתם עם רשויות מקומיות נוספות שבהן עוברות קרני התקשורת ומהוות חסם לתוכניות בנייה. לפי המשרד, מדובר בין היתר בערים מדרום לתל-אביב.

 

רק בחודש שעבר הוסר חסם לבניית 12,500 יחידות דיור בשכונת "הגוש הגדול" בחוף ימה צפוני של תל-אביב, לאחר שמשרד הביטחון הודיע אחרי שנים של מאבקים משפטיים, כי יפנה עד סוף השנה את בסיס האנטנות בחוף תל ברוך.

 

החלטת משרד הביטחון לפנות את בסיס האנטנות נותנת, מצד אחד, זריקת מרץ משמעותית לתוכנית 3700 של עיריית תל-אביב להקמת 12.5 אלף יחידות דיור. מצד שני, פינוי הבסיס נותן זריקת מרץ גם למתנגדי התוכנית, שכעת עמלים על הגשת התנגדויותיהם לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

 

נזכיר כי לפני כחודשיים נחתם הסכם משולש בין האוצר, מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון, שפירט את המתווה לפינויים של חמישה בסיסי צה"ל במרכז הארץ. על פי ההסכם, האוצר יעביר סכום של 1.9 מיליארד שקל למשרד הביטחון על מנת שזה יבצע את ההליך התכנוני לפינוי המחנות ולבניית דירות עליהם.

 

המחנות (צריפין, סירקין, שלישות רמת גן, הרודצקי ותל השומר) יפונו רק בעוד שנים רבות, אך ההסכם, שנהגה על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, מאפשר למשרד הביטחון להתחיל כבר עכשיו את הליכי התכנון והרישוי וכך להגדיל את כמות הדירות שניתן יהיה לבנות על הקרקעות שיפונו ובהתאם לכך גם להגדיל את רווחי המדינה משיווק הקרקע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקרוב תתאפשר בנייה לגובה
צילום: מאיה קופרמן
מומלצים