שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

השבת של ליאור פרחי

הוא מתגעגע לבית הכנסת ולאווירת השבת של ילדותו - אך לא מצליח לחזור ולשמור שבת כהלכתה. ליאור פרחי מנסה לחזור למקורות, חולם לעשות שבת בצנעא - ובעיקר להנחיל לבנו את ערכי המסורת. וזה מתחיל במרק תימני

1. השבת הטיפוסית שלי

 

השבת שלי מוקדשת לאנשי השכונה ברעננה, ולמשפחה. בימי שישי בשעות הבוקר אני אוהב לבקר את האמהות של חבריי לשכונה שבה גדלתי. הן בעיניי הם כמו האמהות שלי. בשישי בערב יש את הקידוש והסעודה המפוארת, עם שלל הריחות והמרק התימני של אמא שלי. יש הנוטים לחשוב שמרק תימני זה בסך הכל מרק, אבל זאת סעודה שלמה שכוללת פיתות שאמא שלי אופה, חילבה ועלי ירק ייחודיים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 • צפו: יום עם הברסלבים ה"משוגעים"

   

  שולחן השבת שלנו מלא במשפחה, חברים ושכנים. אחרי הסעודה באים הפינוקים: פירות, פיצוחים בדיחות ואווירת צחוק. כשיש לי מצב רוח אני קורא את פרשת השבוע. השבת שלי מאוד מחוברת למסורת ולמקורות, אך לצערי אני לא שומר שבת. הלוואי ויבוא מישהו שיוכל להלביש עליי את שמירת השבת.

   

  2. והשבת האידיאלית?

   

  השבת האידיאלית בעיניי הייתה בילדותי, כששמרתי שבת: בית כנסת, התפילות, הסעודות המפנקות, מפגשי החברים,

  אווירת היחד ושמירת השבת מאהבה ובשמחה. הייתה לי אז הרגשה מיוחדת בכניסת השבת וביציאתה; תחושה עילאית. לצערי, התרגלתי לאורח החיים החילוני, וכדי לעבור חזרה לשמירת השבת, אני צריך שינוי תפיסתי שיבוא מאהבה, וזה תהליך. אני רוצה את זה, וכרגע אני בתהליך של חשיבה אחרת כדי להגיע לנקודה הזאת. כדאי לשמור שבת באהבה, ולא מתוך טרחה.

   

  3. מהי שבת בעינייך?

   

  רוגע, שלווה, סוג של שמחה פנימית שאי אפשר להסביר, זמן שעוצר מלכת, התבוננות פנימית והתקרבות למקורות.

   

  4. המאכל שלי לשבת

   

  מרק תימני. זה מרק שמורכב ממים, שורשי ירק, עוף ותבלינים. למרק תימני יש עוד שם, "מרק אלוהי", כי רק אלוהים יודע איך זה יוצא כל כך טעים.

   

  5. עשה ואל תעשה שלך בשבת

   

  עשה: להשתדל להתחבר למקורות - המשפחה והחברים. להשתדל לנקות את הראש ולהיות יותר בבית.

   

  אל תעשה: אל תעשה דברים שאתה רגיל בהם במשך השבוע - עבודה, לחץ, מחשבות על כסף ובכלל, מחשבות לא טובות.

   

  6. זיכרון ייחודי משבת

   

  בגיל 7 התחלתי לפצוח בשירה בימי שישי. אני הצעיר מבין שישה ילדים, וזוכר שכל אחיי היו מפרגנים לי, וזאת הייתה הרגשה מדהימה. אני זוכר את החום, האהבה והפידבקים החיוביים, בנוסח "זה הקטן יהיה זמר". הייתי מחכה לימי שישי כדי לשיר. ההווי, השמחה, התמיכה והפרגון המשפחתי עשו לי את השבת בילדותי.

   

  7. איך צריכה להיראות בעינייך השבת הציבורית?

   

  אני בעד חופש. הייתי רוצה לראות את עם ישראל עושה שבת יותר יהודית מזו שנהוגה כיום, אך אין לי עם בעיה עם בתי קפה וקולנוע פתוחים, שנחשבים לבילוי רגוע. לצערי ישנם גם מקומות בילוי פרועים, כמו המועדונים שלדעתי אפשר לסגור. מצד אחד, צריך להשאיר מקומות בילוי לציבור חילוני שמבקש לעצמו בילוי רגוע - ומצד שני, לא להפוך את זה ליום בילוי פרוע וחסר ייחוד. אם עם ישראל היה מרגיש את אחדות השבת וקדושתה, זה היה תורם לנו כעם, לחיבור, לחיזוק ולחוסן שלנו.

   

  8. את מי היית רוצה לארח בשולחן השבת?

   

  הייתי רוצה לארח את הרב אביני, רב שכונה ברעננה, שהוא צדיק ובעל חשיבה פתוחה. בכל פעם שהוא מדבר על שבת ויהדות, הוא מהפנט אותי. הוא איש שיחה מרתק. הייתי לומד ממנו המון סיפורים ומשלים על שבת.

   

  9. ואיפה היית רוצה להתארח בשבת?  

   

  גדלתי על סיפורים של הווי תימני, והייתי שמח להתארח בעיר צנעא שבתימן בתקופת ילדותם של אבותיי, כדי שאוכל לחוות את השבת מנקודת המבט שלהם. היה מעניין אותי לראות את התרבות השמחה ולטעום את טעמיהם של המאכלים האותנטיים.

   

  10. התפקיד שלי בשבת

   

  חוזר להיות ילד, אני מנסה לקרב את בני לכל מה שגדלתי עליו, מתלהב מהמאכלים ומהמסורת, ומנסה להחדיר זאת לבן שלי בהתלהבות. החזרה למקורות מחברת אותי למי שאני, למקום שבאתי ממנו, וחשוב לי להעביר זאת הלאה, כך שהבן שלי יגדל על אותם הערכים שמתחילים, כמובן, בשבת.

   

  11. רגע לפני כניסת השבת, רציתי לומר...  

   

  שתהיה שבת מבורכת, מלאת שמחה, עונג ואהבה. אל תשכחו שכולנו בנים של מלך.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כך היינו בשכונה
  צילום: סטודיו דן לב
  מומלצים