שתף קטע נבחר

תוכנית "נצח דוד" של צה"ל: בסיס טירונים לחרדים

בצבא נערכים לגיוס פוטנציאלי של כ-2,500 חרדים, בין היתר באמצעות הכשרת בסיס טירונים נפרד ופתיחת מסלול יוקרתי לחרדים במחלקת הסייבר החדשה. התוכנית טרם אושרה

דיוני ועדת פלסנר הסתיימו בפיצוץ פוליטי, תוקפו של חוק טל פג מזמן ואפילו הדיון הציבורי הער יחסית שכך, אך בצבא מתכוננים בכל זאת לגיוס חרדים מסיבי, בין היתר באמצעות תוכנית "נצח דוד", שכוללת הכשרת בסיס טירונים מיוחד ופתיחה של מחלקת סייבר חדשה.

 

 • בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

   

  הוועדה הצבאית בראשות ראש אגף כוח אדם, האלופה אורנה ברביבאי, בחנה בשבועות האחרונים, מאז פקע חוק טל, את צורכי צה"ל בנושא והעבירה עדכון ראשון לפעילותה. בין היתר, מתכנן פיקוד מרכז לקלוט גדוד חרדי נוסף מלבד גדוד החי"ר "נצח יהודה" - הגדוד הגדול ביותר צה"ל כיום, שמכיל מאות לוחמים.

   

  מחאה בעד גיוס חרדים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  מחאה בעד גיוס חרדים(צילום: גיל יוחנן)

   

  ההיערכות לגיוס פוטנציאלי של כ-2,500 חרדים הובילה גם לתכנון מתחם טירונים חדש בבסיס האימונים של חטיבת כפיר בבקעה, שיכלול תנאי כשרות מתאימים והפרדה מלאה בין חיילים לחיילות.

   

  בנוסף, תוקם "מגמת חרדים" ייעודית, בהובלת "פרויקטור" שיהיה אחראי על מסלול ההכשרה, הטירונות, האימון המתקדם והאימונים הגדודיים של הלוחמים החרדים. אפשרות נוספת שאותה בוחן צה"ל היא הקמה של בסיס אימונים חטיבתי חרדי נפרד, בתבץ, שיצריך השקעה רבה בשדרוג שטחי האימונים והכשרה של אנשי מטה רבים, שילוו את המתגייסים.

   

  במקביל, עתיד צה"ל לפתוח לראשונה מסלול יוקרתי לחרדים, במסגרת מחלקת הסייבר החדשה באגף התקשוב. אנשי המחלקה - מנטרים וחוקרי רשת בעלי סיווג ביטחוני גבוה - אמורים להגן על פעילות הצבא מתקיפות סייבר, ולרכוש בכפוף לכך הכשרה במקצועות מחשב.

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בהמשך להחלטת הדרג המדיני, קיימות בצה"ל מספר עבודות מטה הנוגעות לגיוס חרדים. לכשתסתיימנה, הן יוצגו לדרג המדיני".

   

  הקריטריונים שונו, תקצוב הישיבות נמשך

  בתוך כך מתברר כי בעקבות בעקבות ביטול חוק טל, שינה אתמול משרד החינוך את הקריטריונים למתן כספים לישיבות החרדיות, בכדי שניתן יהיה להמשיך ולתקצב אותן. על פי הקריטריונים הקודמים, ניתן היה להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי, אולם מרגע שהחוק בוטל, ואיתו גם הפטורים מהשירות הצבאי, נאלצה הממשלה לשנות גם את הקריטריונים לזכאות ולקבוע כי מי שקיבל דחיית שירות בעבר יהיה זכאי לקצבאות.

   

  בעמותת חדו"ש טוענים כי אישור הקריטריונים החדשים נעשה בתהליך מזורז ומנע מהציבור להביע התנגדות. מנכ"ל העמותה, עו"ד אורי רגב, האשים כי "הממשלה נותנת יד לתרגיל הזה. היא חותרת תחת החוק, תחת פסיקת בית המשפט העליון ותחת עיקרון השוויון, ויוצרת תקדים חמור של הפרת חוק המונית. ננקוט כל הליך משפטי אפשרי כדי לסכל את הכשרת שרץ ההקצבות למשתמטים".


 •  

  בהכנת הידיעה השתתף תומר ולמר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנת חרדים נגד גיוס
  צילום: קובי נחשוני
  צילום: מוטי קמחי
  שלטי מחאה ב"מאהל הפראיירים"
  צילום: מוטי קמחי
  האלופה ברביבאי
  באדיבות ערוץ הכנסת
  מומלצים