שתף קטע נבחר

הרבנות: לא להזמין מרשת עם סניף לא כשר

בעדכון כשרות שהוציאה הרבנות הראשית, מוזהר ציבור שומרי הכשרות שלא להזמין מזון ממוקד הזמנות ארצי של רשתות שיש להן סניפים כשרים ושאינם כשרים. הזמנת מזון באמצעות שליח "כרוכה באי ודאות לגבי מקור כשרות המשלוח", נכתב

הרבנות הראשית לישראל מזהירה את שומרי הכשרות מפני הזמנת משלוחים מרשתות המזון הארציות, זאת מחשש כי האוכל שיוגש להם, יגיע מסניף שאיננו כשר. בהודעה שפרסם אגף הכשרות ברבנות, הומלץ לציבור לבצע רכישה רק בסניף עצמו, ובכך "להימנע ממכשול".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"עדכון הכשרות" נשלח על ידי היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור ההונאה בכשרות, בעקבות תלונות שהתקבלו נגד רשת בורגראנץ', ובהן נטען כי בכמה מקרים שלחה הרשת הוותיקה מזון ללקוחות שומרי כשרות, שהזמינו במוקד הארצי, מסניפיה שאינם תחת השגחת הרבנות - לעיתים אף שהדגישו בעת ההזמנה כי הם מקפידים על כך, דבר שגרם להם "עוגמת נפש רבה", כלשון ההודעה.

 

ראש יחידת האכיפה ברבנות, הרב רפי יוחאי, הדגיש בשיחה עם ynet כי האזהרה איננה רק ביחס לבורגראנץ' - אלא גם לגבי רשתות מזון מהיר אחרות שלא כל סניפיהן כשרים, כפיצריות וכדומה. כן הבהיר כי אין הוא מאשים אותן בהכשלת הלקוחות במזיד, אך מכיוון שהוכח כי ייתכנו תקלות – חובתו להזהיר את הציבור מפניהן.

 

"הננו לחזור ולהתריע על כך שהזמנת מזון באמצעות שליחויות מרשת מסעדות ארצית, אשר בבעלותה סניפים כשרים ולא כשרים, כרוכה באי ודאות לגבי מקור כשרות המשלוח", נכתב בהודעה שהוציאה הרבנות. "יידע הציבור וייזהר!" למקרה שהלקוח שומר הכשרות בוחר בכל זאת בהזמנה טלפונית, הומלץ: "יש לברר מראש באיזה סניף מדובר, וניתן לרוב לבדוק זאת באמצעות עיון בחשבונית הרכישה או תעודת המשלוח".

 

פועלים למניעת הישנות התופעה

הרב יוחאי חושש עוד, ששומרי כשרות אשר אינם מודעים לבעיה, יזמינו שליחות מבלי לבקש שהאוכל יהיה כשר - וייכשלו. טעויות מעין

אלו, אמר, היו מהסיבות להתלבטות הרבנות בשנים שעברו, האם להעניק תעודות כשרות לסניפים ברשתות מזון שאינן בהכרח כשרות. לדבריו, נציגי הרבנות דנים ביממה האחרונה ביצירת מנגנונים שימנעו זאת.

 

בעקבות הודעת אגף הכשרות, פנה רב היישוב עומר, יוסף גינזבורג, לרבנות הראשית בבקשה כי תפעל לתיקון חוק איסור ההונאה בכשרות, באופן שימנע מקרים כאלה בעתיד. "פשוט בושה וחרפה!" כתב הרב גינזבורג לרב יוחאי, והתריע מפני גופים המחזיקים במסעדות שחלקן כשרות וחלקן לא. "הוכח בעליל שהטריפה חולשת על הכשר", טען, "גם אם הרבנות החליטה בשעתו לתת הכשר לחלקו הכשר (כדי להציל מה שאפשר להציל) - ייתכן שצריך לחשוב על כל העניין שוב ושוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן אילת
מאיפה מגיע המשלוח שלכם?
צילום: ראובן אילת
מומלצים