שתף קטע נבחר

ספר תורה לרפורמים במלון? הכשרות בסכנה

נציגי הזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים נגד בתי המלון בישראל: מסרבים לאפשר לנו לקיים מניינים בבתי המלון. "ברצותו ייטול המשגיח את תעודת הכשרות. זוהי סחיטה, אולי אפילו סחיטה באיומים". הרבנות: אין הנחיה גורפת כזאת

הדרת רפורמים וקונסרבטיבים? נציגי הזרמים היהודים הלא-אורתודוכסים בישראל, התלוננו בפני שר התיירות ושר ההסברה והתפוצות נגד בתי המלון בארץ, שלטענתם מפלים לרעה ובאופן שיטתי קבוצות תיירים מחו"ל, בכך שאינם מאפשרים להם לקיים מנייני תפילה שוויוניים, על פי מנהגם.

 

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

במכתב ששלחו מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת, גלעד קריב, ומנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, לשרים סטס מיסז'ניקוב ויולי אדלשטיין, נטען כי במלונות רבים מסרבים להקצות אולם תפילה או ספר תורה עבור אורחים רפורמים וקונסרבטיביים, זאת בניגוד לשירות הניתן באופן טריוויאלי לאורתודוכסים.

 

"יחס זה מעליב ומשפיל", קובעים הס וקריב במכתבם. "רובו ומניינו של העם היהודי איננו אורתודוכסי, כי אם רפורמי וקונסרבטיבי... והנה הם מגיעים למלון בישראל כדי ללמוד שיהדותם – זו שהביאה אותם לבקר בארץ, לאהוב אותה – זוכה לביזוי, ראויה להסתרה".

 

"המונופול בכשרות מעניק כוח אדיר"

השניים מציינים כי בחלק מבתי המלון מנמקים את האפליה בחשש כי תישלל מהם תעודת הכשרות, ומעירים: "אם אמנם כך דורשים משגיחי הכשרות במלונות או הרבנות המקומית מטעמה הם פועלים, הרי שמדובר בחריגה בוטה מסמכות שאין לה כל בסיס חוקי".

 

שתי התנועות סיכמו את פנייתן לשרים: "אנו מבקשים שתמצאו את הדרך הציבורית הנאותה על מנת להבהיר שמדובר במדיניות פסולה שלא עולה בקנה אחד עם החוק, מדיניות שפוגעת ביחסים עם יהודי התפוצות ובתדמיתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". העתק המכתב נשלח למנכ"ל התאחדות המלונות.

 

מנכ״ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, מסר בעקבות הפניה: "דבר אין בין דיני הכשרות ואכיפתם במטבח לנעשה באגפי המלון האחרים. עוד רגע יבקש המשגיח לבדוק שאיש מהאורחים לא צופה בטלוויזיה בשבת או שבחדרי האורחים נשמרות בהקפדה גם הלכות הנידה. אם זה לא היה עצוב, זה היה מצחיק.

 

"המונופול בכשרות מעניק למשגיחים כוח אדיר. ברצותו ייטול המשגיח את תעודת הכשרות ויותיר את בעלי המלון

אובדי עצות. זוהי סחיטה, אולי אפילו סחיטה באיומים. מסתבר שמשגיחי הכשרות הם המנהלים האמיתיים של המלונות בישראל".

 

הס מחה נגד מה שכינה היחס המזלזל, היהיר והמתנשא כלפי קבוצות תיירים לא-אורתודוכסים, וטען כי זהו אבסורד שמדינת היהודים היא המקום היחידי בעולם המערבי שבו אין חופש דת ליהודים.

 

מאגף הכשרות ברבנות הראשית מוסרים בתגובה כי אין הנחיה המתנה את תעודת הכשרות בהדרת רפורמים וקונסרבטיבים. הם מוסיפים כי ייתכן ומדובר במקרים נקודתיים של רבנויות מקומיות הנוהגות כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא בבית מלוננו?
צילום: שאול גולן
מומלצים