שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עתירה לבג"צ: רוצים לנהל בעצמנו את קופת הגמל

  העותרים נגד שר האוצר והממונה על שוק ההון, דורשים לאפשר גם לציבור השכירים להצטרף למסלול ניהול אישי של קופת הגמל, האפשרי כיום רק בקופות גמל במעמד עצמאי

  גם השכירים רוצים קופת גמל בניהול אישי. עתירה כנגד שר האוצר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר והיועץ המשפטי לממשלה, הוגשה אתמול (ב') לבג"צ, בדרישה לתקן את "העוול החמור", כפי שמגדירים זאת העותרים, שנעשה לציבור השכירים בישראל.

   

   

  העותרים, ד"ר הראל פרימק ועמותת "הקואליציה האזרחית", דורשים לתקן את האפליה הקיימת בין העצמאים והשכירים הבאה לידי ביטוי באי-מתן האפשרות לשכירים לנהל את קופות הגמל שלהם בניהול אישי. לדברי העותרים, האפשרות לניהול עצמי של קופת הגמל עשויה לחסוך לעמית מחצית מדמי הניהול.

   

  קופת גמל בניהול אישי המוכרת בחו"ל בשם IRA, היא קופת חיסכון בה החוסך הוא זה שקובע היכן וכיצד להשקיע את הכסף וקביעת תמהיל ההשקעות נעשית על פי שקול דעתו הבלעדי של החוסך. במהלך שנת 2009 אישר משרד האוצר תקנות חלקיות המאפשרות ניהול אישי לקופות גמל במעמד עצמאי (שאין בהן הפקדות מעביד) וכן לכספי קרנות ההשתלמות. סך היקף כספי הגמל וההשתלמות מוערך בכ-200 מיליארד שקל.

   

  באוצר הדגישו כי הגבלה על סוגי הכספים תיצור את האיזון המתאים בין הרצון לאפשר ניהול כספים באופן עצמאי לחלוטין ומנגד תמנע ניהול של כספים שעונים לרוב על הגדרת ה"רובד הראשוני" של כספי החיסכון פנסיוני. באוצר ציינו אז כי "במהלך השנים תבחן מחדש האפשרות להרחיב את אפשרויות ניהול הכספים בקופת גמל אישית גם עבור סוגים אחרים של כספים".

   

  דמי הניהול בקופות הגמל המאפשרות ניהול עצמי, נעים סביב 0.7% בעוד דמי הניהול בקופות הרגילות מגיעים עד 2%. יש לציין כי בהתאם לרפורמה בדמי הניהול, בתחילת 2013 ירדו דמי הניהול המקסימאליים בקופות הגמל ל- 1.1%.

   

  לדברי העותרים, "עמלות הניהול הבלתי-סבירות בקופות הגמל, שרק עולות עם הזמן, נוגסות עשרות אחוזים מהחיסכון הפנסיוני של השכירים בארץ, וכל הורדה שלהן משאירה עשרות עד מאות אלפי שקלים יותר בידי החוסכים בזמן פרישתם", כותבים העותרים. "בנוסף, היא מאפשרת הגברת השליטה של העמיתים באפיקי השקעת הכספים שלהם על ידי אפשרות להשקעה לפי שיקול דעתו של העמית – זאת על מנת להימנע, בין השאר, מהשקעות פיננסיות / ספקטלטיביות ומניגודי אינטרסים כפי שקורה היום כאשר הקופות מנוהלות על ידי בתי ההשקעות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיסכון בניהול עצמי
  צילום: shutterstock
  מומלצים