שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רגיל זה עניין של השקפה: תערוכת "Ordinary"

  התערוכה שבוחנת מזוויות שונות את המושג "רגיל", מזגזגת בין פורמטים בצורה מוצלחת, ומוכיחה את חוסר התכלית שבניסיון לתת מענה חזותי - למונח כל כך ערפילי ואישי. ביקורת

  לפני כשבוע, נפתחה תערוכה ששמה"Ordinary" ובה 39 אמנים ויוצרים שונים נותנים את דעתם, על מה זה רגיל ואיך בכלל ניתן להתייחס למונח הזה. התוצאה היא מגוונת, מרתקת ובלתי רגילה. בתערוכה, אותה אוצר המאייר והקומיקסאי דן אלון, ובשיתוף פעולה עם המחלקה לתקשורת חזותית של מכללת שנקר, אמנים מתחומים הנעים בין האיור הקלסי דרך קומיקס ואנימציה ועד למחוזות האמנות הפלסטית - מתייחסים למושג אותו קבע אלון כמושג מנחה לתערוכה: "רגיל".

   

  בתערוכה מציגים יחד שמות מוכרים בשדה האמנות המקומי כמו איציק רנרט וירמי פניקוס, לצד סטודנטים שעבודותיהם נבחרו בקפידה, וכן בשיתוף עם יוצרים מוערכים מחו"ל כמו אנקה פוייכטברגר, אמה אוונס ואגטה דודה. מכאן שכל יוצר מתייחס בצורה מאוד אישית למונח המנחה, כאשר אין שתי עבודת בתערוכה הדומות אחת לשנייה - לא בביצוע ולא ברעיון העומד מאחוריהן.

   

  עבודה של איציק רנט מתוך התערוכה "Ordinary" (איור: איציק רנט) (איור: איציק רנט)
  עבודה של איציק רנט מתוך התערוכה "Ordinary"

   

  בבריף שניתן ליוצרים טרם החלו לעבוד, נכתב על ידי אלון כי "הדחף האנושי להיות רגילים - לחזור על עצמנו, להתרועע עם המוכרים לנו - עומד לעתים בסתירה להצהרותינו הפומביות. גם השאיפה המוצהרת 'להיות מיוחד', להסתפר 'אחרת', לעשות קעקוע 'מיוחד', היא רגילה בפני עצמה". בתערוכה אלון מעלה את השאלה איך בכלל מגדירים דבר רגיל, והאם זה אפשרי?

   

  עבודה של גיא חרל"פ. עירוב בין מדיומים (איור: גיא חרלפ) (איור: גיא חרלפ)
  עבודה של גיא חרל"פ. עירוב בין מדיומים

   

  היוצרים משתמשים במילת המפתח "רגיל" כמקפצה המאפשרת להם להגיע למחוזות של ניכור, בדידות, שגרה, הומופוביה, צביעות, הומור, אירוניה ועוד. משתתפי התערוכה מודעים לבעייתיות ולקושי של מושג "הרגילות" ומתקשרים איתו.

   

  להוציא ל"רגיל" את המיץ

  חלקם נותנים תשומת לב לאבסורדיות של ה"רגיל" כמו שעשו גיא חרל"פ וטדי גולדנברג בעבודות שמקפיאות רגעים חיים, יום-יומיים - וחושפים את הגיחוך שבהם. יוצרים אחרים שוברים את ה"רגיל" ומנסים להגדירו בעזרת התייחסות למשהו שמנוגד להם, ויוצרים דימויים "לא רגילים" כמו הפסל של קוסטה מאגארקיס או האיור של רועי מרגלית.

   

  שמרית אלקנתי. רגע שגרתי שהופך לבלתי-שגרתי (איור: שמרית אלקנתי) (איור: שמרית אלקנתי)
  שמרית אלקנתי. רגע שגרתי שהופך לבלתי-שגרתי

   

  התערוכה מזגזגת בין מדיות ופורמטים בצורה מוצלחת, ומוכיחה את חוסר התכלית שבניסיון לתת מענה חזותי למונח כל כך ערפילי ואישי. הרגיל של האחד לעולם לא יהיה הרגיל של האחר, כפי שמוכיחים היוצרים.

   

  המחשה מוצלחת לרעיון זה מבטאת המאיירת עינת פלד, שאיירה את התוצאות הראשונות שנמצאו בגוגל למילות החיפוש "רגיל" ו"לא רגיל". התוצאה היא שתי קבוצות של דימויים מקריים ללא מכנה משותף הנראה לעין.

   

  אלה כהן. בדרך לבית הבובות (איור: אלה כהן) (איור: אלה כהן)
  אלה כהן. בדרך לבית הבובות

   

  כוחה של התערוכה "Ordinary" היא ביכולתה לתפקד כיחידה אחת,

  בה השלם גדול מסך כל חלקיו, וכל חלק חזק בפני עצמו. רק בהסתכלות רחבה על מכלול היצירות הממלאות את החלל, ובבחינת שלל נקודות המבט השונות, ניתן באמת להתחיל לדבר על מונח ה"רגילות" ותפקידו בעולם של היום - בו לכל אינדיודואל ניתן חופש כמעט מוחלט להיות "ExtraOrdinary".  

   

  בתערוכה משתתפים: אסף בן ארוש, שמרית אלקנתי, גיא בן ארי, אלון ברייאר, טדי גולדנברג, דניאל גולדשטיין, איב ג'נקינס, קרן אלה גפן, איתמר דאובה, אליהו דינר, אילנה זפרן, גיא חרל"פ, אורי טור, אלה כהן, צח כהן, דביר כהן קידר, רקפת כנען, קרן כץ, קוסטה מאגארקיס, רועי מרגלית, איה עמיקם, עופרה עמית, אמיר פולק, ירמי פינקוס, עינת פלד, צחי פרבר, בתיה קולטון, הדר ראובן, איציק רנרט, מירב שאול, דן אלון, דפנה שרתיאל, אגטה דודה, אמה אוונס, קאטל רונקה, אנקה פויכטנברגר, מעיין זילבר, נועה שחורי ועדי כפיר.

   

  התערוכה תהיה פתוחה לקהל עד יום ד' 31 באוקטובר 2012, בגלריה לורבר בבניין שנקר. רחוב ידע העם 8, רמת גן. שעות פתיחה א'-ה': 10:00-20:00, יום ו' 10:00-13:00.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איור: אלון ברייאר
  עבודה של אלון ברייאר. כדאי לבקר בקריות
  איור: אלון ברייאר
  איור: אסף בן הרוש
  אסף בן הרוש. חלק מתערוכת "Ordinary"
  איור: אסף בן הרוש
  לאתר ההטבות
  מומלצים