שתף קטע נבחר

חשש לחיידק בסלמון מעושן קפוא "סטרלינג"

בהוראת משרד הבריאות, חברת נטו אוספת מהמדפים סלמון מעושן קפוא בגלל חשש לליסטריה. משרד הבריאות הורה לחטא את המפעל ומסר: "החיידק מסוכן רק לבעלי מערכת חיסונית חלשה ועלול לגרום להפלה אצל נשים בהריון"

חברת נטו הודיעה היום (ג') שהיא אוספת מהמדפים סלמון מעושן בשל חשש להימצאות חיידק מסוג ליסטריה במוצר. לפי החברה, משרד הבריאות הורה לאסוף מייד את המוצר, סלמון מעושן קפוא 200 גרם מתוצרת STERLING מתאריך הייצור 30 ביולי 2012 ותאריך תפוגה 28 בפברואר 2013. ברקוד המוצר: 7290003821761.

 

  • זיהום בבקבוקי עין גדי: האם החיידק מסוכן?

  • תנובה: חומר ניקוי בקרטוני חלב המשווקים במרכז

 

מנטו נמסר כי החברה "החליטה לנקוט במשנה זהירות ולכן מורידה מהמדפים גם אריזות של 100 גרם, למען הסר ספק".

המוצר: סלמון מעושן קפוא 200 גרם מתוצרת STERLING  (צילום: מירב קריסטל) (צילום: מירב קריסטל)
המוצר: סלמון מעושן קפוא 200 גרם מתוצרת STERLING (צילום: מירב קריסטל)

  

עוד נמסר מהחברה, כי צרכנים שרכשו את המוצר יקבלו את כספם בחזרה, בתיאום עם שירות הלקוחות של החברה - 1-800-50-40-50. לא ברור אם יקבלו פיצוי על עוגמת הנפש.

 

במשרד הבריאות אמרו ל-ynet כי בסוף אוגוסט, נערכה בדיקה שגרתית במסגרתה נתגלה הזיהום. במסגרת הבדיקה, נלקחו דגימות של המוצר למעבדת משרד הבריאות. כעבור 10 ימים נמצאה ליסטריה באותו המוצר. במשרד הורו למפעל לערוך ניקוי וחיטוי של קו הייצור, לעצור את השיווק ולהסיר את המוצר באופן יזום מהמדפים.

 

מסוכן לנשים בהריון ולבעלי מערכת חיסונית חלשה

ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' איתמר גרוטו אמר ל-ynet: "חיידק הליסטריה מסוכן רק לנשים בהריון ואנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה. לצרכנים רגילים ובריאים אין סכנה הנשקפת מהחיידק הזה. הוא נפוץ מאוד במזונות מקוררים וקפואים כי זה חיידק עמיד בתנאי קור. בין היתר, ניתן למצוא אותו בסלטי חומוס ובנקניקים מעושנים.

 

"לנשים בהריון, ההמלצה של משרד הבריאות היא תמיד לא לצרוך דגים נאים, בין היתר דגים מעושנים, שכן הם אינם מבושלים". 

 

מה קורה אם אישה בהריון או אדם מבוגר צורכים מוצר שנגוע בליסטריה?

 

"זה עלול לגרום למחלת חום ואחרי זה להתפתח ולגרום להפלות אצל נשים בהריון ולזיהום כללי ולדלקת עבור אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה".

 

לאחרונה אירעו שני מקרים של איסוף מוצרים. ב-7 אוגוסט, נתגלה חיידק מסוג פסאודומונס אאוריגנוזה בבקבוקי 2 ליטר של המים המינרליים עין גדי ויפאורה אספה את הבקבוקים מהחנויות. יממה אחרי כן, תנובה הודיעה כי חדר חומר ניקוי למספר מוגבל של קרטוני 1 ליטר חלב הומוגני 3% בכשרות הרב וייטמן, שתאריך התפוגה שלהם 22 באוגוסט 2012 ומסומנת לצידו האות ב'. 

 

עד מהרה, הוגשו בקשות תביעות ייצוגיות נגד החברות: בקשה לתביעה ייצוגית על סך 70.5 מיליון שקל הוגשה נגד תנובה לבית-המשפט המחוזי בת"א ונגד עין גדי, הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית בבית-המשפט המחוזי בחיפה, לפיה על חברת יפאורה לפצות כל צרכן שקנה מים מינרליים שנמצא בהם סיכון לחיידק ב-18 אלף שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: מירב קריסטל
המוצר: סלמון מעושן
צילום: מירב קריסטל
מומלצים