שתף קטע נבחר

הסרט נגד האיסלאם: שגריר ארה"ב בלוב נרצח

הסרט הפרובוקטיבי הלועג לנביא מוחמד הוביל למהומות דמים בלוב, ובצהריים התברר המחיר הכבד: שגריר ארה"ב ו-3 מעובדי הקונסוליה בבנגזי נהרגו במתקפת רקטות. בלוב מאשימים: נאמני קדאפי ניצלו המצב. יוצר הסרט: "אני ישראלי". אובמה: מתנגד לפגיעה ברגשות דתיים, אך דוחה את המתקפה הנפשעת

שגריר ארצות הברית בלוב, כריסטופר סטיבנס, ושלושה מאנשי הקונסוליה האמריקנית נרצחו אמש בעיר בנגזי. כך אישרו בצהריים (יום ד') מקורות לוביים רשמיים. הארבעה נהרגו במתקפת רקטות שביצעו אמש חמושים איסלאמיסטים באזור הקונסוליה בעיר. המתקפה באה בעקבות הסרט האנטי-איסלאמי שיצר הבמאי סאם באסילה, הטוען כי הוא ישראלי ויהודי. סרטו גרם אתמול למהומות גם במצרים. ההפגנות מחוץ לשגרירות האמריקנית בקהיר ממשיכות גם היום, אך נראה כי לפי שעה הן שקטות. ynet העביר שידור חי מקהיר.

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, גינה את המתקפה בלוב, וכינה אותה "מעוררת זעם". הוא הדגיש כי הוא מתנגד לפגיעה באמונות דתיות, אולם דוחה "אלימות חסרת היגיון" כמו זו שאירעה בלוב. הנשיא האמריקני הודיע גם כי הורה להגבירה את אמצעי הביטחון בשגרירויות ארה"ב ברחבי העולם.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

קטע מהסרט מעורר המחלוקת, כפי שהועלה ליוטיוב:

 

מכוניתו השרופה של שגריר ארה"ב בלוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מכוניתו השרופה של שגריר ארה"ב בלוב(צילום: רויטרס)

 

גורם לובי רשמי בבנגזי סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "השגריר האמריקני ושלושה מאנשי הסגל של השגרירות נהרגו כשחמושים ירו עליהם רקטות". הוא אמר כי השגריר האמריקני היה בדרכו למקום בטוח יותר, אחרי שמפגינים תקפו את הקונסוליה בבנגזי ופתחו באש שממנה נהרג עובד השגרירות, במחאה על הסרט האנטי-איסלאמי. השגריר ואנשי הצוות היו במכונית כשרקטות נורו, והוא עצמו נחנק משאיפת עשן. לדברי המקור הלובי, שגרירות ארה"ב שלחה מטוס צבאי לבנגזי כדי להעביר את הגופות לבירה טריפולי ומשם לארה"ב.

 

סגן ראש ממשלת לוב, מוסטפה אבו שגור, גינה את רצח הדיפלומטים ואמר כי מדובר בפעולה פחדנית. תת-שר הפנים, ווניס אל-שריף, האשים את נאמניו של הרודן הלובי שהודח ונרצח, מועמר קדאפי, בהרג הדיפלומטים האמריקנים. הוא אמר כי ייתכן שהם ניצלו את המהומה באזור, וכי ייתכן שהם פעלו כנקמה על הסגרתו למאוריטניה מוקדם יותר החודש של ראש המודיעין בימי קדאפי, עבדאללה סנוסי. 

 

בסרט מעורר המחלוקת מוצג בין השאר נביא האיסלאם  מוחמד כרודף שמלות התומך בניצול מיני של ילדים. לפי דיווחים

בעולם, בסרט מוצג מוחמד כמושחת, "נראה" מקיים יחסי מין וקורא לביצוע מעשי טבח. מאמיניו של מוחמד מוצגים בו כחבורה של טיפשים. הבוקר דווח כי הכותב והבמאי של הסרט, סאם באסילה, ירד למחתרת על רקע זעם המוסלמים, שוחח עם כלי תקשורת ממקום שאינו ידוע, והתעקש כי הוא דבק בעמדתו: "האיסלאם הוא סרטן, נקודה".

 

באסילה אמר כי באמצעות הסרט ברצונו להעביר מסר פוליטי. היוצר בן ה-56 הזדהה כיהודי ישראלי, ואמר כי הוא מאמין שהסרט שלו יסייע לישראל לחשוף את פגמי האיסלאם לעולם. לפי דיווחים בעולם, מדובר ביזם נדל"ן ישראלי-אמריקני. מובאות מהסרט, שדובבו לערבית, פורסמו ביוטיוב. הבוקר, כשהיה ידוע על הרוג אחד בלבד בקונסוליה בבנגזי וזהותו לא נמסרה, אמר באסילה אמר כי צר לו על האדם שנהרג, אך האשים בכך את האבטחה הרפה במקום.

 

האש בוערת באזור הקונסוליה האמריקנית בבנגזי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האש בוערת באזור הקונסוליה האמריקנית בבנגזי(צילום: רויטרס)

 

סצינה מהסרט שמעורר את זעם המוסלמים ()
סצינה מהסרט שמעורר את זעם המוסלמים

 

בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" דווח כי באסילה סיפר שלצורך הפקת הסרט גייס חמישה מיליון דולר מכ-100 תורמים יהודים, שאת זהותם סירב לחשוף. עוד סיפר כי בסרט השתתפו כ-60 שחקנים וכ-45 אנשי צוות. אורכו כשעתיים, והפקתו בקליפורניה בשנה שעברה נמשכה כשלושה חודשים. הסרט מקודם על ידי הכומר טרי ג'ונס מפלורידה, שבעבר עורר מהומות בעולם על רקע איומו לשרוף ספרי קוראן. ביוטיוב ניתן למצוא קטע בן 13 דקות שלו, בעוד הסרט המלא הוקרן רק פעם אחת, בפני צופים מעטים באולם בהוליווד.

 

השגריר הראשון שנרצח זה 33 שנה

המהומות סביב הסרט החלו אתמול בערב, כשמפגינים זועמים טיפסו על קירות השגרירות האמריקנית בקהיר, וחלקם הצליחו להסיר ממנה את דגל ארה"ב ולקרוע אותו. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי מאות מפגינים צעדו לעבר השגרירות, וסוכנות הידיעות רויטרס העריכה כי מספרם עמד על 2,000. בתמונות שפורסמו באתר "אל-יום א-סאבע" נראו מפגינים, גברים ונשים, אוחזים בספרי קוראן ונושאים שלטים. על שלט באנגלית נכתב: "לבורים ולבעלי לב שחור: האיסלאם מכבד את ישו ואת מרי".

 

פינוי השגריר ההרוג בלוב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינוי השגריר ההרוג בלוב(צילום: AFP)

 

עדי ראייה דיווחו כי הבניין נשרף לגמרי. בנגזי, אמש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עדי ראייה דיווחו כי הבניין נשרף לגמרי. בנגזי, אמש(צילום: רויטרס)

 

כמה שעות עברו, ובלוב השכנה פרצו אנשי מיליציה חמושה למתחם הקונסוליה האמריקנית בבנגזי, וירו שם רקטות ואש מנשק קל. בחלוף כמה שעות אישרה מחלקת המדינה כי אחד מעובדי הנציגות נהרג. עדי ראייה סיפרו כי רוב הבניין עלה באש, וכי כוחות הביטחון הלוביים נסוגו בעקבות אש כבדה שנפתחה לעברם מצד אנשי המיליציה. ככל הידוע, החמושים

בזזו מהבניין שולחנות, כיסאות ומכונות כביסה. למרות הקשר שעל פניו נראה ברור בין האירועים בלוב ובמצרים, גורם אמריקני טען בלילה כי לפי שעה "אין לקשור ביניהם".

 

הזעם בעולם המוסלמי והערבי, והמהומות האלימות הנלוות לו, מזכירים במידה רבה את המהומות שהתחשו בשנת 2005, אז פרסם עיתון בדנמרק 12 קריקטורות שלעגו לנביא האיסלאם מוחמד. פרסומן של הקריקטורות עורר בשעתו גל של מהומות בארצות מוסלמיות וקיצונים איסלאמים קראו לתומכיהם לנקום על הפרסום.

 

השגריר האמריקני בלוב כריסטופר סטיבנס, בן 52, היה דיפלומט שדיבר ערבית וצרפתית, ונסע כבר לשתי שליחויות בלוב, כולל אחת שבה ניהל את המשרד בבנגזי במהלך המהפכה נגד השליט מועמר קדאפי. הוא מונה לשגריר ארה"ב בלוב מוקדם יותר השנה. עד לרציחתו אמש, ידעה ארה"ב חמש רציחות של שגרירים שלה בעת כהונתם. האחרון שבהם היה אדולף דאבס, שנרצח באפגניסטן ב-1979.

 

שגרירות ארה"ב באלג'יריה הורתה בצהריים לאמריקנים במדינה להימנע מנסיעות לא חיוניות, על רקע ההיערכות של כמה ארגונים לקיים הפגנות מול השגרירות באלג'יר "כדי למחות על מגוון רחב של נושאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר שנרצח, כריסטופר סטיבנס
אש בבנגזי, אמש
צילום: רויטרס
השחקן המגלם את הנביא מוחמד בסרט של באסילה
מפגינים בשגרירות מצרים בקהיר אתמול
מומלצים