שתף קטע נבחר

החורף הגיע: האם המכונית שלכם מוכנה לקראתו?

חורף אמיתי זה לא בדיוק, אבל הגשם הגיע, הרחובות מוצפים, הכבישים רטובים והראות לא משכנעת. סיבה מצוינת לבדוק את כשירות מערכות הרכב השונות, ואם יש צורך - לתקן. קבלו מדריך בסיסי וחשוב

הגשם הגיע, ואיתו גם מדריך הכן רכבך (ועצמך) לנהיגת חורף. בימים הקרובים צפוי הגשם להשאר איתנו, ואף להתחזק. וזה בדיוק הזמן להציף ברשימת הבדיקות-הכנות של הרכב הפרטי לקראת עונת החורף הרטובה והקרה. בעיקר כדי שתשמרו על הבטיחות, ועל ההנאה בנהיגה, אבל גם כדי שלא תמצאו עצמכם מול גל הוצאות מפתיע ו-או עמידה מביכה ומאד מתסכלת בצד הדרך, עם מכונית סרבנית.

 

עוד בנושא בערוץ הרכב של ynet:

 

לזה קשה להתכונן... (צילום: אבי גביש) (צילום: אבי גביש)
לזה קשה להתכונן...(צילום: אבי גביש)

 

חשוב לשים לב

כמו הגוף האנושי ובדומה לכל מכונה הבנויה מחלקים - גם המכונית שלכם צריכה לעבור תחזוקה שוטפת. אפילו אם נדמה ש"הכל בסדר", המנוע מניע והגלגלים זזים. תשומת לב לבלאי ותקלות אפשריות, יכול לחסוך לכם כסף ולשפר את הבטיחות שלכם בזמן הנהיגה. אז אל תתייחסו למכונית כמובן מאליו, ותטפלו בה מבעוד מועד. ולא, לא פעם בשנה לקראת הטסט. זה ממש לא מספיק.

 

למה חשוב לבדוק את המכונית לקראת החורף? זו העונה בה היא (וכמובן אנחנו) תתמודד עם תנאי כביש בעייתיים, כולל אספלט רטוב שמציע פחות אחיזה לצמיגים. וזה לא משפיע רק על הנהגים ה"ממהרים". גם אתה, שרק נאלץ לבלום לפני הרמזור, עשוי להיתקל במצב בו המכונית מחליקה בגלל האחיזה הנמוכה. אם לא תבדוק אותה קודם לכן, כמובן.  

 

וזה לא נגמר בכך. הראות שלכם פחות טובה בחורף - בגלל הגשם והעננים, שעות שמש קצרות יותר, הבדלי טמפרטורה שיוצרים אדים על השמשה וגם רסיסי מים ובוץ שמרים הרכב מלפנים. וביגוד החורף המחמם, וגם עבה וכבד, עשוי להוביל לתגובות איטיות יותר - יחד עם חימום תא הנוסעים שיוצר עייפות אצל הנהג.

 

צמיג הוא הקשר לכביש - אז למה רבים מזלזלים בו? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
צמיג הוא הקשר לכביש - אז למה רבים מזלזלים בו?(צילום: shutterstock)

 

תקפצו למוסך

אנחנו יודעים. אין דבר שאתם שונאים יותר בחווית הבעלות על רכב, מאשר ביקור במוסך. אבל אין ברירה. פנו לעצמכם שעתיים, ובקרו במוסך המטפל ברכב באופן שוטף. עדיף לתאם את ההגעה מראש כדי לחסוך זמן. במוסך יערכו בדיקה מקצועית, במקרים רבים ללא תשלום. אלא אם כמובן יימצאו ליקויים. ולא, זה לא משנה אם עשיתם טיפול "רק לפני 1,000 ק"מ". בדיקת חורף מומלצת, מאד.   

 

ערכת חירום - חובה

לא משנה אם אתם נוהגים רק בתוך העיר או מאות קילומטרים ביום, חשוב מאוד שתחזיקו ערכת חירום זמינה. מה היא כוללת? ערכת עזרה ראשונה (לחבישה, חיטוי וקיבוע), כלי פירוק בסיסיים - מברג למשל - ונורה או שתיים למקרה שאחד הפנסים "נשרף". בכלי רכב ישנים מומלץ להוסיף גם כבלי התנעה, שכן תנאי החורף מקשים על הנעת הרכב. גם חומר שדוחה לחות, למניעת הצטברות אדים על השמשה, מומלץ בחום.  

 

צמיגים - חשיבות עליונה 

אנחנו מנדנדים לכם עליהם חדשות לבקרים, והנה שוב: לא מספיק מכם בודק באופן סדיר את מצב הצמיגים, שכל תקלה בהם פוגמת באופן מיידי וחמור ביכולת שלכם לשלוט בכיוון הנסיעה. עד כדי כך. בעונת החורף, זה מקבל תוקף אפילו יותר: לחץ לא נכון בצמיגים בתנאי אחיזה נמוכים, יוביל לאיבוד שליטה בבלימה. צמיגים יבשים או שחוקים, יציעו כושר אחיזה, בלימה ויציבות נחותים. וכן, זה בדיוק ההבדל בין החלקה למעקה הבטיחות או דריסת הולך רגל שקפץ לכביש בהפתעה. 

 

אל תחכו לגשם כדי לוודא שהמגבים תקינים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אל תחכו לגשם כדי לוודא שהמגבים תקינים(צילום: shutterstock)

 

היגוי ומתלים 

נכון, אלו מערכות חשובות תמיד. ונכון, בחורף זה נכון שבעתיים. אז כדאי לבדוק, לאזן ולכוון במידת הצורך את מערכת המתלים וההיגוי. כאן נדרשת עזרתו של עסק המתמחה בתחום - בעלות שעשויה להיות לא מבטולת. אבל התועלת ברורה וחשובה. לא רק מכיוון שמכונית לא מאוזנת גורמת לשחיקה לא אחידה של הצמיגים, מה שיעלה לכם מאות שקלים בצמיג חדש. 

 

מגבים

צריך להסביר? לא חשבנו. ובכל זאת, נדגיש שמגבים שמורחים את המים במקום להסיט אותם הצידה, יוצרים סכנה ברורה. אז תבדקו אותם בעצמכם, ואם הניגוב ל מושלם - תשקיעו את הסכום הפעוט כדי להחליפם. כן, גם את האחורי. וזו גם דרך טובה לוודא שמיכל ה"שפריצרים" לא התייבש לחלוטין בזמן הקיץ...

 

יש אורות?

מה-1 בנובמבר זו תהיה חובה, ועד אז אנחנו ממליצים כתמיד: תדליקו אורות גם ביום, למען הבטיחות שלכם. מה שאומר גם כי כדאי לבדוק שכל האורות פועלים, ולא רק הימני...  

 

מוכנים? (צילום: בני חכם) (צילום: בני חכם)
מוכנים?(צילום: בני חכם)

 

ומה עם מצבר?

אנחנו נוטים להתעלם ממנו עד שיום בהיר אחד הרכב פשוט לא מניע. לא חבל? מצבר חלש ועייף, יחזיר לכם במטבע היחיד שהוא סוחר בו - תסכול ועצבים ברגע הכי פחות מתאים. אז תתכוננו מראש, באמצעות בדיקת מתח קלה (ובדרך כלל חינמית) במוסך. ולא לשכוח לוודא באותה הזדמנות גם שכל החיבורים החשמליים תקינים. 

 

מיזוג אוויר, לא רק בקיץ

הקירור בטוח עובד. כי מי יכול להרשות לעצמו היום לנסוע בלי מזגן בחום הישראלי. אבל מה עם גוף החימום, שזוכה לעיתים קרובות מדי להזנחה? כדאי לבדוק כי פתחי האוורור נקיים מעלים יבשים למשל, ולוודא שפעולת החימום תקינה. לא רק כדי לשמור על חום הגוף, אלא כי אתם תצטרכו את זה גם להפשרת אדים בתנאים מסוימים.


פורסם לראשונה 18/09/2012 19:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים