שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לכבוד החג: 10 ברכות לזוגיות בריאה יותר
  לא חסרים דברים שחשוב מאד לתקן ביחסים שלנו עם בני הזוג, ושנה חדשה היא הזדמנות מצוינת לעשות זאת. להלן עשר ברכות החג הרשמיות בגרסת עשה זאת בעצמך או יחד עם אשתך

  שתי דקות לפני שאנחנו יוצאים להאבסת המזון השנתית עם בני השפחה מרחבי הארץ והעולם, כולם (מלבדי) נוצצים, לבושים בבגדי החג, עטורים בתסרוקות הוד והדר, ואז בעלי היקר פולט את המשפט ששבר את קערת הפורצלן שבתוכה ראש הדג המטוגן: "שוב פעם את לא מוכנה בזמן?"

   

  הופה, נפתחנו. "אולי בגלל שאני היחידה שמכינה, מבשלת, מלבישה, ובאופן כללי – עושה?!" השבתי לו אני בצעקה. לא תכננתי לצעוק עליו, הטונים התלקחו עוד לפני שהספקתי לקחת נשימה, ואז אני רואה אותה, את בתי הקטנה, עומדת לידנו המומה. פניה נפולות, פיה נשמט מטה, ומבטה מושפל לעבר השמלה הלבנה ונעלי הלקה שבבת אחת הפכו גם הן לעצובות.

   

   

  לא, היא לא התלכלכה, היא רק שמעה את אימא ואבא הורסים לה את ראש השנה. כאב חד מערפל את עיני ואוחז בגופי. אפשר עוד להציל את השמלה, שלא תתלחלח בדמעות מלוחות של אהובה קטנה. לא, אי אפשר. אי אפשר לתת להתנצחויות האגו העלובות האלה להמשיך להרוס לה.

   

  אז אם תשאלו מה אני מאחלת לכולנו לשנה הבאה? להלן עשר ברכות החג הרשמיות, בגרסת עשה זאת בעצמך או יחד עם אשתך.

   

  ראש של דג

  "שתפתח פיו של בן זוגי השתקן כדג, וידבר אלי ברורות, בלי מסכות"

   

  קשר בין בני אדם מתבטא בעיקר במילים, הרי, אנחנו המין המדבר – זוכרים? אז נכון שחלקנו כבר מקולקלים מבית ברמות עמוקות, עד כדי כך שאין לנו שליטה על התגובות, אבל כדאי לזכור ששיחה כנה פנים אל פנים, היא התרופה או לפחות העזרה הראשונה לכל הבעיות. אפילו שהאמת היא מרה, עדיף להוציא אותה החוצה ולתת צ'אנס לרגש המר לבנות גשר בינינו, ולא להגיע ל"גירושין של שתיקה".

   

  תמר

  "שיתומו כל ההאשמות ההדדיות ונתחיל לקחת אחריות על מה שאנחנו עושים"

   

  99% (וזה לא בגלל שאני לארג'ית) מהמלל במריבות שלנו עם בני הזוג, סובב סביב האשמות. כמה אנרגיות מבוזבזות! והרי כל מי שעלעל בחייו ברב מכר פסיכולוגי כלשהו, קיבל את המסר הבא: הוא לא שומע אותך כשאת מאשימה אותו, הוא במצב של לוג אוף ממך, הוא בתוך מגננה.

   

  אז תגידו לי אתם, בשביל מה? עם כל יוקר המחיה (שמחייב אתכם לנסוע באופניים, להפסיק לעשן ולגור במלונה), העבודה השחוקה, הפקקים, המריבות עם כל נציג שירות במדינה, איך בדיוק נותרו בכם אנרגיות מיותרות כדי לשרוף על האשמות הדדיות? ובינינו, אחרי הכל תמיד יש משהו שגם אתם לא בסדר בו. אז קחו על זה אחריות, ותצאו גדולים השנה.

   

  חכי עוד רגע לפני שאת מתעצבנת לחינם. חבל על האנרגיות שלך (צילום: shutterstock)
  חכי עוד רגע לפני שאת מתעצבנת לחינם. חבל על האנרגיות שלך(צילום: shutterstock)

   

  רימון

  "שירבו היצירתיות והמשחק ביחסינו כרימון, ולעולם לא נהפוך לעבשים ומצ'עממים"

   

  אם נראה לכם שמשחקים זה משהו שצריך להיפרד ממנו בערך גיל הנעורים, כדאי שתחשבו שוב. שום דבר לא מתפתח במציאות ללא משחק. ואני לא מדברת על מחבואים ושש-בש. בכל פעם שאני לא מרוצה מהמצב ואני מצליחה לצייר לעצמי תמונה חיובית בראש שנראית לי טובה ונכונה יותר, עלי להתחיל לשחק את המצב הזה, וכך לאט-לאט הוא הופך למציאות. חשוב שתלמדו את הכללים: במציאות הזאת כולנו מחוברים ותלויים זה ברצונותיו של זו. אז תמונה רצויה חייבת לכלול בתוכה את האלמנט שבו כולם מרוצים. לזה אתם מסוגלים?

   

  תפוח בדבש

  "שתהא הזוגיות שלנו עסיסית כתפוח חרמון, וטבולת אהבהבים מתוקים מדבש"

   

  עסיסיות רגשית ואהבה פיזית הם שני אלמנטים חשובים ביותר בשביל לתחזק יחסים. אל תזנחו אותם בגלל שאתם כבר לא מתרגשים. הקשר הפיזי לא נועד רק לענות על משיכה מינית וסיפוק גופני, הקשר הזה נועד כדי לחבר ביניכם, לרכך את הלב, לאחד ולהוריד מהעוצמה של הטינה שמסתננת ברוב ימי השנה. אז תשקיעו שם כמה שאתם יכולים, ואל תשכחו להרשות לעצמכם להפתיע תמיד ברגשות חדשים.

   

  הקשר הפיזי מחבר ביניכם ומסיר משקעים וטינה (צילום: shutterstock)
  הקשר הפיזי מחבר ביניכם ומסיר משקעים וטינה(צילום: shutterstock)

   

  לוביה

  "שיתהפך ליבנו מלב אבן, אינטר(ס)נטי, קר ועקשן - ללב בשר ודם"

   

  לא צריך להוסיף כאן מילים, כולנו מבינים עד כמה אנחנו (רק לפעמים) צרי אופקים שדולקים אחר "הלייק" העצמי הזה, שמניע אותנו בכל התחומים. היה מי שהשכיל לכתוב על זה סטטוס: "נמצא מקור אנרגיה חדש למדינה ישראל – האגו של חברי הפייסבוק!".

   

  אין ספק שעוצמת האהבה העצמית שלנו יכולה לפוצץ הרי געש, לבקע יבשות ולהמיס את קרחוני הקוטב. רק דבר אחד כל האגו הזה לעולם לא יעשה: הוא לעולם לא יצליח לנפץ את החומה שעוטפת את לבנו ומסננת כל סיכוי לקשר אמיתי עם בני אדם, כי החומה הזו היא האגו שלנו.

   

  אז פנו דרך גם לאחרים. אמנם קשה לוותר על ההרגשה הטבעית ש"מלוא כל הארץ כבודי" - אבל זה משתלם. כי כשאתם מפנים קצת מקום בלב לאחרים, אתם פתאום רואים אותם, שומעים את מה שלא נאמר ברווח הזה שבין המילים, ואתם גם יודעים איך לפנות אליהם, איך להתקרב, איך לתת להם הרגשה שהם אהובים.

   

  כרת

  "שנכרות את הרגלינו המגונים, ונתחיל להתרגל לדברים חדשים"

   

  כל הרגל שאנחנו מסגלים לעצמנו (או מסתגל אלינו בעל כורחנו), הופך ברבות הימים לתגובה אוטומטית שלנו. כך אנחנו יכולים לחיות בשבי של הרגלים שמעולם לא טרחנו לעצור ולבדוק מאיפה הם הגיעו, ובעיקר – לאיזה נזק הם גורמים ביחסים שלנו. מישהו אמר חשבון נפש? קדימה. הכינו רשימה של הרגלים מגונים והרגלים חדשים שהייתם רוצים לסגל לכם במקומם, והתחילו לשנות את מערכת היחסים בהתאם.

   

  הרגלים רעים חייבים להיפסק. החליטו שהשנה תגמלו מהם (צילום: shutterstock)
  הרגלים רעים חייבים להיפסק. החליטו שהשנה תגמלו מהם(צילום: shutterstock)

   

  סלק

  "שיסתלקו כל הפחדים, ויישאר בלבנו רק פחד תמים – האם אני מעניק/ה לבן/ת זוגי הנאה כמו שהייתי רוצה שיעניקו לי?"

   

  זה נשמע מדע בדיוני, שאני אוכל לדאוג רק לאושרו של בן זוגי? ומה איתי? אז הרשו לי להאיר נקודה אחת חשוכה: כולנו חלק ממערכת אחת שלמה. כל מחשבה, דיבור או מעשה שלנו שנכנס למערכת הזו, כנראה יחזור אלינו באיזושהי צורה. לכן את מה שזרעתי אקצור באחד הימים, וזו הסיבה ש"המכות" שחוזרות מאותה מערכת, באות לנו ישר לפנים. אז תגידו, האם לא שווה ליצור יחס חיובי לאנשים ובעיקר לאלה האהובים?

   

   

  דלעת (קרא)

  "שיקרעו (את) כל הרשימות השחורות שביני לבינך"

   

  אנחנו כבר מספיק מנוסים לדעת שרשימות שחורות בראש, על מה הוא אמר, מה היא עשתה, "זכור לי ואזכור לך", יובילו אותנו רק להסכמי גירושים. הנכונות להתפשר, לוותר ולתת, היא-היא הדרך הנכונה להצלחה בשותפות רגשית. ההסכם הכי מוצלח הוא זה שמחייב אותי תמיד לעבוד על עצמי, וכנ"ל לגבי זה שחי במחיצתי. ועכשיו מה שנותר זה רק לקפוץ למים, כי השינוי הוא כאן ולא בשמים.

   

  שנה טובה!

   

  בואו להיות חברים של ערוץ יחסים בפייסבוק  

   

  שלי פרץ, שחקנית, תסריטאית ואימא, פעילה בתנועת הערבות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "לכבוד החג: 10 ברכות לזוגיות בריאה יותר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים