שתף קטע נבחר

הרבנות למלונות: אין להגיש תאנים; חשש לחרקים

ערב ראש השנה, אוסרת הרבנות בת"א על מלונות להשתמש בתאנים ובאספרגוס בארוחות החג מחשש לחרקים. התאחדות המלונות: 'זו שחיתות ורצון לסחוט עוד כספים מבתי המלון'

הרבנות בתל אביב שלחה בימים אלה מכתבים לכל משגיחי הכשרות בבתי המלון בתל אביב, ובו היא מודיעה להם כי אסור להשתמש בתאנים לחים ויבשים בארוחות החג, משום שבפרי זה נמצאים בסבירות גבוהה מאוד חרקים, ולכן אסור להשתמש בהם בכל צורה שהיא, ולא תעזור כל בדיקה.

 

תאנה, כידוע, היא אחת משבעת המינים שבהם התברכה ארץ ישראל. על המכתב שנשלח למלונות חתום הרב שמעון בלוקה, מהנהלת מחלקת הכשרות ברבנות הראשית של תל אביב.

 

במכתבו של הרב בלוקה הוא מציין, כי בבדיקה שערך עם מחלקת הכשרות ברבנות הראשית הוא הגיע לסיכום ברור בכמה נושאים, ולכן הוא מבקש ממשגיחי הכשרות במלונות לשים לב ולהתייחס לנקודות שמצויינות במכתבו כדי ליצור אחידות בין כל בתי המלון בתל אביב:

 

  • אספרגוס ירוק: לאחר בדיקה נמצא נגוע בחרקים ולכן אין אפשרות להשתמש בו במקום שבו ניתן כשרות.
  • תאנים לחים ויבשים נמצאים בסבירות גבוהה מאד עם חרקים, ולכן אין להשתמש בהם בכל צורה שהיא, לא תעזור כל בדיקה וכדומה.
  • מאחר ובשר ודגים מוגדרים בהלכה כחמירא סכנתא מאיסורא, יש להקפיד בכך בעגלות הנכנסות לתנורים, שיש להפריד שלא יהיה בשר ודגים בתנור גם שלא ייכנסו ירקות עם דגים ולאחר מכן יאכלו את הירקות עם בשר ולהיפך. זאת מחשש שיספק מהרוטב של הדגים או הבשר לירקות, לכן אין לאשר הכנסת בשר או דגים יחד עם ירקות באופן שלא מתאפשר. יש להכניס יחד, כשהבשר או הדגים מונחים למטה והירקות למעלה, על מנת שלא יגיעו לחשש הנ"ל.


גם באספרגוס אי אפשר להשתמש. מכתב הרבנות בת"א למלונות

 

נשיא התאחדות המלונות: "שטויות שמקצינות את היחס לדת"

בנוסף מציין הרב בלוקה במכתבו, כי בבדיקה שנערכה נמצאו פטריות עם חרקים ולכן יש לקבל סחורה כמה שיותר נקייה. "הפטריות המשווקות בסלסלאות הן בקטיף ראשון ונקיות מחרקים, לכן יש לרכוש באריזות אלה. הפטריות המשווקות בארגזים הם מקטיף שני ושלישי ורמת הנגיעות גבוהה לכן יש להימנע מלרכוש בארגזים," כותב הרב ומציין עוד כי על פי חוזר מיוחד הוסרה ההשגחה מחברת 'מרינה פטריות' ולכן אין להכניס כלל את העלים והירק המשווקים על ידי חברה זו.

 

נשיא התאחדות המלונות, עמי פדרמן, הגיב אתמול (ה') בזעם על המכתב של הרבנות, ואמר כי מדובר ב"דוגמה נהדרת לעולם ההזוי שהאנשים האלה יוצרים, בלי שאף אחד ייפקח עליהם, בלי שיהיו כפופים למרות או לסמכות. הרבנות החליטה להוציא אחד משבעת המינים מתוך התפריט של המלונות בטענות מגוכחות על חשש לתולעים ולשרצים.

 

"אני לא יודע מי ראה לאחרונה תולעת בתאנה או באספרגוס אצלו בבית. באותה המידה אני לא מכיר מי שאינו בודק האם בתפוח שלו יש חול או התפוח רקוב. אלה שטויות שרק מקצינות את היחס לדת וממאיסות אותה. בעייני זו אינה היהודות, אלא הבלים. המקור לכל ההוראות הללו הוא שחיתות ורצון להוסיף עוד משרות של משגיחי כשרות מקבלי שכר, ולסחוט עוד כספים ממסעדות ומבתי מלון הזקוקים לתעודת הכשרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו ריינשטיין
ארוחת חג? ללא תאנים או אספרגוס. בופה במלון
צילום: זיו ריינשטיין
חרקים בתאנים או משגיחים נוספים?
צילום: אסף אמברם
מומלצים