שתף קטע נבחר

שוחרר מעגינות אחרי 31 שנה: 'יצאתי מבית כלא'

ש', בן 65, כבר ויתר על התקווה שיתגרש מאשתו ויתחתן עם אהובתו. להפתעתו, אחרי שנים של אכזבות, בית המשפט התייצב לצדו ופסק לו פיצויים בסך מאות אלפי שקלים. "הגט היה חשוב יותר", הדגיש

במשך 31 שנה ניסה תושב אילת בן 65 להתגרש מאשתו, ללא הצלחה. רגע לפני שהתייאש, שכנעה אותו זוגתו הנוכחית לנסות שוב - ודווקא הפעם זה נשא פרי, אף מעבר לציפיותיו: הבעל העגון, ש', לא רק נחלץ מכבלי הנישואין אלא גם זכה בחצי מהבית המשותף ואף יקבל פיצויים מאשתו על כל הסבל שנגרם לו במהלך השנים. "רציתי לצאת לחופשי, לא האמנתי שזה יקרה", סיפר.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

ש' נישא לנתבעת בספטמבר 1970 ולשניים נולדו ארבעה ילדים. כמה שנים לאחר הנישואין החלו בעיות בין בני הזוג, והוא עזב את הבית. זה כ-31 שנים שהשניים חיים בנפרד, אולם בכל התקופה הזו סירבה אשתו להעניק לו גט, וכל הפניות לבית הדין הרבני בירושלים, שם התגוררו השניים אז, הסתיימו בכישלון. עם זאת, על פי ההלכה היהודית, הוא נאלץ לשלם מזונות לאשתו – בנוסף ליותר מ-100 אלף שקלים ששילם כשכר טרחה לעורכי דינו.

 

"בבית הדין הרבני אמרו לי הדיינים שכל עוד אני נשוי לה, אני מחויב לשלם לה מזונות ולהמשיך לפרנס אותה, למרות שאני לא בבית שנים רבות", נזכר. "כל הפעמים שניסיתי להתגרש באמצעות טוענים רבניים ועורכי דין, לא הצלחתי. בקשות שונות ונשנות שלי נדחו על הסף כי כל הזמן היא רצתה שלום בית ובית הדין הרבני כל הזמן לא נענה לי".

 

ש' עבר לאילת בניסיון להתרחק מאשתו ובנה לעצמו חיים חדשים, יחד עם בת זוגו שאותה הכיר לפני 28 שנה. היא הייתה זו שהאיצה בו לנסות בפעם האחרונה להתגרש. הוא פנה לבית המשפט לענייני משפחה בירושלים באמצעות עו"ד שמעון ביטון מאילת, אך הפעם נקט דרך פעולה שונה: הוא הגיש תביעת נזיקין נגד אשתו בטענה כי דרישתה לשלום בית הועלתה בחוסר תום לב, לשם המשך קבלת מזונות ומתוך רצון לקבל בעלות מלאה על דירתם המשותפת וחלק בפנסיה שלו.

 

"אסור להתייאש, תמיד יש תקווה"

מנגד טענה האישה כי בעלה היה אלים וכי היא נאלצה להתלונן במשטרה על ניסיונותיו להתחמק מתשלום מזונות. לדבריה, הנפגעת האמיתית הינה היא עצמה, שסבלה במשך שנים ממצוקה כלכלית ורגשית עקב נטישת הבעל את התא המשפחתי, אולם בחרה שלא לתבוע אותו משום שקיוותה כי יוכלו להגיע לשלום בית.

 

בסופו של דבר שופט בית המשפט לענייני משפחה בירושלים, דניאל טפרברג, דחה את טענותיה והורה לאישה להתגרש מבעלה. הוא קבע כי הנתבעת תשלם לו 223 אלף שקלים, בתוספת 10,000 שקלים הוצאות משפט ופיצויים מוגברים בסך של 25 אלף שקלים, "המביעים את סלידת בית המשפט מהתנהגות הנתבעת, בעת שעיגנה את בעלה". הוא אישר גם למכור את הדירה שבבעלות בני הזוג לשעבר, כדי שיתחלקו בכסף.

 

"לא האמנתי שזה יקרה", אמר ש' לאחר ההכרעה בעניינו, "היה חשוב לי יותר לקבל את הגט מאשר את הפיצויים. רציתי להיות חופשי, להשתחרר ממנה ולהתחיל את החיים שלי מחדש. התאכזבתי, הרגשתי את עצמי כבול, ועכשיו אני מרגיש כאילו יצאתי מבית סוהר. לא הייתה לי אפשרות להתחתן, לא לבנות את החיים שלי מחדש, ולא לפתוח פרק שני בחיי. נעשה לי עוול שזה לא קרה כבר מזמן, אבל בסופו של דבר תמיד יש תקווה, אסור להתייאש".

 

עו"ד ביטון הבהיר כי הצליח לחלץ את מרשו מעגינותו רק בזכות ההחלטה להגיש תביעת נזיקין. "השופט עשה לזה סוף מהיר", אמר. "אם רוצים לגרום למישהו להתנהג נכון, צריך ללכת לכיס שלו וזה מה שעשיתי. זו הרגשה מצוינת לנצח תיק כזה שנחשב מסובך, ודרך בית הדין הרבני נחשב לחסר סיכוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: index open
עו"ד ביטון. "זו הרגשה מצוינת"
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים