שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: shutterstock

  כשבולעים מסטיק הוא נתקע בקיבה וחוסם אותה?

  אגדה אורבנית נפוצה טוענת שאם בולעים מסטיק בטעות או בכוונה הוא נתקע בקיבה במשך שבע שנים, חוסם אותה ואפילו עוטף את האיברים הפנימיים. מה האמת? הדוקטור מסביר

  הורים מבהילים כך את ילדיהם כדי שיוציאו את המסטיק מהפה: מסטיק שנבלע ייתקע בקיבה, יחסום אותה ויישאר שם למשך שבע שנים. גרסה אחרת גורסת שהמסטיק עלול גם לעטוף איברים פנימיים ולהסב להם נזק. אבל מה באמת קורה כשבולעים מסטיק?

   

  גומי הלעיסה מיוצר מבסיס גומי העשוי משרפי גומי טבעיים כמו צ'יקלה, שרפים מעצי שסק, ג'ולוטונג וסורבה, או מחומרים סינתטיים כמו סטירן, בוטדיאן, פוליויניל אצטט ופוליאתילין.

   

  בריא ללעוס מסטיק?

   

  לאלה מוסיפים ממתיקים מלאכותיים או טבעיים, חומרי טעם וריח העשויים מתמציות מלאכותיות או טבעיות, חומרים מרככים כמו גליצרין, ושמנים צמחיים מזוקקים המעניקים לגומי הלעיסה לחות, רעננות ומרקם אחיד. לעתים מוסיפים לגומי הלעיסה חומרים משמרים וחומרים מעכבי חמצון.

   

  בסיס הגומי של המסטיק קשה לעיכול בגוף האדם, ואכן הקיבה אינה מפרקת אותו כמו מוצרי מזון אחרים. חלק ממרכיבי המסטיק עשויים להתפרק, כמו חומרי המתיקה והציפוי, אולם בסיס הגומי יישאר כפי שהוא וימשיך הלאה בגוף. גם הרוק שבפינו אינו מכיל מספיק חומרים המסוגלים לפרק אותו.

   

  הקיבה מעבירה את המסטיק שהגיע אליה הלאה למעיים, והם ממשיכים לגלגל את המסטיק עד ליציאה בשירותים. אף שהמסטיק דביק, הוא לא עומד בכוח התנועתיות של המעיים וממשיך לנוע מטה.

   

  במקרים נדירים, אמנם עלול המסטיק להיתקע במערכת העיכול, בפרט אצל ילדים הבולעים הרבה מסטיקים בבת אחת. קוטר המעיים אצל ילדים קטן יותר של מבוגרים, וכך עלול גוש המורכב מכמה מסטיקים להיתקע ולגרום לחסימה במעיים שתתבטא בכאבי בטן ובבחילות. כאמור, מדובר במקרים נדירים מאוד.

   

  אז האם לעיסת מסטיק בריאה או לא? היום מקובלת הדעה שמסטיק ללא סוכר בריא למדי. לא רק שהוא עשוי למתן את הרצון לזלול, הוא משחרר כמויות רוק גדולות שבכוחן לאזן את החומציות בפה ולמנוע עששת.

   

  וכאמור, המסטיק עצמו אינו מסוכן, וגם לאחר בליעתו הוא אינו נתקע בקיבה - לא יממה ובוודאי לא שבע שנים.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גוש המורכב מכמה מסטיקים להיתקע ולגרום לחסימה במעיים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים