שתף קטע נבחר

צילום: AP

מלחמה שקטה: "פיצוץ בקווי חשמל לאתר גרעין"

בזמן שהאיומים בתקיפת הגרעין האיראני הולכים וגוברים, כנראה שגם המלחמה השקטה נמשכת. ראש סוכנות הגרעין באיראן הודה כי קווי המתח הגבוה לאתר התת-קרקעי בפורדו ניזוקו בחודש שעבר: "ייתכן שטרוריסטים וחבלנים חדרו לסבא"א"

המלחמה השקטה מול איראן נמשכת ככל הנראה במלוא עוצמתה, גם בזמן שהאיומים הפומביים בתקיפת הגרעין האיראני הולכים וגוברים: ראש סוכנות הגרעין האיראנית, פריידון עבאסי, הודה כי קווי המתח הגבוה שמספקים את החשמל לאתר הגרעיני התת-קרקעי בפורדו ניזוקו על ידי פיצוץ באוגוסט, והאשים כי "ייתכן שטרוריסטים וחבלנים חדרו לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

 

איראן, הפצצה וההפצצה, כותרות אחרונות:

אינדיק חוזה: עימות צבאי עם איראן ב-2013

30 מדינות יחלו בתרגיל ימי במפרץ הפרסי

נתניהו: קרבים לסוף המשחק באיראן, צריך קו אדום

איראן מאיימת: "אם ישראל תתקוף, היא תימחק"

 

"ביום שישי ה-17 באוגוסט נותקו קווי החשמל מהעיר קום לאתר בפורדו, באמצעות חומרי נפץ", אמר עבאסי בווינה, במהלך ועידה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שמארחת את 155 המדינות החברות בסוכנות. הוא הזכיר כי ניתוק חשמל הוא אחד הדרכים להזיק לצנטריפוגות.

 

ראש סוכנות הגרעין האיראנית אמנם לא האשים מדינה ספציפית בחבלה, אבל תקף בחריפות את סבא"א. "בשעות הבוקר שלמחרת פקחי הסוכנות ביקשו לערוך ביקור במתקן. האם אין קשר בין הביקור לפיצוץ? מי אם לא הפקחים יכול בזמן קצר כזה לקבל גישה למתקן ולדווח על ממדי הנזק?" תהה עבאסי.

 

עבאסי בווינה. דיווח על פיצוצים גם בפורדו וגם בנתנז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עבאסי בווינה. דיווח על פיצוצים גם בפורדו וגם בנתנז(צילום: AFP)

נציג איראן בסבא"א, עלי אסגר סולטנייה, היום בווינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נציג איראן בסבא"א, עלי אסגר סולטנייה, היום בווינה(צילום: AFP)

 

הוא חשף גם כי "דבר דומה" אירע במתקן העשרת האורניום בנתנז, ולא ציין תאריך מדויק. בעבר האיראנים טענו כי ישראל וארצות-הברית עומדות מאחורי התנקשויות במדעני גרעין, ואמרו שהן האחראיות לווירוסים שפגעו במתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית.

 

עבאסי, המשמש גם כסגן נשיא איראן, תקף בנאומו באוסטריה את ישראל וטען כי "הנשק הגרעיני של המשטר הציוני מהווה סכנה לשלום ולביטחון הבינלאומי". הוא הכחיש את הההאשמה כי טהרן מעוניינת בפצצת אטום ואמר כי "כדי לשחרר את פלסטין מידי הציונים הכובשים אין צורך להשתמש בנשק גרעיני. הפתרון הוא דמוקרטיה וקיום משאל עם בקרב תושבי פלסטין המקוריים", רעיון איראני שעיקרו מימוש זכות השיבה כדי לשים קץ לרוב היהודי.

 

מתקן העשרת האורניום בפורדו, שליד העיר הקדושה לשיעים קום, נכרה בצלע הר בבסיס של משמרות המהפכה. 2,140 צנטריפוגות הותקנו במקום, אך רק מעט מהן פועלות. בשבוע שעבר פורסם דו"ח על-ידי גורמי ביטחון אמריקניים לשעבר ומומחים למדיניות חוץ, ובו הם העריכו כי "תקיפה ישראלית אמנם תגרום לנזק חמור למתקן בנתנז ולמתקני ההמרה באיספהאן ובטהרן, אבל לא תצליח כנראה להרוס או אפילו לפגוע באופן משמעותי במתקן בפורדו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האתר בפורדו. ויהי חושך
צילום: AFP
פריידון עבאסי, היום בווינה. מאשים "טרוריסטים" בסבא"א
צילום: AFP
מומלצים