שתף קטע נבחר

צפו: איראנים התוודו בשידור על חיסול מדענים

בתחקיר שכותרתו "מועדון הטרור", ששודר בטלוויזיה האיראנית, חשפו החשודים פרטים על האימונים שעברו לטענתם בישראל וסיפרו איך בוצעו ההתנקשויות. לטענתם, ישראל פיקחה בזמן אמת על החיסולים, אבל "בחדר המצב קיבלו פקודות מוושינגטון ומלונדון"

המסע מאיראן למחנה האימונים בתל אביב, האימונים לתרגול הטמנת פצצה ברכב, והפיקוח הישראלי על מבצע החיסול – כל אלו תוארו אתמול (יום א') בפרטי פרטים על ידי 14 האיראנים החשודים בהתנקשות במדעני הגרעין במדינה. הם רואיינו במסגרת תחקיר דוקומנטרי ששודר ברשת טלוויזיה איראנית תחת הכותרת "מועדון הטרור", ובו סיפרו כיצד ישראל, ארה"ב ובריטניה עמדו מאחורי כל שלב במזימות החיסול.

 

עוד בערוץ החדשות:

צה"ל פגע במחבלים שחדרו לארץ במשוריין מצרי

"ירי מצד חיזבאללה מסוכן יותר מהטילים מאיראן"

 

התוכנית כללה ראיונות עם שמונה גברים ושש נשים שנעצרו בחשד למעורבות בהתנקשות בחמישה מדעי גרעין איראנים מאז 2010. כמה מהחשודים שחזרו את ההתנקשויות שאירעו בשכונות שונות בטהרן, ובשידור הוצגו גם צילומים של "מחנה צבאי מחוץ לתל אביב", שלכאורה שימש מחנה אימונים שבו למדו החשודים איך להצמיד פצצות לכלי רכב – השיטה ששימשה בחיסול המדענים.

 

ראש המודיעין האיראני, חיידר מוסלחי, הודיע ביוני על מעצרם של 20 חשודים בקשר למתנקשים במדעני הגרעין האיראנים. הוא טען אז כי החשודים עברו מאיראן לישראל דרך מדינה שכנה, אך לא ציין את שמה. באחרונה הוא פרסם הודעה נוספת ובה הבטיח לחשוף לציבור עוד פרטים מחקירת מקרי החיסול, לרבות סרטונים.

 

ואכן, השידור אתמול כלל צילומי אבטחה מטהרן, שלפי הנטען בתחקיר, תיעדו את האחראים לחיסול ואפשרו לגופי המודיעין לאתר אותם ולעצרם. אחד העצורים, בהזד עבדולי, גולל בראיון עמו את ההכנות להתנקשות. "נכנסתי לטורקיה ואז נלקחתי בספינה לקפריסין. משום נכנסתי לישראל ולתל אביב", סיפר. "האחראים אמרו שהקבוצה שלנו נתמכת כלכלית על ידי ארצות הברית וישראל".

 

חלוקת תפקידים - המפתח לחיסול מוצלח

חשוד אחר, ארש חראדקיש, הוסיף פרטים על אופי האימונים. "בתל אביב היה מתחם למרוצי אופנועים, שבו עברנו אימונים. נדרשנו לשכלל את יכולותינו כדי שנצליח להצמיד מטען באמצעות מגנט למכונית נוסעת. הם נתנו לנו פצצת זמן והיינו צריכים ללחוץ על הכפתור כשהצמדנו אותה". לדבריו, "בסוף הקורס לחברי הקבוצה ניתן סכום כסף והישראלים ארגנו את שובנו לאיראן". בתוכנית אף נחשפו ציוניהם של "המחבלים", וצוין כי בראש רשימת המצטיינים היו חראדקיש ואדם נוסף בשם מג'יד ג'מאלי פש - "המחסל מהמוסד" שהוצא להורג בגין חלקו במעשים.

 

מזיאר אברהימי, עוד חשוד, אמר כי ההתנקשויות בוצעו תוך שיתוף פעולה בין שלוש קבוצות: לפחות שני רוכבי אופנוע שעקבו אחר הרכב שסומן כמטרה, אדם שנהג במכונית שנסעה לפניו על מנת להאט את המטרה, וכן צוות שלישי שהמתין בקרבת מקום במקרה שיהיה צורך בסיוע נוסף. "חדר המצב שפיקח על ההתנקשויות היה בתל אביב, אבל הוא קיבל פקודות מוושינגטון ומלונדון", צוין בתחקיר הטלוויזיוני.

 

בשידור לא צוין אם 14 החשודים שהופיעו בו כבר הובאו בפני שופט ומה

העונש הצפוי להם. במאי הוצא להורג פש, לאחר שהורשע בשיתוף פעולה עם המוסד בחיסול מדען גרעין איראני ונידון למוות באוגוסט. גם פש התראיין לטלוויזיה האיראנית וסיפר על הקצינים הישראלים שיצרו עמו קשר ועל האימונים שעבר. הוא התלונן גם כי בסופו של דבר מפעיליו שילמו לו רק מחצית מהסכום שהובטח לו בתמורה להתנקשות.

 

לטענת איראן, חיסול מדעני הגרעין נעשה כחלק מניסיונם של ישראל והמערב לחבל בתוכנית הגרעין שלה. בטהרן הטילו את האחריות לחיסולים על המוסד, על ה-CIA האמריקני ועל השירות הבריטי החשאי MI6 וטענו גם כי כמה משכנותיה של איראן סייעו למזימות המערב. ארצות הברית ובריטניה הכחישו כל מעורבות ברציחות המדענים, וישראל לא הגיבה מצדה על ההאשמות האיראניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המתוודים. "חדר המצב שפיקח על ההתנקשויות היה בתל אביב, אבל הוא קיבל פקודות מוושינגטון ומלונדון"
מכוניתו של אחד ממדעני הגרעין שחוסלו
"המחסל מהמוסד" שהוצא להורג. גם הוא התראיין
צילום: AFP
מומלצים